سه‌شنبه 10 سپتامبر 2019

انواع بلاک چین و اجزای تشکیل دهنده آن

مقالات

مفهوم بلاک چین در سال ۲۰۰۸ همزمان با معرفی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتوبر سر زبانها افتاد. از آنجایی که فناوری بلاک چین در ابتدا فقط برای معاملات مالی مبتنی بر بیت کوین استفاده می شد، بسیاری از مردم ساختار بلاک چین را مترادف بیت کوین می دانستند. اما بعدها مشخص شد که ساز و کار بلاک چین فقط به معاملات مالی در بیت کوین محدود نمی شود. بلاک چین شیکه باز و غیرمتمرکز توزیع شده است که بصورت رمزنگاری با پروتکل های اجماع و همتا به همتا مدیریت و به روز می شود. با گذشت زمان قابلیت استفاده از این فناوری شگرف در بسیاری از موارد دیگر به غیر از ارزهای دیجیتال مشخص شد که امروزه از بلاک چین به عنوان فناوری پایه استفاده می کنند، از مهمترین آنها می توان به:

ارزهای دیجیتال: بیت کوین نمونه اصلی این امر است. جدای از بیت کوین ، ارزهای رمزنگاری متنوعی از قبیل اتریوم ، Litecoin و غیره  هم از این فناوری استفاده می کنند.

امنیت سایبری: شرکتها و پروژه های مختلفی وجود دارند که از ماهیت توزیع پذیری ساختار بلاک چین برای ایجاد پروتکل های احراز هویت ویژه برای استفاده انبوه استفاده می کنند.

بهداشت و درمان: مقیاس پذیری یکی از بهترین کاتالیزورهایبلاک چیناست. بسیاری از پروژه ها به طور ایمن داده ها را ذخیره می کنند و از تجزیه و تحلیل ها برای رسیدن به راه حل برای بیماریها استفاده می کنند. از بلاک چین برای تهیه سوابق بیمار و احراز هویت استفاده می گردد.

خدمات مالی: بسیاری از مؤسسات بیمه ای و مالی برای حفظ اطلاعات بانکی گسترده مانند سوابق مالی ، دفترچه ها ، ضمانت نامه ها ، اوراق قرضه و غیره از بلاک چین استفاده می کنند.

تولید: زنجیره تأمین ، نمونه سازی و اثبات کار ، به همراه ردیابی کالاها با استفاده ازبلاک چین با بهترین بازدهی.

دولتها: بسیاری از دولت ها در حال تلاش برای تبدیل شدن به کشوری با قدرت در جهان با استفاده از بلاک چین هستند. این فناوریدر اکثر ادارات کشورهای پیشرو در این فناوری مورد استفاده قرار می گیرد و فقط به امنیت عمومی ، حمل و نقل ، بهداشت و حمل و نقل محدود نمی شود.

خرده فروشی: بسیاری از استارتاپ ها و پروژه ها با هدف معرفی اکوسیستم های باز ایجاد شده اند. برخی از آنها روی سیستم های وفاداری و سیستم های کارت هدیه مشتق ازبلاک چینکار می کنند.

رسانه: شرکتها و برندهای معروف در زمینه ضبط و پخش محصولات خود می توانند ازبلاک چینبرای حفظ امنیت مالکیت شبکه و حفظ حقوق مالکیت معنوی خود استفاده کنند.

سفر: پروژه هایی انقلابی در مورد لیزینگ وسایل نقلیه و سایر مسایل مربوط به مسافرت با کمک بلاک چین در حال انجام است.

حقوقی: شفافیت اطلاعات از مهمترین دستاوردهای فناوری بلاک چین است و همین مورد مهم مسائل مقیاس گذاری را در سیستمهای حقوقی پیچیده را برطرف می کند.

به این لیست می توان استفاده از این فناوری در اینترنت اشیا و بازیهای آنلاین را هم اضافه کرد و موارد متعدد دیگری که هر روزه بر تعداد آنها در استفاده از بلاک چین اضافه می شود.

تمام ساختارهای بلاک چین در سه دسته جای می‌گیرند که عبارتند از:

  • بلاک چین عمومی

بلاک چین عمومی بدان معنا است که اطلاعات و دسترسی به سیستم برای تمام افرادی که تمایل به شرکت در بلاک چین دارند، امکان پذیر است. بلاک چین های بیت کوین، اتریوم لایت کوین عمومی می‌باشند.

  • بلاک چین خصوصی

برخلاف بلاک چین عمومی، بلاک چین خصوصی فقط توسط کاربران سازمانی خاص یا کاربران مجازی که دعوت نامه دریافت کرده اند کنترل می‌شود.

  • کنسرسیوم بلاک چین

این ساختار بلاک چین می‌تواند شامل چند سازمان باشد. در کنسرسیوم، امور توسط کاربران اولیه مدیریت و کنترل می‌شود.همانطور که اشاره شد، بلاک چین یک دفترکل توزیع شده است که تمام اعضا نسخه ای از آن را در اختیار دارند. هرچند، بر اساس نوع ساختار بلاک چین و بافت آن، این سیستم می‌تواند متمرکزتر یا غیرمتمرکزتر باشد. این موضوع به طراحی بلاک چین و کنترل کننده یا کنترل کنندگان دفترکل برمی‌گردد.بلاک چین خصوص متمرکزتر در نظر گرفته می‌شود زیرا توسط گروهی خاص و با حریم خصوصی بیشتر کنترل می‌شود. در مقابل، بلاک چین عمومی، نامحدود و غیرمتمرکز است.در بلاک چین عمومی تمام سابقه ها برای عموم قابل مشاهده است و تمام کاربران می‌توانند در فرآیند تایید شرکت کنند. در مقابل، این امر از کارایی کمتری برخوردار است زیرا تایید هر سابقه و افزودن آن به بلاک چین زمان زیادی طول می‌کشد.در زمینه کارایی، مدت زمان مورد نیاز برای هر تراکنش در بلاک چین عمومی انرژی بیشتری مصرف می‌کند زیرا در مقایسه با بلاک چین خصوصی به توان محاسباتی بسیار زیادی نیاز دارد.

اجزای اساسی سازنده بلاک چین

  • گره یا نود(Node):کاربر یا رایانه داخل بلاک چین که هر کدام از آنها، نسخه مستقلی از تمام دفترکل بلاک چین را در اختیار دارند.
  • تراکنش: کوچکترین جزء سازنده بلاک در بلاک چین می‌باشد که بر اساس هدف بلاک چین عمل می‌کند.
  • بلاک(Block):ساختار اطلاعات مورد استفاده برای نگهداری مجموعه تراکنش هایی که در بین تمامی نودهای شبکه توزیع شده اند.
  • زنجیره: توالی بلاک های به ترتیب خاص.
  • ماینر: نودهای مخصوصی که فرآیند تایید بلاک را قبل از افزودن آن به ساختار بلاک چین انجام می‌دهند.
  • پروتکل اجماع:مجموعه قوانین و توافق هایی که برای انجام عملیات بلاک چین وجود دارد.

هر تراکنش یا سابقه جدید داخل بلاک چین، ایجاد بلاک جدید با خود به همراه دارد. سپس سابقه ها تایید شده و به منظور اطمینان از اعتبار آنها، به طور دیجیتالی امضا می‌شوند. قبل از آنکه بلاک مورد نظر به شبکه افزوده شود، باید توسط اکثریت نودهای سیستم تایید شود.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط