سه‌شنبه 29 ژانویه 2019

با ارزدیجیتال تتر (Tether) آشنا شوید

مقالات

تتر (Tether) یک ارز رمز نگاری شده (ارز دیجیتال) مبتنی بر بلاک چین به مانند اتریوم وبیت کوین  است.هر یک تتر توسط یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. به این ترتیب تتر در زمره ارزهای دیجیتال موسوم به استیبل کوین ها (Stable Coin) قرار می گیرد. (ارزهای دیجیتالی که ارزش آنها توسط داراییهای مرسومی مانند طلا و پلاتین و یا سایر ارزهای رایج سنتی به مانند دلارو یورو پشتیبانی می شود،استیبل کوین نامیده می شوند.)با این نوع از ارزشگذاری و از طریق توانایی عملیاتی ارزهای دیجیتالی ارزش دلار ثابت می‌ماند. به خاطر همین ثبات و مشخص بودن نوع پشتوانه،تتر در میان مردم و دنبال کنندگان ارزهای رمزنگاری شده به نام “سکه پایدار” معروف می باشد. ایده اولیه پیدایش تتر این بود که یک ارز رمزپایه با ثبات ایجاد گردد تا بتواند مانند دلارهای دیجیتال در بازار استفاده شود. توکن های تتر با نماد اختصاری USDT نامگذاری شده و توسط Tether Limited صادر و پشتیبانی می شوند.تتربا حجم معاملات ۲٫۳ میلیارد دلار در جایگاه چهاردهم در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد.این ارز دیجیتالی در سال ۲۰۱۵ به نامRealcoinراه اندازی و نامگذاری شد و امروزه با ارزش ۲ میلیارد دلار و با نام USDT، در گردش است.تتر در هنگ کنگ دارای شخصیت حقوقی بوده و دفاتری نیز در کشور سوئیس دارد.

پروژه تتر در نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی با دو توکن USDT و EURT با عنوان دلار تتر و یورو تتر، کلید خورد. تتر در واقع یک ارز دیجیتال معادل ارزهای رایج قدیمی است و هر کدام از این‌ها به ترتیب ارزشی دقیقا معادل دلار و یورو دارند. ارز دیجیتال تتر در ابتدا روی بلاک چین بیت کوین توسعه داده شده بود، اما در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ اعلام شد که به بلاک چین لایت کوین انتقال داده شده است.از آنجایی که تتر قیمتی برابر با پول‌های فیزیکی دلار و یورو دارد، در ابتدا ادعا می‌کرد که به صورت صد درصد توسط Federal Reserve پشتیبانی می شود و پشتوانه آن دلار آمریکا است. اما بعدها که بیشتر مشخص شد تتر چیست و با آن چه کارهایی می‌توان انجام داد، وبسایت هایی مانند کوین تلگراف(Cointelegraph)اعلام کردند که این ارز دیجیتال هیچ ربطی به دلار یا یورو ندارد و توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی‌شوند.

آن چه که حالا مشخص شده، این است که تتر از آن نوع ارزهای دیجیتال نیست که بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد و با آن خدمات یا کالا خرید. توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی‌شود و به همین دلیل است که کمپانی تتر نمی‌تواند هیچ تراکنشی با استفاده از ارز دیجیتال خود را تضمین کند. با این حساب شما با خرید تتر و وارد کردن آن به کیف پول الکترونیکی خود در یک صرافی ارزهای دیجیتال می‌توانید ارزهای دیجیتال مختلف را خرید و فروش کنید.

مهمترین کاربرد تتر

کابرد تتر در اصل موارد مربوط به خرید و فروش ارز دیجیتال است. اما یکی دیگر از کاربردهای دلار تتر با توجه به ثابت بودن قیمت آن نسبت به دلار، می‌تواند نقل و انتقال کم هزینه پول برای مقاصد تجاری باشد. سپرده گذاری و برداشت دلار از صرافی های خارجی اغلب فرآیندی وقت گیر است. به طور متوسط تکمیل این تراکنش ها ۱ الی ۴ روزکاری زمان خواهد برد. اگر معاملات پس از بسته شدن بانک ها در شب، تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات رسمی ایجاد شوند، زمان انتظار بطور قابل توجهی افزایش می یابد.در مقابل،زمان معاملات Tether در چند دقیقه کامل می شود. این یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود؛ زیرا معامله گران ارزهای رمزپایه اغلب نیاز به تغییر سریع دارایی های خود دارند و از فرصت های بوجود آمده در بازار جهت کسب سود به سرعت استفاده می کنند. شما می‌توانید به جای انجام حواله از طریق بانک‌ها و صرافی که هزینه و کارمزد بسیار زیادی بابت این کار از شما طلب می‌کنند، باداشتن تتر و دریافت آدرس کیف پول فردی که قصد انجام معامله با او را دارید، با هزینه‌ای بسیار کم میزان پول مورد نظر خود را انتقال بدهید.

با توجه به ماهیت این ارز دیجیتال و نحوه کارکرد آن خرید و فروش بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال با استفاده از دلار تتر بسیار به صرفه و با ریسک پایین‌تری است. در واقع ثابت بودن ارزش دلار تتر به ما کمک می کند تا در مواقع رکود بازار ارزهای دیجیتال خود را به تتر تبدیل کرده و از ضرر کردن به واسطه کاهش قیمت بیت کوین در امان بمانیم. .در واقع به دلیل ارزش ثابت،به طور معمول تتر برای سرمایه گذاری کاربردی ندارد و برای حفظ ارزش پول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صرافیهای دیجیتال معروفی مثلBitfinex، Binance، BittrexوPoloniexاز این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. شما می‌توانید در ازای تترموجودی که دارید، بیت کوین، اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و در کیف پول خود در آن صرافی نگهداری کنید. از آنجا که ارزش تتر در برابر ارزش دلار همواره ثابت است،در مواقع بحرانی بازار می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را به تتر تبدیل کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط