شنبه 20 جولای 2019

جذاب ترین فستیوال های دنیا

مقالات

فستیوال ها؛ رویداد هایی که مردم در آن ها اوقات خوشی را با گوش دادن به موسیقی، برگزاری جشن و شادی و سرگرمی های مفرح و …  سپری می کنند. فستیوال ها به دلایل مختلفی در سراسر جهان به مانند جشن های مذهبی، آغاز سال نو، جشنواره های هنری و یا فصل برداشت محصول برگزار می شوند و این جشنواره ها در هر گوشه جهان در مقیاس بزرگ و کوچک برگزار می گردد. در ادامه با تعدادی از جذاب ترین جشنواره هایی که در طول سال در نقاط مختلف دنیا برگزار می شود آشنا می شویم.

فستیوال برف و یخ؛ هاربین، چین

بزرگترین جشنواره یخ و برف در جهان است که در”هاربین” استان هیلونگ جیانگ چین هر ساله از ۵ ژانویه تا ۵ فوریه برگزار می شود. مجسمه های یخی، ساختمان های ساخته شده از بلوک های یخی بزرگ، شنای زمستانی در رودخانه Songhua، نمایش فانوس یخ، قایقرانی برروی یخ ازجمله رویدادهای مهم در این فستیوال هستند.

فستیوال بین المللی مجسمه های ماسه ای؛ پرتغال

جشنواره بین المللی مجسمه های ماسه ای (FIESA) بزرگترین رویداد مجسمه سازی با شن و ماسه در جهان است که از سال ۲۰۰۳ درمنطقه Algarve پرتغال برگزار می شود. دراین جشنواره هر ساله ۵۰ مجسمه با استحکام بالا با ۴۰۰۰۰ تن ماسه توسط ۶۰ هنرمند از سراسر جهان ساخته می شود. هر سال جشنواره FIESA یک موضوع خاص برای ساخت مجسمه های شن و ماسه ای دارد و موضوع بستگی به سنت های محلی، فرهنگ های مردم و اساطیر دارد.

Oktoberfest ؛ مونیخ، آلمان

این فستیوال بزرگترین جشنواره سرگرمی در جهان است که از هفته پایانی سپتامبر تا اولین آخر هفته اکتبر در شهر مونیخ آلمان برگزار می شود و  هر ساله بیش از ۶ میلیون نفر از سراسر جهان در این فستیوال شرکت می کنند. این جشنواره شامل جاذبه هایی مانند انواع سرگرمی ها و تفریحات، بازی ها و انواع غذاهای سنتی برای بازدید کنندگان می باشد.برای اولین بار Oktoberfestival در ۱۲ اکتبر ۱۸۱۰ برگزار شد.

ونیز؛ ایتالیا
این فستیوال بیش از ۹۰۰ سال قدمت دارد. زمانی در سال است که هیچ‌چیزی حد و مرزی ندارد. ونیزی‌ها لباس‌های شاد و رنگارنگ همراه با ماسک به تن می‌کنند و همه به شادی می‌پردازند. کانال‌های آب، پر از قایق‌های رنگارنگ است.

فستیوال هولی (رنگها)؛ هندوستان

فستیوال”هولی” یا جشن رنگها  توسط هندوها درآسیا  وهمچنین دربرخی از نقاط اروپا و آمریکای شمالی جشن گرفته می شود، این جشنواره  هر ساله در آغاز بهار در هند و نپال و به مناسبت پیروزی نیکی بر پلیدی و در روز بعد ازرویت ماه کامل در ماه مارس برگزار می شود.

فستیوال فانوس؛ تایوان
در این جشنواره شاهد دیدن هزاران فانوس در آسمان تایوان هستید. این کار به خاطر رهایی از شر و بیماری انجام می‌شود. این فانوس‌ها دارای شکل و طرح‌های مختلفی هستند که به شکل زیبایی آسمان شهر را تزئین می‌کنند.

فستیوال گوجه‌فرنگی؛ اسپانیا
رقص، شادی، آواز و فریاد در میان انبوهی از گوجه‌فرنگی، قطعا می‌تواند جذاب و مفرح باشد. این یک جشن و سرگرمی نامحدود است. شرکت‌کنندگان در جشنواره، به روی یکدیگر گوجه‌فرنگی‌های نرم را پرتاب می‌کنند و به یک‌باره، دریایی از گوجه‌فرنگی پدیدار می‌شود.

جشن شب سال نو؛ سیدنی، استرالیا
شب سال نو میلادی، هر سال با برپایی جشنی بزرگ و دیدنی در بندر‌گاه سیدنی همراه است. ویژگی اصلی و جذاب این جشن، آتش‌بازی‌هایی است که در آسمان شب دیده می‌شود. سیدنی به عنوان بهترین مکان برای آتش‌بازی در جهان شناخته شده است.

فستیوال سانکرون (جشن آب)؛ تایلند

جشنی که در روز‌های داغ تابستان در تایلند، برگزار می‌شود. مردم با استفاده از سطل، تفنگ آ‌پاش، شیلنگ و هر چیزی که در دست دارند، به روی یکدیگر آب می‌پاشند. یکی از معروف‌ترین و پر‌طرفدار‌ترین جشنواره‌ها در تایلند است. مردم اعتقاد دارند با پاشیدن آب بر روی یکدیگر، خوش‌یمنی را به بکدیگر هدیه می‌دهند.

روز سنت پاتریک؛ ایرلند
یک تعطیلی مذهبی و فرهنگی است که هر سال در تاریخ ۱۷ مارس جشن گرفته می‌شود. سنت پاتریک نزد ایرلندی‌ها بسیار محبوب و مقدس است، زیرا دین مسیحیت را وارد ایرلند کرده است و به طور کلی، میراث و فرهنگ ایرلندی‌ها محسوب که جشن گرفته می‌شود. در این روز مردم لباس‌های سبز به تن می‌کنند و به رقص و شادی در خیابان‌ها می‌پردازند.

فستیوال بالن؛ نیو‌مکزیکو، آمریکا
فستیوالی که با پرواز در آوردن بالن‌ها گرم در اوایل ماه اکتبر در آلبوکرکی، نیومکزیکو، ایالات متحده آمریکا برگزار می‌شود. جشن بالن حدود ۹ روز است و بیش از ۷۰۰ بالون در آن دیده می‌شود. این بزرگترین جشنواره بالن در جهان است. زمانی که بالن‌ها در آسمان به حرکت در می‌آیند، دنیایی از رنگ‌های شناور را خواهید دید.

جشن ماه کامل، کوه پنگان؛ تایلند

بزرگ‌ترین و معروف‌ترین فستیوال در سواحل تایلنداست. این جشنواره، موقعیت مناسبی برای گردشگران است، زیرا در عین حال که از شادی و جشن لذت می‌برند، از نزدیک با فرهنگ مردمان تایلند هم آشنا می‌شوند.

گلستونبری (Glastonbury)، انگلستان
فستیوال گلستونبری با عنوان جشن هنر‌های معاصر در انگستان شناخته شده است. رقص، کمدی، تئاتر، سیرک و اجرای دیگر هنر‌ها در این جشن دیده می‌شود. هنرمندان برجسته موسیقی پاپ و راک در کنار هزاران نفر از مردم در این جشن حضور پیدا می‌کنند. این جشنواره بیش از ۳-۴ روز در فضای باز، برگزار می‌شود.

جنگ پرتقالی؛ ایوریا، ایتالیا
نبرد پرتقال فستیوالی سنتی است که شامل پرتاب کردن پرتقال بین گروه‌های سازمان یافته است. یکی از خشن‌ترین جشن‌ها در ایتالیا است که با پرتاب کردن پرتقال‌های گندیده به روی یکدیگر همراه است.

کارناوال ریو؛ برزیل

کارناوال  ریو بزرگترین کارناوال در جهان محسوب می شود، یک جشن پنج روزه که در ۴۰ روز قبل از عید پاک برگزار می شود. کارناوال ریو رسما در روز جمعه آغاز می شود و روز سه شنبه پایان می یابد. در این کارناوال حدود ۲ میلیون نفر در خیابان های شهر ریو دو ژانیرو به جشن و پایکوبی می پردازند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط