جمعه 5 جولای 2019

توصیه های سفارت ایران در گرجستان به شهروندان ایرانی

اخبار

سفارت ایران در گرجستان در جهت حمایت از حقوق ایرانیان با توجه به اتفاقاتی که اخیرا در فرودگاه های گرجستان برای شهروندان ایرانی رخ داد و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات و خسارات جبران ناپذیر مالی و اخلاقی هشدار ها و توصیه هایی را برای مسافران ایرانی اعلام کرده است. بنا به اعلام سفارت ایران:

*مدت لغو روادید گرجستان ۴۵ روز بوده و اقامت بیشتر، جریمه و اخراج در پی دارد. ضمنا این مدت صرفا به منظور اهداف گردشگری بوده و سایر فعالیت ها مانند اشتغال به کار، تحصیل، سرمایه گذاری، خرید و اجاره ملک بدون اخذ اقامت و مجوزهای قانونی از دولت گرجستان می تواند فرد را دچار مشکل کند.

* مقدار ارز مجاز همراه مسافر در مرز، مبلغ ۱۰ هزار دلار یا معادل آن می باشد. چنانچه فردی بیش از مبلغ تعیین شده همراه دارد، لازم است در بدو ورود نسبت به اعلام آن و تکمیل فرم های مربوطه به ماموران گمرک مراجعه نماید.

* طلای همراه مسافر میزان متعارفی شامل گردنبند، النگو بوده و چنانچه طلای همراه فراتر از حد مجاز بوده و جهت ثبت به ماموران گمرک اعلام نگردد، به عنوان قاچاق محسوب می شود.

* مراقبت از پاسپورت.مسئولیت و عواقب هرگونه سو استفاده از پاسپورت بر عهده صاحب گذرنامه بوده و ضمناً بدون گذرنامه، دچار مشکلات متعدد خواهید شد.

* گذرنامه خود را به هیچ کس ندهید و گذرنامه هیچ فردی را به عنوان ضمانت، امانت نپذیرید.

* با توجه به کلاهبرداری های مختلف و متعدد، به افراد ناشناس اعم از ایرانی و خارجی اعتماد نکنید و در صورت مواجهه با سودجویان و کلاهبرداران، در اسرع وقت با مدارک و اسناد معتبر به پلیس مراجعه کنید.

*پاسپورت و ویزای جعلی بلافاصله در مرز گرجستان شناسایی شده و دارندگان دستگیر می شوند.

* حمل مواد مخدر در گرجستان از جرم قتل نیز سنگین تر و مجازات آن شامل زندان های طولانی مدت و جریمه های سنگین مالی بوده و مشمول هیچ گونه عفو و یا تخفیفی نمی باشد.

*ورود و همراه داشتن داروهایی که حاوی مقادیری مواد مخدر یا روانگردان باشند، ممنوع بوده و مجازات سنگینی دارد. تمامی داروهای مورد نیاز در این کشور موجود و در دسترس می باشند.

* به دلایل فوق از پذیرش هرگونه بسته یا چمدان از مسافران و افراد ناشناس اکیدا خودداری نمایید. مسئولیت ورود هرگونه جنس و ماده غیر مجاز، صرفا به نام فردی که محموله به نام وی ثبت شد و همراه دارد، خواهد بود.

* جهت اجتناب از سرقت یا دام های گوناگون مانند قرار دادن مواد مخدر در خانه و یا وسایل شما از اسکان در منازل شخصی و ناشناس به شدت پرهیز نمایید

*به مقدار کافی ارز به همراه داشته باشید و تبدیل ارز فقط در صرافی های معتبر انجام شود .

* برای پیشگیری از سرقت یا گم کردن پول و مدارک، تمامی وجوه نقد و مدارک خود را در سطح شهر همراه نبرید.

* جهت رانندگی در گرجستان می بایست گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشید.

* زبان، فرهنگ و قوانین کشور ما و گرجستان کاملا متفاوت بوده، لذا لازم است که از قوانین و مقررات کشور میزبان اطلاع داشته و آن ها را رعایت نموده تا از بروز مشکلات احتمالی پرهیز گردد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط