سه‌شنبه 2 جولای 2019

اعلام قانون جدید FATF در مورد دارایی های دیجیتال

اخبار

طبق قوانین جدیدی که سازمان FATF اعلام کرده است همه ارائه دهندگان خدمات مربوط به دارایی های مجازی ملزم به اشتراک گذاری تمامی اطلاعات مشتریان در زمان انتقال وجوه با یکدیگر هستند. این موضوع از سوی این سازمان به ۳۷ کشور عضو، اعلام شده است.

بر اساس این دستور کشورهای عضو موظفند هنگام انتقال وجه میان مشاغل حوزه‌ ارزهای دیجیتال، از موارد زیر اطمینان حاصل کنند:

اطلاعات دقیق و ضروری شروع‌کننده‌ عملیات (ارسال‌کننده) و اطلاعات ضروری گیرنده را دریافت و نگهداری کرده و در صورت وجود نهاد ذینفع، این اطلاعات را به آن ارائه کنند. همچنین، باید از وجود و نگهداری اطلاعات ضروری (نه لزوماً دقیق) فرستنده و اطلاعات ضروری و دقیق گیرنده، اطمینان حاصل کنند. بنابر این دستورالعمل جدید، اطلاعات مورد نیاز برای هر انتقال وجه عبارت‌اند از:

  • نام شروع‌کننده‌ عملیات (مشتری ارسال‌کننده)
  • شماره‌‌ حساب شروع‌کننده‌ عملیات که از آن در انجام تراکنش استفاده شده است. (به طور مثال حساب مربوط به افراد نظامی)
  • آدرس فیزیکی (جغرافیایی)، شماره شناسایی ملی و یا شماره شناسایی مشتری (نه شماره تراکنش)، و یا تاریخ و محل تولد که منحصراً هویت شروع‌کننده‌ی تراکنش را برای نهاد ذی‌نفع مشخص می‌کند.
  • نام گیرنده
  • شماره‌‌ حساب گیرنده که از آن در انجام تراکنش استفاده شده است. (به طور مثال حساب مربوط به افراد نظامی)

همچنین این سازمان در بیانیه‌ای عمومی در خصوص خطر استفاده‌ نادرست مجرمان و تروریست‌ها از دارایی‌های مجازی اعلام کرد که کشورهای گفته شده، یکسال زمان دارند تا این دستورالعمل‌ها را اجرایی کنند. همچنین قرار است fatf که ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ به بررسی اجرای این قوانین پرداخته شود.

قوانین مربوط به ارائه‌ی اطلاعات مشتریان به هنگام ارسال وجه، جزء الزاماتی است که از گذشته برای بانک‌های بین‌المللی وجود داشته است. از سوی دیگرطرفداران بلاک چین اعتقاد دارند که اعمال این قانون در حوزه‌ ارزهای دیجیتال کار بسیار دشواری است زیرا اهداف اجرای قوانین و حریم خصوصی افراد را به خطر خواهد انداخت و این موضوع با ماهیت بلاک چین در تضاد می باشد.

طبق این دستورالعمل‌ها، افرادی که از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال برای انتقال ارزش استفاده می‌کنند، می‌توانند خود، ارائه‌دهنده‌ خدمات دارایی یا همان VASP بوده و اگر این کار را به عنوان شغل انجام می‌دهند، ملزم به داشتن مجوز فعالیت خواهند بود.

((در صورتی که VASP یک فرد حقیقی باشد، باید مجوز فعالیت داشته و یا محل کسب‌وکار او در حوزه‌ قضایی ثبت شود. ممکن است برای تعیین این موارد، عوامل زیادی در نظر گرفته شود.))

افراد در صورتی که از ارزهای دیجیتال برای خرید کالا و یا خدمات استفاده کرده و یا تنها یک بار و نه همیشه، انتقال و یا مبادله انجام دهند، VASP به حساب نخواهند آمد. گروه ویژه اقدام مالی همچنین به کشورها این امکان را می‌دهد تا در صورت تمایل، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی مجازی که محصول و یا خدماتی در حوزه‌ قضایی ارائه می‌دهند را ملزم به ثبت تجارت خود نزد مقامات قانونی کنند.

مقامات ذی‌صلاح، باید اقدامات قانونی و نظارتی را به منظور پیشگیری از مجرمان و همدستان آنان در مقابل نگهداری و داشتن مالکیت واقعی حداقل ۵۰ درصد از سهام در دست سهامداران و یا مجموعا ۱۰ درصد از آن و هم‌چنین مدیریت VASP، به کار بگیرند. در ادامه آمده است که طبق این مقررات، ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی باید برای تغییر در ماهیت سهام‌داران، عملیات تجاری و ساختارها، از مقامات مسئول کسب اجازه کنند.

FATF در خصوص اجرایی شدن این اهداف اعلام کرد که این کشورها باید برای عملیات ثبت‌نشده و یا بدون مجوزی که به تبلیغ خدمات می‌پردازند، از اطلاعات منبع باز و ابزارهای وب اسکرپینگ (استخراج داده از وب‌سایت) استفاده کنند. مقامات مربوطه نیز باید بازخورد عمومی و یا همان گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی که به طور عمومی در دسترس نیستند (نظیر گزارش‌ اجرای قوانین و گزارش‌ محرمانه‌ی نظامی) را در نظر بگیرند.

در مورد خدماتی که برای پنهان‌سازی مبدأ انتقال ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند نیز هشدار داده شد. این کشورها باید اطمینان حاصل کنند که ارائه‌دهندگان خدمات، توانایی مدیریت و کاهش خطر انتقالاتی که از ابزارهای پنهان‌سازی اطلاعات انتقال استفاده می‌کنند را داشته باشند.

در ادامه نیز گفته‌ شد که VASPها باید بتوانند انجام معاملات را برای افراد مورد تحریم، ممنوع و یا متوقف کنند.

*دستور العمل‌ های FATF در خصوص سیاست‌ های پول‌ شویی اجباری نیست اما کشور های عضو این گروه با نوشتن و یا تصویب مقررات، آن ها را اجرایی می‌کنند زیرا اگر از این مقررات پیروی نکنند، در لیست سیاه قرار گرفته و امکان نقل‌ و انتقال پول به بانک‌ های خارجی برایشان مقدور نخواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط