سه‌شنبه 14 می 2019

برترین کشور ها برای سرمایه گذاری، طبق گزارش بانک جهانی

مقالات

با اصلاحات قابل توجهی که بسیاری از کشورها در سرتاسر جهان انجام داده اند، به نظر می رسد سال ۲۰۱۹  سالی شگفت انگیز برای کارآفرینان و سرمایه گذارانی است که به دنبال راه اندازی یا گسترش کسب و کار خود در خارج از کشورهای خود می باشند. در این مقاله برجسته ترین اقتصادهای توسعه یافته و بازارهای آنها، و همچنین کشورهای با پتانسیل بالا برای سرمایه گذاری در سال های پیش رو مورد بررسی قرار گرفته اند. اگر به دنبال فرصت های کسب و کار جدید در خارج از کشور هستید، تا انتها برای آشنایی با بهترین کشورها برای شروع کسب و کار و سرمایه گذاری با ارزی ۲۴ همراه باشید.

بر اساس گزارش سالانه بانک جهانی ۱۹۰ کشور در سراسر جهان در زمینه های مختلفی از قبیل سهولت انجام تجارت، تسهیل رویه برای اخذ مجوز ساخت و ساز، ثبت نام تجاری، و همچنین حفاظت از سرمایه گذاران، دسترسی به بازارهای بین المللی، قراردادها مستحکم، مزایای مالیاتی، و غیره مورد بررسی قرار گرفته اند.هرچند که امروزه هیچ کشوری در جهان دارای یک چارچوب قانونی کاملا کارآمد نیست،اما بسیاری از اقتصادهای دنیا پیشرفت بسیار خوبی را نشان داده اند.طبق همین تحقیق نزدیک به ۶۰ درصد، از ۵۰ کشور برتر کشورهایعضوسازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)در این لیست قرار دارند، در حالی که ۲۴ درصد در اروپا و آسیای مرکزی و ۱۲ درصد در آسیای شرقی و آمریکای لاتین جای گرفته اند.

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، نیوزیلند، سنگاپور، دانمارک، هنگ کنگ و کره جنوبی به لطف محیط کسب و کار خود و مزایای موجود برای کارآفرینان داخلی و خارجی و سرمایه گذاران جزء پنج کشور برتر در این زمینه می باشند. از سوی دیگر، این رتبه بندی جدید با شگفتی کشوری مانند گرجستان  بالاتر ازنروژ و حتی ایالات متحده و انگلستان قرار گرفته است. کشور کوچک مقدونیه نیز به لطف اصلاحات اخیر درتسهیل تأمین مجوزهای ساختمانی در بین ۱۰ کشور برتر قرار گرفته است. آنچه که در اکثر این اقتصادها مشترک است، چارچوب قانونی کارآمد و باکیفیت، بازرسی اجباری و تضمین های قوی در دادرسی ها می باشد.

امارات متحده عربی (۱۱)، سوئد (۱۲)، تایوان (۱۳)، لیتوانی (۱۴)، مالزی (۱۵) و استونی (۱۶)، فنلاند (۱۷)، استرالیا (۱۸)، لتونی (۱۹) و موریس (۲۰) دیگر کشورهای برتر برای شروع کسب و کار دراین تحقیق می باشند.لازم به ذکر است که بدانید موریس تنها اقتصاد درمیان کشورهای جنوب صحرای آفریقا است که دربین ۲۰ کشور برتر قرار دارد. طی دهه گذشته، این جزیره کوچک، اصلاحاتی را به منظور کاهش مدت زمان روند همکاریهای اقتصادی و تجاری و ثبت املاک و همچنین مقررات مالیاتی اعمال کرده است.

امارات متحده عربی و مالزی نیز برای نخستین بار به دلیل اصلاحات ساختاری جدیدی در بین ۲۰ کشور برتر قرار گرفته اند. در این بین امارات متحده عربی به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای خاورمیانه، از سیاست درهای باز خود به عنوان یک مزیت بهره می برد. ویژگی هایی که در همه این اقتصادها  مشترک است؛ میزان درآمد، انعطاف پذیری و چارچوبهای قانونی کارآمد آنها می باشد. با این حال، تفاوت های قابل توجهی بین کشورهای با درآمد بالا وجود دارد. برای مثال، در حالی که نیوزیلند در رتبه اول این لیست قرار دارد، اما از لحاظ ثبت قراردادهای قدرتمند وتضمین آنها در رده ۲۱ جای گرفته است و کشور مراکش با رتبه ۶۰ از نظر مزایا و معافیتهای مالیاتی در رتبه ۲۵ قرار دارد.

در سال جاری، افغانستان، جیبوتی، چین، آذربایجان، هند، توگو، کنیا، ساحل عاج، ترکیه و رواندا، بیشترین پیشرفت را در زمینه بهبود شرایط سرمایه گذاری را داشته اند. در سال های اخیر، در این ده کشور ۶۲  مورد اصلاحات ایجاد شده، به ویژه در زمینه اعتبارسازی و مزایای مالیاتی. برای مثال، در افغانستان، قوانین جدیدی که در سال ۲۰۱۸ معرفی شده اند که شامل کاهش ریسک شرکت ها و حمایت از سرمایه گذاران اقلیت است. قانون بازرگانی تجاری نیز اصلاح شد به طوری که سهامداران دارای اختیارات بیشتری برای بررسی قراردادهای مربوط به طرفین شده اند.

چین و هند، از اقتصادهای بزرگ آسیا ،می توانند از اصلاحاتی که در این زمینه طی چند سال گذشته انجام داده اند به خود ببالند.. برای مثال،در حال حاضر شرکت ها دسترسی راحت و آسانی به برق در پکن و شانگهای دارند. همچنین چین اخیرا برنامه جدیدی را برای تسهیل پرداختهای آنلاین راه اندازی کرده است، بنابراین تجار وصاخبان کسب وکار مجبور نیستند برای انجام کارها به پکن سفر کنند. در اوایل سال ۲۰۱۸، چین اقدامات خود را جهت استاندارد سازی موضوع مجوز های ساختمانی جدید به خصوص در پکن و شانگهای آغاز کرد . هند برنامه ای در جهت تسهیل تجارت و سرمایه گذاری را عملیاتی کرده که اتمام آن را برای سال ۲۰۲۰ هدف گذاری نموده است . علاوه بر بهبود بهره وری تجارت ، هند زمان و مقررات برای واردات و صادرات کاهش داد. این کشورهمچنین سرمایه گذاری های عظیم در تاسیسات بندری انجام داده و یک پنجره واحد برای تسهیل دسترسی مجوز ساخت و ساز به ویژه در بمبئی و دهلی نو ایجاد کرده است.

در جیبوتی هم پس از اصلاحات اخیر، معاملات املاک و مستغلات با مقامات مالیاتی در حال حاضر به صورت آنلاین انجام می شود. این کشورهمچنین یک قانون جدید را براساس میانجیگری و مصالحه به منظور حل سریعتر اختلافات تجاری به تصویب رساند. جالب است بدانید که جیبوتی تنها اقتصاد در خاورمیانه و شمال آفریقا با بیشترین مقدار پیشرفت است. برزیل هم بیشترین پیشرفت در این زمینه را دربین کشورهای آمریکای لاتین در سال گذشته داشته است. برای نمونه، این کشور به دنبال یک پروژه آزمایشی که در اکتبر سال ۲۰۱۶ آغاز شد، اخذ گواهینامه های الکترونیکی در سال ۲۰۱۷ را معرفی کرد. همچنین برزیل یک سیستم آنلاین جدید برای تسهیل ثبت شرکت ها ایجاد کرده است.

*بر اساس این تحقیق به نظر می رسد که به طور کلی، بسیاری از این اصلاحات از اقتصادهای ضعیف و متوسط با درآمد پایین می آیند، که پویایی محیط کسب و کارشان را مشخص می کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط