سه‌شنبه 7 ژانویه 2020

آغاز فعالیت شبکه اجتماعی اخبار (WT: Social)

اخبار

بنیانگذار ویکی پدیا “جیمی ولز”، شبکه اجتماعی خود را با نام WikiTribune Social WT: Social با محوریت ویرایش مشارکتی در جهت مبارزه با انتشار اخبار جعلی راه اندازی کرد. این سایت قصد دارد با شبکه های اجتماعی محبوبی از جمله فیس بوک و توییتر رقابت کند. این شبکه اجتماعی، به کاربران این امکان را می دهد تا پیوندها را با مقاله ها به اشتراک بگذارند و در مورد اخبار بحث کنند.

 

دامنه مباحث در این شبکه اجتماعی بسیار گسترده است و موضوعاتی از سیاست و فناوری گرفته تا فلزات سنگین و باغبانی در آن قابل طرح می باشد. در حالی که الگوریتم های فیس بوک و توییتر مشخص می کنند که می کنند که پست ها و مطالب با بیشترین نظرات یا لایک ها در صدر قرار بگیرند ، WT: Social جدیدترین لینک ها را در اولویت قرار می دهد. با این حال ، WT: Social امیدوار است که دکمه “upvote” را اضافه کند که به کاربران امکان می دهد موضوعات داغ و به روز را پیشنهاد دهند. WT: Social از زمان راه اندازی درماه گذشته در حدود ۵۰،۰۰۰ کاربر را جذب کرده است.

دو سال قبل جیمی ولز یکی از موسسان ویکی پدیا یک نشریه آنلاین به نام «ویکی تریبیون» را برای مقابله با اخبار جعلی و  و اشاعه اخبار درست توسط شهروند خبرنگاران راه اندازی کرد. اما ویکی تریبیون هیچ گاه فراگیر نشد. اکنون ولز قصد دارد یک سایت شبکه اجتماعی و اشتراک اخبار به نام WT:Scocial ایجاد کند. او امیدوار است این وب سایت به جایگزینی برای فیس بوک و توئیتر تبدیل شود.
WT:Scocial هم مانند فیس بوک و توئیتر به کاربران اجازه می دهد اخبار را به اشتراک بگذراند. اما برخلاف آنها به جای تبلیغات با کمک های مالی سرمایه خود را تامین می کند. ولز در این باره می گوید: مدل تجاری شرکت های شبکه اجتماعی کاملا تبلیغ محور است و این مشکل ساز شده است. زیرا در این میان محتوا با کیفیت اندک برنده اصلی است.

برخلاف فیس بوک و توئیتر که از الگوریتم های مختلف پست هایی با بیشترین میزان کامنت یا لایک در بالای صفحه قرار می دهد، WT:Scocial جدیدترین لینک ها را بالای صفحه نشان می دهد. حتی ممکن است گزینه«upvote» در آینده به این سرویس اضافه شود. همچنین WT:Scocial از کسب وکارهای کوچک پشتیبانی می کند.  WT:Scocial قول می دهد فضایی را ایجاد کند که عاملان خطرناک حذف شوند.عضویت در این سرویس رایگان خواهد بود اما درحال حاضر نام فرد باید در فهرست انتظار ثبت شود، به سرویس کمک مالی کند یا دوستانش را دعوت کند.

این سرویس که یک ماه از عمر آن می گذرد حدود ۵۰ هزار کاربر دارد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط