شنبه 22 دسامبر 2018

اجاره برندهای لوکس پوشاک در استارت آپ تولری (Tulerie)

اخبار

استارت آپ ،این یک کلمه به تنهایی تبدیل به دنیایی در فضای مجازی و واقعی شده است.هر روزه خبرهای زیاد و جالبی از حوزه استارتاپها منتشر می شود وبه نظر می رسد در آینده نه چندان دورشاهد تغییر در شکل کلی مشاغل بوسیله استارتاپها باشیم بطوریکه حتی شغلهایی به مانند کارمندی که سالهاست یک روند ثابت و سنتی را دنبال می کنند تحت تاثیر فضای اینترنت و شاید استارتاپها تغییرشکل اساسی داشته باشند .در حال حاضر هم به کمک همین استارتاپها میلیونها شغل جدید ایجاد شده و بسیاری از مشاغل اجاره پوشاک لوکس هم تغییر در شکل عرضه خدمات و کالاها را داشته اند.

به طور مثال اوبر(Uber) که به عنوان استاراپی در زمینه حمل و نقل ایجاد شد و Airbnb و  به خوبی نشان داده اند که این مدل جدید کسب و کار که منجربوجود آمدن برندهای تجاری چند میلیارد دلاری شده تا چه اندازه ظرفیت رشد دارد.یکی از این استارت آپها که مدت زمان زیادی نیست که از شروع کار آن می گذرد و با استقبال زیادی هم مواجه شده است استارت آپ تولری(Tulerie) است که در زمینه جالب و مبتکرانه اشتراک گذاری و اجاره لباس مشغول به فعالیت می باشد.

تولری(Tulerie) چگونه شکل گرفت

ویولت گروس ( Violet Gross ) و مری اسمیت ( Merri Smith ) بنیانگذاران این استارت‌آپ اجاره پوشاک لوکس هستند. هر دو ۳۵ ساله واز علاقمندان  صنعت پوشاک‌اند (البته این مورد در اکثریت قریب به اتفاق بانوان به وجود دارد). این دو نفر نخستین بار یکدیگر را در یک فستیوال هفته مد در ماه مارس ۲۰۱۶ در پاریس ملاقات کردند. مری اسمیت در آن زمان در Saks Fifth Avenue ( یک فروشگاه زنجیره‌ای پوشاک لوکس )  کار میکرد  و ویولت از شغل قبلی‌اش بیرون آمده بود و دنبال شغل جدیدی می‌گشت.

ملاقات آنها در Tuileries Gardens ( پارکی در اطراف موزه لوور پاریس ) اتفاق افتاد و از این رو نام اپلیکیشن آنها با حذف دو حرف به خاطر ساده سازی تولری(Tulerie) شد.این دو زن متوجه شدند که اشتراکات زیادی با هم دارند. هر دو به کارآفرینی و ایجاد یک مسیر جدید علاقه داشتند. گروس پیش زمینه مالی داشت و اسمیت در زمینه مد و لباس تبحر داشت.در ماه آگوست همان سال ویولت و مری ایده اشتراک و اجاره لباسهای برند زنان بین ۲۵ تا ۴۵ سال را کلید زدند. کسانی که عضو این اپلیکیشن شده باشند می‌توانند لباس‌های اجاره پوشاک لوکس و یا دیگر اقلام پوشیدنی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

اجاره لباسهای لوکس به جای خرید

به گفته بنیانگذاران از سپتامبر ۲۰۱۸ که اپلیکیشنشان در ios فعال شده است،تا کنون سه دسته در بین کاربران تولری شناسایی شده است. یک گروه کسانی هستند که به طور مرنب علاقه به خرید سریع لباس با قیمت معقول دارند.

ویولت می‌گوید :قصد ما این است که این افراد(کسانی که خرید منظم لباس با قیمت معقول را دارند)به جای خرید یک لباس ۴۰ دلاری با برند زارا (Zara) یک لباس با برند لوکس را با همین مبلغ ۴۰ دلار از کاربر دیگر اپلیکیشن تولری اجاره کنند.

دیانا گایس یک برنامه‌ریز مالی اهل شیکاگو به وال‌استریت ژورنال می‌گوید که از تولری واقعا سپاسگذار است چون دسترسی او به اقلام لوکس را فراهم کرده است.

خود او اخیرا یک کیف با برند Chanel را از طریق این اپلیکیشن از یک عضو دیگر برای مدت یک هفته اجاره کرده است. او با این کیف در سه مهمانی شرکت کرده است. او می‌گوید: « داشتن این کیف در آن میهمانی مثل این بود که یک چیزی مطابق مد روز در دست دارید اما حقیقت این است که به دلیل داشتن چیزی مثل نئون در داخل جنس آن هرگز حاضر نبودم آن را بخرم. »این کاربر تا قبل از تولری تمام لباس‌های مورد نیازش را می‌خرید اما حالا تمام لباس‌هایش را از این طریق اجاره می‌کند.او از سال ۲۰۱۶ و از هنگام شروع این اپلیکیشن به عضویت آن در آمده و حالا تحلیل کرده که در طی سال ۲۰۱۷ لباس‌هایی که او اجاره کرده باعث شده که ۳۶۰۰ دلار در یک سال صرفه جویی کند.

و اما دسته دوم از مشتریان اصلی اپلیکیشن تولری،هواداران برندهای لوکس هستند. آنها یک لباس برند گران قیمت را می‌خرندو پس از چند بار استفاده آن را به برای اجاره به دیگر اعضای این اپلیکیشن می‌سپارند.به این ترتیب آنها از این اپلیکیشن  به عنوان مکانی برای بازگشت پولشان نگاه می‌کنند. نوع نگاه آن‌ها به این پلتفرم شبیه کسانی است که خانه‌ای را می‌خرند و از طریقAirbnbو زمانی که خانه نیستند آن را اجاره می‌دهند تا پول در بیاورند.

مگان ویز یک پرستارساکن نیویورک می‌گوید: «حالا وقتی برای خرید یک لباس به فروشگاهی می‌روم می‌دانم قیمت تمام شده آن چیزی نیست که روی آن درج شده است. چون می‌توانم با گذاشتن آن در تولری بخشی از پولش را در بیاروم.»

وی در توضیح گفته های خود می گوید: « وقتی شما یک چیزی را ۵۰۰ دلار می خرید و بعد آن را چند بار به افراد دیگر اجاره می‌دهید، قیمت آن برای شما نصف می‌شود»

دسته سوم استفاده کنندگان از این پلتفرم کسانی هستند که هم اجاره پوشاک لوکس اجاره می‌کنند و هم اجاره می‌دهند. خود بنیانگذاران تولری می‌گویند آنها جزو این دسته‌اند.

اسمیت در گفت و گو وال‌استریت ژورنال به دامن ابریشمی که پوشیده اشاره می‌کند و می‌گوید: « این را تازه خریده‌ام و مدتها دنبالش بودم اما خودم را می‌شناسم بعد از چند بار پوشیدن از آن خسته می‌شوم. حالا شاید شخص دیگری بتواند از آن استفاده کند»

او چند هفته قبل یک لباس شب ژیوانشی و چند قطعه دیگر را در اپلیکیشن خودش برای اجاره گذاشت و در توضیح آن نوشت : « این لباس زیبا و کاملا نو است، دو هفته قبل آن را خریده‌ام و دیگر نمی‌خواهم آن را بپوشم ».

گروس می‌گوید نقش شبکه‌های اجتماعی بسیار در این زمینه مهم است. او معتقد است : « اکثریت کاربران اگر قبلا عکسی از یک لباسشان را دراینستاگرام گذاشته باشند دیگر تمایلی ندارندکه آن لباس را دوباره بپوشند.»

در کنار عرضه لباسهای برند گران قیمت با اجاره ارزان به کاربران ،دو بنیانگذار این اپلیکیشن اشتراک لباس هم اکنون جمعی از علاقه‌مندان به لباس و فستیوالی از لباس‌‌های تعویضی را درست کرده‌اند.در همین راستا اخیرا یک میهمانی ناهار در نیویورک برگزار کردند و برخی از اعضا را به آن دعوت کرده بودند.

مری می‌گوید: این برای مردم ابتدا عجیب است که مثلا تصور کنند غریبه‌‌‌ها قرار است لباس‌هایشان را بپوشند اما وقتی افرادی را که عضو این اپلیکیشن هستند را می‌بینند متوجه می‌شوند آن‌ها غریبه نیستند آنها کسانی مثل خودشان هستند.

برای تجربه بهتر کاربران در این اپلیکیشن ابتدا با آنها از طریق فیس‌تایم یک مصاحبه صورت می‌گیرد و از آن‌ها مثلا پرسیده می‌شود از کجا با تولری آشنا شده‌اند، چه انتظاری از آن دارند و سوالهایی حتی مثل لباس رویایی‌شان چیست.

اسمیت می‌گوید : اگر کسی پاسخ بدهد J.Crew ( یک خرده فروش لباس با برندهای مختلف ) احتمالا به کاربر می‌گوییم اپلیکیشن ما مناسب او نیست.

همچون Airbnb در تولری نیز امتیازدادن کاربران نقش مهمی در کیفیت اجتماع کاربری ایجاد می‌‌کند. کاربران همچنین می‌توانند از طریق این اپ به یکدیگر پیغام بدهند و در مورد اندازه و استایل لباس سوال بپرسند.

خشک شویی وظیفه صاحب لباس است و در صورتی که لباس توسط اجاره کننده صدمه ببیند اجاره دهنده می‌تواند هزینه آن را از او بگیرد. (‌ ۷۶ درصد قیمت لباس نو علاوه بر هزینه تعمیر آن ) . بنیانگذاران تولری می‌گویند تا به حال چنین موردی پیش نیامده است.هرچند کاربران مسوول ارسال اقلام به یکدیگر هستند اما گروس و اسمیت می‌گویند آنها تحویل البسه را در پشت صحنه اجاره پوشاک لوکس دنبال می‌کنند تا مطمئن شوند این مراحل انجام شده باشد.

فقط شکل عرضه عوض شده است

اقتصاد اشتراکی در حال تغییر ماهیت مفاهیمی سنتی چون مالکیت است با این حال اختراع جدیدی رخ نداده است.بنیانگذاران تولری می‌گویند : « زنان از زمانی که ما پنج سالمان بود هم چنین کاری – قرض کردن لباس – را انجام می‌دادند. آنها به سراغ دوستانشان می‌رفتند و برای یک میهمانی لباسی را از کمد او به عاریت می‌گرفتند. حالا چرا این را به تعداد زیادتری از زنان تعمیم ندهیم؟ »

اجاره لباس چیز جدیدی در آمریکا نیست. سال‌هاست سرویس‌های اجاره لباس در این کشور فعال است. این سرویس‌ها لباس را از برندها می‌گیرند و به مردم اجاره می‌دهند. بنیانگذاران تولری می‌گویند آنها همین الان هم عضو بعضی از آنها هستند.

آنها اما مدل اجاره لباس را تغییر داده‌آند. یکی از قدیمی‌ترین این سرویس‌ها  Rent the Runway است. اسمیت می‌گوید : آنها شما را وسط انبوهی از لباس‌ها و برندها رها می‌کنند.

شرکت  Rent the Runway بیش از ۴۵۰ برند را پوشش می‌دهد در حالی که تولری ۲۹۰ برند را  تحت قرارداد دارد.

به گفته بنیانگذاران تولری برخی از بهترین طراحان لباس از رقیق شدن برندها در یک سرویس نگران می‌شوند چراکه دیگر محصولات آنها در سیستمی مثل  Rent the Runwayدیده نمی‌شود. در حالی که در  Rent the Runway تنها آیتمی که از برند گوچی وجود دارد عینک دودی است در تولری انواع و اقسام شلوار و لباس های مختلف این برند دیده می‌شود.

***به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی کشور این ایده استارت آپی ،درایران هم می تواند به سرعت رشد کرده و فراگیر شود و به عنوان یک استارت آپ خیلی زود با اقبال عمومی مواجه شده وبه سرعت پله های موفقیت را طی کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط