یکشنبه 13 ژانویه 2019

اقامت صربستان از طریق تحصیل

مقالات

کشور صربستان:
صربستان در قاره اروپا و شبه جزیره بالکان واقع شده است که با کشورهای مجارستان، رومانی، بلغارستان، مقدونیه، مونته نگرو، آلبانی، بوسنی و هرزگوین و کرواسی همسایه است. این کشور به اروپای مرکزی و دریای سیاه درستی داشته و همچنین به دانوب متصل است. شهر بلگراد با بیشترین جمعیت بین شهر های دیگر پایتخت کشور صربستان می باشد . نووی ساد ، نیش و کراگویواتس نیز از دیگر شهر های مهم و بزرگ صربستان هستند. صربستان دارای دانشگاه های معتبری است که بعضی از آنها قدمت زیادی دارند. به دلیل وجود دانشگاه های با قدمت زیاد و اعتبار بالا ، هرساله تعداد زیادی دانشجوی خارجی به این کشور سفر می کنند.

هزینه زندگی در صربستان :
هزینه زندگی در شهر های مختلف کشور صربستان بستگی به نوع زندگی افراد دارد و در هر شهر هزینه ها متفاوت است . برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کشور صربستان این هزینه حدودا ۴۰۰ یورو (شامل هزینه خورد و خوراک و مسکن) در ماه تخمین زده می شود.

رتبه علمی دانشگاه های کشور صربستان در جهان:
در سال ۲۰۱۲ دانشگاه بلگراد به عنوان یکی از بهترین ها بین ۵۰۰ دانشگاه (۴۰۱ تا ۵۰۰) رتبه اول این لیست را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۶ این دانشگاه بین ۲۰۱st و ۳۰۰th جایگاه بود که تا سال ۲۰۱۷ حفظ شد. لازم به ذکر است که در مقایسه با سال گذشته ۳ شاخص از ۶ شاخص لازم برای رتبه بندی نمرات بالاتر در سال ۲۰۱۷ را داشته است. در سال ۲۰۱۷، همچنین رتبه بندی جهانی ARWU موضوعات علمی را که دانشگاه بلگراد در ۱۷ موضوع مختلف رتبه بندی کرده است معرفی کرد. در موضوع علوم و فناوری های غذایی، دانشگاه بلگراد بهترین بین ۳۵ دانشگاه جهان و ۱۸ دانشگاه در اروپا است.
دانشگاه نیس در بین ۴۰۰ دانشگاه ریاضی در جهان رتبه بندی شده است، در حالی که دانشگاه نووی ساد و دانشگاه Kragujevac در میان ۵۰۰ عدد از بهترین دانشگاه ها در زمینه علمی هستند. دانشگاه نووی ساد در زمینه علوم و صنایع غذایی در بین ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. رتبه بندی دانشگاهی دانشگاه های جهانی (ARWU) که توسط سازمان مستقل مشاوره رتبه بندی شانگهای منتشر شده است؛ از شاخص های عینی برای رتبه بندی دانشگاه های جهان مانند تعداد فارغ التحصیلان و کارکنان برنده جوایز نوبل و مدال فیلد، تعدادی از محققان بسیار مهم، تعداد مقالات منتشر شده در مجلات مربوطه و غیره استفاده می کند. بیش از ۱۲۰۰ دانشگاه توسط ARWU هر سال در لیست بهترین ها منتشر می شود که دانشگاه های تحصیل در صربستان جزو رتبه های برتر هستند.

مزایای تحصیل در صربستان:
تحصیل در دانشگاه های معتبر و پیشرفته با قدمت زیاد
تحصیل به زبان انگلیسی
عدم وجود محدودیت سنی برای شرکت در مقاطع مختلف تحصیلی

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در صربستان:
دانشگاه بلگراد
این دانشگاه در پایتخت کشور صربستان یعنی شهر بلگراد قرار دارد و در آن رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشکده های تخصصی به زبان انگلیسی تدریس میشود. مدرکی که دانشگاه بلگراد صادر میکند در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا معتبر و شناخته شده است. بلگراد یکی از شهر های بزرگ و مرکز فرهنگی، اقتصادی و صنعتی کشور صربستان است. این شهر متصل به اروپا مرکزی و بالکان است، به همین دلیل از همه نظر دارای موقعیتی عالی است.
پزشکی : برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی دردانشگاه بلگراد به حدود ۶ سال زمان نیاز است. دانشجویان در این دانشگاه علاوه بر آموزش نظری، دانش و آگاهی عملی را از طریق گذراندن دوره کارآموزی و کار در بیمارستان ها و موسسات پزشکی بدست خواهند آورد که بخشی از تحصیلات پزشکی در صربستان است. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه بلگراد حدود ۸۰۰۰ یورو در سال است.
دندانپزشکی : دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بلگراد یکی از دانشگاه هایی است که رشته های دانشگاهی گسترده ای که مربوط به دندانپزشکی است را در صربستان ارائه می دهد، از جمله عمل تخصصی در بیمارستان ها، مؤسسات و کلینیک های پزشکی جزو خدماتی است که این دانشگاه ارائه میدهد. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه بلگراد یک برنامه شش ساله برای اخذ درجه دندانپزشکی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. آموزش های لازم در داخل ساختمان دانشگاه و همچنین توسط امکانات آموزشی که درنظر گرفته شده است در شهر بلگراد انجام می گیرد.
دانشگاه بلگراد از نظر سطح علمی و کیفیت آموزش یکی از دانشگاه های مطرح در کشور صربستان و اروپا است که همواره پیشرو بوده و دندانپزشکان متخصص و متبحر  زیادی را در خود پرورش داده است. در این دانشکده بالاترین کیفیت خدمات دندانپزشکی به دانشجویانی که در این دانشگاه درس میخوانند و همچنین به بیمارانی که برای درمان مراجعه میکنند ارائه می شود. یکی از اهداف این دانشگاه کشف با استعداد ترین پزشکان دهان و دندان و معرفی آنها به موسسات تحقیقاتی و جامعه پزشکی است.
دانشگاه نووی ساد
دانشگاه نووی ساد نیز مانند دانشگاه بلگراد یکی از دانشگاه های مطرح کشور صربستان و اروپا است که شرایط تحصیل در این دانشگاه برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه نووی ساد مشابه با شرایط دانشگاه بلگراد است تنها تفاوت میان شرابط تحصیل در این دو دانشگاه هزینه زندگی و شهریه کمتر دانشگاه نووی ساد نسبت به دانشگاه بلگراد است، هزینه تحصیل و زندگی در دانشگاه نووی ساد حدود ۶۵۰۰ یورو در سال میباشد.

دوره هایی را که می توانید در دانشگاه نووی ساد بگذرانید:
پزشکی – ۶ سال (سطح ۱ و سطح ۲ ECTS360 ) که در نهایت منجر به اخذ مدرک دکترای پزشکی خواهد شد (دکترای پزشکی)
دندانپزشکی – ۵ سال (سطح ۱ و سطح ۲  ECTS360 ) که در نهایت منجز به اخذ مدرک دکترای دنداپزشکی خواهد شد (دکترای دندانپزشکی)
داروسازی – ۵ سال (سطح ۱ و سطح ۲ECTS300 ) که در نهایت منجز ببارگذاری پرونده‌هاه اخذ مدرک MPharm خواهد شد (دکترای داروسازی)

الزامات پذیرش:
از الزامات اصلی ورود به دانشکده های پزشکی کشور صربستان شرکت در آزمون ورودی جهت تعیین سطح علمی دانشجویان که عموماً شامل سوالات تستی از دروس زیست شناسی و شیمی است.
حتما پیش از برگزاری آزمون ورودی در دوره آمادگی پیش پزشکی بصورت آنلاین یا حضوری ثبت نام کنید، این کار قبولی شما در آزمون ورودی این دانشگاه ها را بسیار آسان کرده و تقریبا موفقیت شما در امتحانات و تحصیلات در رشته های پزشکی را تضمین می کند.
تسلط به زبان انگلیسی برای افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی نیست ضروری بوده و در صورت نداشن مدارک آیلتس یا تافل، آزمون جداگانه ای همراه با مصاحبه بعمل خواهد آمد .
در صربستان بطور معمول اجازه کار دانشجویی به دانشجویان خارجی داده نمی شود اما در موارد خاص ممکن است چنین اجازه ای صادر شود اما لازمه ای این کار هم مسلط بودن به زبان صربی است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط