سه‌شنبه 16 جولای 2019

افتتاح بزرگ ترین فرودگاه جهان در پکن؛ رصد ماهواره های شرکت اسپیس ایکس

اخبار

ساخت دومین فرودگاه بین المللی پکن به اتمام رسید و به احتمال زیاد این فرودگاه در ماه سپتامبر سال جاری به بهره برداری خواهد رسید و جابجایی مسافران تا سال ۲۰۴۰، به رقم ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید.

این فرودگاه برای از بین بردن فشار وارده به فرودگاه بین المللی پکن طراحی شد و مکان فرودگاه جدید، جنوب شهر پکن است که تا سال ۲۰۲۵ قادر خواهد بود ۷۰ میلیون مسافر و تا سال ۲۰۴۰، ۱۰۰ میلیون مسافر را جابه‌جا کند. با پیشبینی های صورت گرفته این دو فرودگاه با هم تا سال ۲۰۲۵ قادر به جابه‌جایی ۱۷۰ میلیون مسافر خواهند بود.

ایوان ژو (Ivan Zhou)، تحلیلگر شرکت BOC International Holdings در هنگ کنگ می‌گوید: «فرودگاه جدید پکن یک پروژه‌ بزرگ برای هفتادمین سالگرد برگزاری روز ملی چین است، که با استانداردهای بسیار بالایی ساخته شده است. این فرودگاه به بهینه‌سازی برنامه‌ی پرواز پکن و جذب بیشتر مسافر کمک خواهد کرد.» طبقه‌ متوسط چین در حال رشد هستند و این باعث رشد گردشگری در چین شده است. چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان ممکن است تا سال ۲۰۲۲ جایگاه ایالات متحده آمریکا را در بازار حمل و نقل تصاحب کند و به عنوان بزرگترین بازار حمل و نقل معرفی شود. چین با ۱۲٫۹ میلیارد دلار به لیست کوتاهی از شهرهای بزرگ مانند لندن، نیویورک و توکیو که دارای چند فرودگاه بین المللی هستند، ملحق شده است.

خبرگزاری رسمی Xinhua گزارش داد که عملیات فرودگاه بین المللی جدید پکن تا پایان ماه سپتامبر بعد از شش آزمایش اصلی آغاز خواهد شد. جاده‌ها و خطوط راه آهن از جمله خط مترو با سرعت بالا در این مکان ایجاد و آماده‌ فعالیت هستند. شرکت‌هایی مانند China Eastern Airlines Corp و China Southern Airlines پروازهای خود را از اواخر امسال در این فرودگاه انجام می‌دهند. طبق گزارش اداره‌ی هواپیمایی غیرنظامی چین، این انتقالات باید تا زمستان سال ۲۰۲۱ کامل گردد.بازگشایی چنین فرودگاهی، قطعا نه تنها صنعت حمل و نقل چین، بلکه دنیا را دگرگون خواهد کرد.

رصد ماهواره های شرکت اسپیس ایکس

شرکت فضایی”اسپیس‌ایکس”(SpaceX)مدتی پیش ، تعداد شصت ماهواره اینترنتی با نام استارلینک به مدارزمین فرستاد و افرادی با تماشای آسمان توانستند این ماهواره‌ها را در حال اوج‌گیری، تماشا کنند.
در این میان، مارکو لانگبروک (یک رصدکننده ماهواره در هلند) با تهیه ویدئویی از تعدادی استارلینک که در حال اوج گرفتن بودند، علاقمندان را شگفت‌زده کرد. او در وبلاگ خود درSatTrackCam Leiden  نوشت: «این فیلم را من تهیه کرده‌ام. آماده باشید که قرار است شگفت‌زده شوید!» او همزمان با پرواز ماهواره‌ها، توانست دست‌کم ۵۶ عدد از این اشیاء را تشخیص دهد.
در این فیلم، ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌اکس مانند رشته‌ای از مروارید، از آسمان شب عبور می‌کنند. اسپیس‌اکس این ماهواره‌ها را از ارتفاع ۴۴۰ کیلومتری سطح زمین به مدار اعزام کرده و مدار مقصد آنها، ۵۵۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد. الون ماسک (مدیرعامل اسپیس‌اکس) نیز در پیامی توئیتری از اعزام این ماهواره‌ها، رضایت خودش را اعلام کرد. او نوشت: تا اینجا که کار بسیار عالی بوده است.
هر ماهواره استارلینک برای تنظیم مدار، به پیش‌ران‌های یونی کریپتون (Krypton) مجهز است. همچنین، این پیشران‌ها برای پخش کردن و متفرق کردن ماهواره‌ها با گذشت زمان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
جالب است بدانید که تا به امروز امروز تنها دو هزار فضاپیمای عملیاتی در مدار زمین قرار دارند. از اینرو، تعداد کل ماهواره‌های استارلینک که توسط اسپیس‌اکس طرح‌ریزی شده‌اند، بسیار جالب توجه است.
گفتنی است اسپیس‌اکس ابَرصورت‌فلکی خود با نام استارلینک را به‌منظور دسترس‌پذیر ساختن اینترنت برای افراد در سرتاسر جهان بنا نهاده است. این شرکت فضایی درنظر دارد برای این صورت فلکی، ۱۲ هزار ماهواره به مدار بفرستد و به گفته آقای ماسک، قرار است دست‌کم ۴۰۰ ماهواره برای پوشش «حداقلی» و ۸۰۰ ماهواره برای پوشش «متوسط» مورد استفاده قرار بگیرند.

* اسپیس‌ اکس در تعقیب ناوگانی بزرگ از ماهواره‌ های مخابراتی در مدار، تنها نیست. ابَر صور فلکی دیگری نیز توسط شرکت هایی همچون وان‌ وب (OneWeb)، تله‌ست (Telesat) و آمازون در حال توسعه هستند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط