چهارشنبه 29 می 2019

ارسال نخستین ماهواره های اینترنت جهانی “اسپیس ایکس” به مدار زمین

اخبار

شرکت فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) موفق شد در اولین گام ۶۰ ماهواره از مجموع ۱۲۰۰۰ ماهواره را برای طرح پوشش اینترنت جهانی  خود  به فضا ارسال کند. با انجام این کار “اسپیس ایکس” یک قدم به هدف خود که پوشش اینترنت برای عموم مردم جهان است نزدیک تر شد.

 

اسپیس ایکس اعلام کرد که با موفقیت تمام ۶۰ ماهواره از خوشه‌ ماهواره‌ای “استارلینک” را به فضا ارسال کرده است.پنجشنبه بیست وسوم ماه میسال جاری اسپیس ایکس توانست نخستین سری از پنج سری ماهواره‌ خوشه‌ ماهواره‌ای استارلینک را به به مدار پایین زمین ارسال کند. خوشه‌ ماهواره‌ای استارلینک قرار است اتصال اینترنتی پر سرعتی را برای مردم سراسر جهان فراهم کند و این کار را با شمار زیادی از ماهواره‌ها انجام خواهد داد.

مدیرعامل اجرایی شرکت اسپیس ایکس،”ایلان ماسک” اعلام کرد که استارلینک تا قبل از اینکه حدود ۴۰۰ ماهواره این شرکت راه‌اندازی نشوند، نمی‌تواند پوشش جزئی اینترنت را فراهم کند و پوشش متوسط نیز نیاز به حدود ۸۰۰ ماهواره علمیاتی خواهد داشت. البته برنامه شرکت به پوشش متوسط ختم نمی‌شود.

ایلان ماسک  در کنفرانس خبری که پیش از ارسال ماهواره‌ها انجام گرفت، به خبرنگاران گفت:

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، اسپیس ایکس در یک سال‌ونیم و شاید دو سال آینده، به اندازه‌ تمامی ماهواره‌های موجود در مدار زمین، ماهواره خواهد داشت.

“ماسک” افزود: این شرکت با پرتاب سی ام به این نقطه عطف دست پیدا می‌کند که شمار ماهواره‌های شرکت را به ۱۸۰۰ عدد می‌رساند. البته حتی گفته می‌شود که شمار این ماهواره‌ها بیشتر نیز خواهد شد. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) به اسپیس ایکس اجازه پرتاب حدود دوازده هزار ماهواره از خوشه‌ استارلینک را داده است. ماسک همچنین گفت که اسپیس ایکس اطمینان حاصل خواهد کرد که خوشه‌ ماهواره‌ای این شرکت خطری را متوجه دیگر ماهواره‌های مدار پایین زمین نخواهد کرد. او گفت که ماهواره‌های استارلینک با استفاده از اطلاعات «فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی (NOARD)» قادر به ناوبری خودکار در اطراف فضاپیماها و زباله‌های فضایی بزرگ‌تر خواهند بود.

*اولین سری از این ماهواره‌ها در ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفتند. این ارتفاع به اندازه‌ای پایین است که ماهواره‌ها پس از چند سال به سوی جو زمین کشیده می‌شوند، مگر اینکه اسپیس ایکس برنامه‌ای برای تغییر موقعیت مداری ماهواره‌ها داشته باشد.

بنیانگذار اسپیس ایکس در ادامه نیز گفت که فکر می‌کند راهکار خوبی برای ایجاد نکردن زباله فضایی دارد. البته این بدترین حالت ممکن است؛ زیرا همان‌طور که می‌دانید، ماهواره‌ها و فضاپیماها در جو زمین کاملا ذوب و متلاشی می‌شوند.

**اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که چشم به مدار پایین زمین دارد. شرکت‌های وان‌وب،تِلسَت (Telesat) و آمازون نیز اهداف مشابهی درسر دارند. هرچند ماهواره‌ای این شرکت‌ها ممکن است به اندازه استارلینک نباشند، تصور می‌شود که خوشه‌ ماهواره‌ای وان‌وب و تلست به صدها عدد ماهواره برسد. اما اگر پروژه آمازون طبق برنامه پیش برود، شامل حدود ۳۲۰۰ ماهواره خواهد بود. استارلینک بخش مهمی از برنامه طولانی‌مدت ایلان ماسک برای استعمار مریخ است. ماسک امیدوار است که از درآمد حاصل از این پروژه عظیم برای توسعه‌ «استارشیپ(Starship)» و «سوپر هوی (Super Heavy)» بهره ببرد. اولی فضاپیما و دومی موشکی است که قرار است انسان را به کره مریخ، ماه و دیگر نقاط منظومه شمسی بفرستد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط