جمعه 14 فوریه 2020

تهدیدهای اصلی امنیت سایبری در ۲۰۲۰ چه می باشند

مقالات

با پیشرفت تکنولوژی، فضای وب برای انجام کارهای روزمره، از پرداخت ها و خریدها به صورت اینترنتی گرفته تا استفاده از تاکسی و حضور در محافل مجازی برای تبادل اطلاعات و اظهار عقاید و نظرات هم بیش از پیش مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان مهاجمان سایبرب و کلاهبرداران اینترنتی هم بیکار ننشسته و خود را همزمان با پیشرفت فناوری ها بروز می کنند. به طوری که ماه به ماه و سال به سال هوشمندتر از قبل عمل می کنند. به این ترتیب امنیت سایبری در جهت  پیش‌بینی تهدیدات به جای واکنش مقابل آنها بعد از اعلام موجودیتشان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. در همین رابطه مرکز “ماهر” (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای) پیش بینی هایی در مورد امنیت فضای سایبری در ۲۰۲۰ و چالش های آن ها منتشر کرده است. در ادامه با ارزی۲۴ همراه باشید تا از ۵ پیش بینی این مرکز در مورد حملات سایبری پیش رو آگاه شویم.

 

باج‌افزار ها

 • باج‌افزارها پیشرفته‌تر می‌شوند.
 • با وجود پیشرفته‌ترین راه‌حل‌های امنیتی برای ایمیل‌ها، باز هم این موارد دور زده خواهند شد.
 • آلودگی ناشی از باج‌افزارها پیامدهای مخرب‌تری را به همراه خواهند داشت.

آلودگی‌های باج‌افزار (Ransomware) اکنون با پیچیدگی بیشتر و به صورت خودکار، حتی در پیشرفته‌ترین راه‌حل‌های امنیتی ایمیل نیز قابل نفوذ است. خصوصاً وقتی صحبت از ایجاد تغییرات و استفاده از تروجان‌ها مطرح می‌شود. علاوه بر این، راه‌حل‌های امنیت فعلی، حملات باج‌افزار را فقط چند ساعت پس از انتشار تشخیص می‌دهند، که اغلب طولانی‌تر از زمان کافی برای آسیب رساندن است.

برای نمونه می‌توان به باج افزار Emotet اشاره کرد. یکی از عواملی که Emotet را بسیار موفق می‌کند این است که از لیست کوتاه مشخصی از اهداف استفاده می کند، بنابراین اقدامات برای کشف آن زمان بیشتری می‌برد.این حملات همچنین به طور مداوم در حال تغییر IOC هستند، بنابراین حتی هوشمندترین روش‌های مبتنی بر امضا، IDS و سایر راه‌حل‌های سنتی قادر به تشخیص به اندازه کافی سریع آن نیستند.

به طور تقریبی هر هفته این حملات اتفاق می‌افتند. مهاجمان یک پایگاه از نمونه‌های جدیدی باج افزار ایجاد می‌کنند که شامل تکنیک‌های جدید مبهم‌سازی و دور زدن شناسایی‌ها است.آنها سپس نمونه‌ها را بر اساس این تکنیک‌ها تولید کرده و در سطح وسیع توزیع می‌کنند.مراکز امنیتی تولید ضدبدافزار و ضدباج‌افزار، باید در حالی که مهاجمین پایگاه جدیدی را برای نمونه‌ها ایجاد می‌کنند، از آن‌ها جلو زده و روش‌هایی را به محصول خود اضافه کرده که قادر به شناسایی نمونه‌های جدید باشند.

حملات فیشینگ

 • همیشه شنیده می شود که متخصصان امنیتی به دنبال راه‌حل‌هایی برای حل خطر رو به رشد حملات فیشینگ هستند.
 • ی سال پیش، بدافزارها بزرگترین تهدید برای مشاغل تلقی می‌شدند.سال ۲۰۲۰، حملات فیشینگ دغدغه‌ اصلی هستند.

در آینده حملات فیشینگ پیشرفته‌تر می‌شوند و حتی متخصص‌ترین افراد نمی‌توانند تمامی موارد آن‌ها را تشخیص دهند. کیت‌های فیشینگ موجود در dark web، همراه با لیست مدارک معتبر برای حملات هدفمند، به معنای افزایش حجم حملات فیشینگ و پیشرفت روش‌های آنها هستند.

گزارشها مشخص کرده است که آثار حملات فیشینگ شدیدتر و مخرب‌تر شده است. نشت داده‌ها، کلاهبرداری مالی و سایر پیامدهای حمله فیشینگ می‌تواند عواقب ناگواری برای سازمان‌ها در هر اندازه، داشته باشد. مطابق با آمار گزارش Verizon ۲۰۱۹ DBIR، حملات فیشینگ عامل شماره یک برای نشت اطلاعات است.

پیاده‌سازی سامانه‌هایی است که بتوانند این نوع حملات را به خصوص هنگامی که از طریق ایمیل ارسال می‌شوند، شناسایی و مسدود کنند،نیازی بسیار ضروری برای امسال و سالهای پیش رو می باشد.

اهمیت بالای تشخیص سریع و فوری تهدیدات پس از رخداد

 • پس از رخ دادن یک تهدید، شمارش معکوس برای تکثیر گسترده آغاز می‌شود.
 • ساعت‌ها طول می‌کشد تا راه‌حل‌های امنیت مبتنی بر داده‌، تهدیدات جدید را شناسایی کنند.
 • این بخش خطرناک‌ترین مرحله از حملات است.
 • سازمان‌ها کم کم تحمل خود را در مقابل این تأخیر، از دست می‌دهند.

سازمان‌ها و متخصصان امنیتی شروع به تصدیق این موضوع کرده‌اند که این تأخیرها در روند شناسایی تهدیدات جدید باعث به وجود آمدن تهدیداتی بالقوه شده‌اند و انتظار می‌رود که آن را در سال ۲۰۲۰ به عنوان یک چالش اساسی قلمداد کنند.

پلتفرم‌های همکاری سازمانی اهداف محبوب حملات  

 • بسترهای نرم‌افزاری مانند درایوهای ابری و پیام‌رسان‌ها به طور فزاینده‌ای توسط مهاجمان مورد توجه قرار می‌گیرند.
 • این پلتفرم‌های همکاری سازمانی، اغلب بلافاصله مورد اعتماد کاربران قرار می‌گیرند و مهاجمان در واقع از این مزیت استفاده می‌کنند.

استفاده از خدمات اشتراکی و ابری در حال انفجار است. کاربران به طور فزاینده از ابزارهایی مانند OneDrive مایکروسافت، Google Drive و غیره استفاده می‌کنند. اگرچه این استفاده روز افزون بسیار مفید است اما چالشی بی نظیر برای یک حرفه در حوزه‌ امنیت است.این خدمات همواره تحت حمله مداوم قرار دارند و نوع حملات پیچیده‌تر، با روش‌های شناسایی بسیار سخت‌تر خواهند بود. همچنین هدف‌های حمله جدید ظاهر می‌شوند.

گسترش محصولات نشت اطلاعات

پیش بینی می شود که ۲۰۲۰ مراکز دارای محصولاتی برای «شبیه سازی حمله و نشت اطلاعات»، راه‌حل‌های خود را روی انواع و هدف‌های حمله مختلف گسترش می‌دهند.

 • به گفته مرکز گارتنر، اکثر تهدیدات هنوز از کانال ایمیل آغاز می‌شوند.
 • بررسی ایمیل شامل ۹۴ درصد از شناسایی بدافزارها بوده و باعث زیان بیش از ۱.۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ شده است.
 • ابزارهای Breach and Attack Simulation (BAS) دفاع از شبکه را با شبیه‌سازی حمله سایبری آزمایش می‌کنند، اما BAS برای ایمیل هنوز تاثیر واقعی را ندارد.از تولیدکنندگان BAS انتظار می‌رود که راه حل‌های خود را برای کل حملات و تهدیدات موجود گسترش دهند و راه‌حل‌های جامع‌تری برای مشتریان خود ارائه دهند. از آنجا که ایمیل یک هدف حمله‌ محبوب است، به احتمال زیاد آن‌ها به عنوان بخشی از راه حل‌های BAS پوشش ایمیل را آغاز می‌کنند.

***ابزارها و بسترهایی از جمله ایمیل، که استفاده زیادی داشته و به صورت گسترده کاربران با آن سر و کار دارند، از جهتی دیگر به معنای افزایش ریسک و آسیب‌پذیری برای تیم‌های امنیتی است.

صرف‌نظر از اینکه این که تمهیدات امنیت در این بستر انجام شده باشد، تهدیداتی مانند باج‌افزار، فیشینگ یا حملات هدفمند به پلتفرم‌های محبوب در سال جدید مورد توجه هستند و محافظت از سیستم‌ها و داده‌های کاربران و سازمان‌ها کاری است که متخصصان حوزه امنیت باید روی آن متمرکز شوند.در حالی که به صورت مداوم محصولاتی برای محافظت در برابر این تهدیدها ارائه می‌شوند، مهاجمان دائماً در حال به دست آوردن تکنیک‌هایی برای دور زدن راه‌حل‌های امنیتی هستند.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط