دوشنبه 2 سپتامبر 2019

تصمیم ایالات متحده به ساخت بزرگترین کشتی جنگی رباتی دنیا

اخبار

نیروی دریایی ایالات متحده می خواهد ظرف پنج سال ۱۰ کشتی بدون سرنشین (LUSV) بسازد و از بهترین فعالان حوزه صنعت در ساخت کشتی خواسته است تا پیشنهادات و ایده های خود را ارائه دهد. کشتی هایی که به عنوان کشتی های بزرگ بدون سرنشین (LUSV) نامیده می شوند، به عنوان یک پیشاهنگ برای ناوگان اصلی می باشند و به “رادار و سونار پیشرفته” مجهز خواهند بود. مهم‌تر از همه، این کشتی‌ها قادر به اجرای اقدامات یپیچیده و خطرناک و موثر هستند که به اصطلاح اقدام سه وجهی نامگذاری شده است. LUSV نسل بعدی کشتی های بدون سرنشین خواهد بود که در اصل یک شکارچی دریایی است. LUSV به گونه ای طراحی خواهد شد که انواع عملیات جنگی را بطور مستقل یا همراه با نیروهای انسانی انجام دهد.

 

پیش‌نویس درخواست ارایه پروپوزال اعلام می‌کند که “LUSV با استقامت بالا و قابلیت پیکره‌بندی مجدد است که قادر به حمل انواع مختلف محموله‌های باری برای ماموریت‌های بدون سرنشین و افزایش توان قوای سواره نظام نیروی دریایی خواهد بود LUSV. با وجود ظرفیت بارگیری بالا به گونه‌ای طراحی خواهد شد که قادر به هدایت عملیات‌های جنگی مختلف به‌طور مستقل یا به کمک نیروهای جنگی سواره نظام باشد.این کشتی هاوجود اپراتورهای عملیاتی (کنترل از راه دور) یا غیرعملیاتی (فعالیت خودکار) قادر به انجام اعمال نیمه‌خودکار یا کاملا خودکار خواهد بود.”

ارگان خبری نیروی دریایی ایالات‌متحده در بخشی از پوشش خبری خود به بیان برخی جزئیات پیرامون کشتی LUSV پرداخت. بر این اساس، نیروی دریایی برای ساخت ۲ کشتی LUSV، درخواست ۴۰۰ میلیون دلاری خود را در قالب بخشی از بودجه سال مالی ۲۰۲۰ ارایه نموده است. این کشتی‌ها با طولی حدودا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ پا و ظرفیت جابه‌جایی تقریبا ۲۰۰۰ تن بار در قالب یک برنامه تحقیق و توسعه تولید خواهند شد. اطلاعات مذکور در اوایل سال جاری و توسط مقامات رسمی در اختیار خبرگزاری نیروی دریایی ایالات‌متحده قرار گرفت. طی یک دوره زمانی ۵ ساله، نیروی دریایی قصد دارد تا سالیانه ۲ کشتی LUSV را تولید نماید.

LUSV بزرگ‌ترین کشتی بدون سرنشین تولید شده تا به امروز خواهد بود؛ خصوصا آن‌که در مقطع کنونی، نیروی دریایی با وجود بهره‌مندی از کشتی‌های سبک فاقد کشتی‌هایی با کلاس ابعادی مشابه LUSV است. همچنین در صورت لزوم، این کشتی‌ها از ظرفیت محدودی جهت استقرار خدمه انسانی برخوردار خواهند بود.

کشتی بزرگ بدون سرنشین عموما غیرمسلح خواهد بود؛ اما این غول شناور از قابلیت حمل محموله‌های ماژولار شامل موشک‌های ضدکشتی و مدل‌های کروز مخصوص حملات زمینی برخوردار است. در این مواقع، کشتی‌های مذکور به‌عنوان ناوشکن مخرب و ناو جنگی نیروی دریایی فعالیت نموده و با حمل تسلیحات بیش‌تر در قالب یک انبار مهمات شناور به تقویت قوای نظامی ناوگان دریایی کمک می‌کنند. همچنین LUSV می‌تواند نقش یک شناور پیشاهنگ را ایفا کند. در این حالت LUSV به منظور شناسایی زودهنگام عوامل تهدیدکننده، جلوتر از کشتی‌های دارای سرنشین حرکت خواهد کرد.

دفتر توانمندی‌های راهبردی پنتاگون در ابتدای امر، پروژه LUSV را تحت پوشش برنامه‌ای موسوم به Overlord هدایت می‌کرد. پروژه Overlord به‌دنبال تبدیل نمودن کشتی‌های باری تجاری سریع (کشتی‌هایی که به‌طور معمول برای سرویس و تجهیز مجدد سکوهای نفتی و گازی در دریاها مورد استفاده قرار می‌گیرند) به یک کشتی آزمایشی بدون سرنشین با قابلیت انجام هزاران مایل سفر دریایی طی چند هفته و بدون تماس با نیروی انسانی بود.

اینچنین کشتی‌های جمع‌وجور و قدرتمندی دارای عرشه‌های بزرگی هستند که از کلیه محموله‌های تسلیحاتی یا تجهیزات ردیابی میزبانی می‌کنند. سناریوی کاربردی محتمل دیگر این است که کشتی فوق به‌عنوان مدلی از کشتی پشتیبانی دریایی توسعه‌یافته برای نیروی دریایی عراق به‌کار گرفته شود.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط