یکشنبه 16 ژوئن 2019

اعلام قوانینFATF در مورد رمز ارز ها

اخبار

با توجه به فقدان مقررات در بازار رمز ارزها، دولت ها به دنبال راه هایی برای تنظیم مقررات مورد نیاز در این بخش هستند و در همین راستا از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قوانین جدیدی در جهت نظارت بر مشاغل مرتبط (صرافی ها و…) با ارز های دیجیتال به ۳۰ کشور عضو این گروه اعلام خواهد شد.

گروه (FATF) مجموعه‌ای از پیشنهاداتی که با نام استانداردهای بین‌المللی شناخته می‌شوند را برای مبارزه با پولشویی و تأمین هزینه‌ فعالیت‌های غیرقانونی ارائه می‌دهد.

طبق گزارش‌های به دست آمده، حدود دویست کشور در سراسر جهان، از جمله ایالات متحده‌ ، این پیشنهادات را اجرا می‌کنند. گفته می‌شود که طبق این دستورات، شرکت‌های مطرح سراسر دنیا، از جمله صرافی‌های بزرگ و شرکت‌های مدیریت سرمایه (مانند فیدلیتی)، موظف‌اند که اطلاعات تراکنش‌هایی که ارزش آن‌ها بیش از هزار دلار و یا یورو است را فراهم کنند.

این شرکت‌ها همچنین باید اطلاعات گیرندگان این تراکنش‌ها را ارائه داده و به همراه اطلاعات هر تراکنش، در اختیار شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات به فرد گیرنده، بگذارند.

قوانین گفته‌شده به طور قابل ملاحضه‌ای تحت تأثیر تفسیر قانون‌گذاران کشورهای مختلف خواهند بود. برخی از صنایع فعال در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال در خصوص لزوم بازسازی فناوری بلاک چین و یا ساخت یک سیستم موازی پیچیده بین صرافی‌ها، اظهار نگرانی کردند. آن‌ها معتقدند که با انجام این کار، شرایط مورد نیاز برای اجرای قوانین جدید فراهم خواهد شد.

در عین حال، برخی دیگر، نگران افزایش مالیات برای مطابقت با قوانین جدید و تحمیل آن به مشاغل صنعتی هستند. جف هوروویتز (Jeff Horowitz)، مدیر ارشد نظارت بر قوانین صرافی کوین بیس می گوید:اعمال مقررات بانکی بر این صنعت سبب می‌شود تا افراد بیشتری به انجام تراکنش‌های فرد به فرد (person-to-person) روی بیاورند. این موضوع موجب کمتر شدن شفافیت در اجرای قوانین خواهد شد.

جسی اسپیرو از شرکت بلاک چینی چینالسیس، نظر متفاوتی در این خصوص دارد. به اعتقاد او، پیشنهادات گروه ویژه اقدام ملی برای صنعت ارزهای دیجیتال ضروری هستند. بنا بر گزارشات اخیر، اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، دستورالعمل‌ های جدیدی را برای نهاد هایی که بر اساس قانون راز داری بانکی فعالیت می‌کنند، صادر کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط