سه‌شنبه 18 ژوئن 2019

اعزام اتومبیل خودران ولوو XC90 به ناوگان اوبر در سال ۲۰۲۰

اخبار

شرکت تاکسی اینترنتی ” اوبر” و کمپانی  ولوو (پیشرو در ایمنی اتومبیل) در سال ۲۰۱۶ یک توافقنامه مهندسی مشترک را امضا کردند و از آن زمان تاکنون چندین نمونه آزمایشی از خودرو های خودران را به تولید رسانده اند و در نهایت خودروی خودران شاسی بلند XC90  را که با سیستم خودران Uber قادر به رانندگی است به تولید انبوه خواهند رساند. قرار است که این اتومبیل در سال ۲۰۲۰ به ناوگان حمل و نقل اوبر ملحق شود. مهم ترین ویژگی این خودرو سیستم پشتیبان برای عملکرد های فرمان و ترمز و همچنین باتری است. اگر هر کدام از سیستم های اصلی به دلایلی خراب شوند، سیستم پشتیبان طوری طراحی شده است تا بلافاصله اقدام به توقف خودرو کند.

شاسی‌بلند XC90 با آن‌چه خودروساز سوئدی آن را «ویژگی‌های ایمنی کلیدی» می‌نامد، مجهز شده است و به شرکت‌های حمل ونقل مسافراینترنتی اجازه می‌دهد تا به‌راحتی سیستم خودران خود را روی آن نصب کنند. ایمنی اهمیت زیادی برای ولوو دارد؛ به‌همین‌دلیل این خودرودارای چند سیستم پشتیبان برای فرمان و ترمز و همچنین باتری است. در صورتی که سیستم‌های اصلی اشتباه کنند، ولوو XC90 فوراً متوقف خواهد شد. برخی از حسگرهایی که در بالا و داخل این شاسی‌بلند قرار گرفته‌اند، قابلیت رانندگی خودرانرا در محیط‌های شهری تسهیل می‌کنند.

اریک میهافر، مدیرعامل شرکت فناوری‌های پیشرفته اوبر در این زمینه گفت:

همکاری نزدیک با شرکت‌هایی مانند ولوو، عنصری کلیدی برای ایجاد ناوگان ایمن، مقیاس‌پذیر و خودران است. ولوو مدت زیادی است که به تعهد در زمینه ایمنی خودروشناخته می‌شود؛ چیزی که پایه و اساس جدیدترین خودرو خودران آماده تولید به شمار می‌رود. هنگامی که ولوو XC90 با فناوری خودران اوبر همراه شود، عنصری کلیدی در محصولات شرکت ما خواهد بود

توافقنامه مشترک برای هر دو شرکت سودمند است. ولوو تا اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی خودروهای خودران را راه‌اندازی خواهد کرد و می‌خواهد در این بخش نقش مهمی ایفا کند؛ درحالی‌که هدف اوبر، ارائه خدمات تاکسی اینترنتی خودران و بدون نیاز به متخصص است.

ساموئلسون، مدیرعامل ولوو در این زمینه گفت:

ما معتقدیم فناوری رانندگی خودران به ما اجازه می‌دهد تا ایمنی خودرو را بیشتر بهبود بخشیم؛ چیزی که پایه و اساس شرکت ما محسوب می‌شود. انتظار داریم تا اواسط دهه آینده، یک‌سوم خودروهایی که به فروش می‌رسانیم، کاملاً خودران باشند. توافقنامه با اوبر، بر جاه‌طلبی ما به‌عنوان تأمین‌کننده منتخب برای شرکت‌های پیشرو جهانی در زمینه خدمات تاکسی اینترنتی تأکید می‌کند.

پلتفرم جدید این خودرو اجازه خواهد داد تا به‌راحتی سیستم خودران روی آن نصب شود؛ همچنین امکان استفاده گسترده از خودروهای خودران در شبکه اوبر به‌عنوان سرویس تاکسی آنلاین فراهم خواهد شد. به عبارت دیگر، ولوو خودروهایی با حسگرها و زیرساخت‌های رایانه‌ای تحویل اوبر می‌دهد، که بعداً نرم‌افزار کنترل خود را روی آن نصب کند.

*البته هنوز ولوو و اوبر تاریخ دقیقی درباره زمان ورود شاسی‌ بلند XC90 به سرویس خودران و بدون راننده اعلام نکرده‌اند و اشاره نمی‌کنند که چند دستگاه به ناوگان خودران اوبر فروخته خواهد شد.خودروی مفهومیپایه، در آینده به عرضه سیستم‌های خودران و نیمه خودران توسط ولوو کمک می‌کند.

*شرکت ولوو درسال ۱۹۲۷ تأسیسشده و امروزه یکی ازمشهورترین و معتبرترین برندهای خودرو جهان است. درسال۲۰۱۸ این شرکت ۶۴۲،۲۵۳ خودرو در ۱۰۰ کشوربه فروش رسانده است. ولوو ازسال ۲۰۱۰ تحت مالکیت شرکت Zhejiang Geely Holding کشور چین می باشد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط