سه‌شنبه 19 مارس 2019

جزئیات چگونگی دریافت ویزای چین

مقالات

کشور چین در شرق آسیا و شرق اقیانوس آرام واقع شده است. چین سومین کشور بزرگ دنیا از لحاظ مساحت بعد از دو کشور کانادا و روسیه است. این کشوربا مساحت ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع یک پنجم از زمین های جهان را شامل می شود. شرایط ویزای چین در زیر آورده شده است.

چین دارای ۲۲۰۰۰ کیلومتر مرز زمینی و خط ساحلی آن به میزان بیش از ۱۸۰۰۰ کیلومتر می باشد.در این کشور ۶۳۶۳۶ جزیره بزرگتر از ۵۰۰ متر مربع وجود دارد که بزرگترین آنها تایوان با مساحت ۳۶۰۰۰ کیلومتر مربع است وهاینان دومین جزیره بزرگ این کشور می باشد. این کشور یکی از چهار تمدن قدیمی جهان، با قدمت ۴۰۰۰ ساله است و دارای آثار فرهنگی غنی و تاریخی است. به گواه تاریخ چینیها مخترع قطب نما، کاغذ، باروت و  صنعت چاپ هستند. دیوار بزرگ، کانال گراند و سیستم آبیاری کارز سه نمونه از بزرگترین پروژه های مهندسی باستانی ۲۰۰۰ سال پیش است. از نظر ساختار اجتماعی،چین جامعه ی ابتدایی، جامعه ی برده داری، جامعه ی فئودالی و جامعه نیمه استعماری نیمه فئودالی و سیستم سوسیالیستی کنونی را تجربه  کرده است.حزب حاکم کمونیست چین با اینکه در کلیه قواعد کشورداری همچنان به همان شیوه سنتی کمونیستی وفادار ماند، اما در زمینه اقتصادی نگاه رادیکال خود را کنار گذاشته و سیاست درهای باز را در پیش گرفت که همین موضوع باعث رونق و رشد اعجاب آور اقتصادیاین کشور در حال سقوط شد.امروز، چین علاوه بر جاذبه های گردشگری به خاطر تجارت و مراکز دانشگاهی هم مقصد بسیاری از مردم از سراسر دنیا می باشد و البته کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست.به همین بهانه و در ادامه با چگونگی دریافت ویزای کشور چین و انواع ویزا برای ورود به این کشور و هزینه های جاری دریافت ویزا به صورت کامل آشنا می شویم.

مدارک مورد نیاز

 • کپی صفحات اول و همسر و فرزندان و توضیحات شناسنامه
 • دو قطعهعکسرنگی ۶×۴ تمام رخ با زمینه سفید بدون عینک
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه و ۱۰ روز اعتبار
 • نکته مورد توجه این است که جهت دریافت ویزای این کشور افرادی که تاریخ صدور پاسپورت آنها از تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۵ به بعد باشد باید پاسپورت قبلی خود را همراه داشته و به سفارت تحویل دهند، در صورتی که برای اولین بار پاسپورت دریافت کرده اند و یا پاسپورت قبلی آنها مفقود شده است، بایستی مراتب را به آژانس مربوطه و یا سفارت اعلام کنند. در غیر این صورت پروسه اخذویزا تادو ماه ممکن است به تعویق بیافتد.

آدرس سفارت چین

*نشانی: تهران، خیابان پاسداران، چهارراه فرمانیه، خیابان نارنجستان هفتم، شماره ١۵

*شماره تلفن سفارت چین: ۱-۲۲۲۹۱۲۴۰۰۲۱

*شماره تلفن بخش کنسولی: ۲۲۸۰۲۷۷۲

*ساعت کارسفارت: روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه؛ صبح‌ها از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰

* ساعت کار بخش کنسولی: روزهای فرد صبح‌ها از ساعت ۸:۴۵ تا ۱۲:۱۵ و بعد از ظهرها ۱۴:۳۰ تا ۱۶:۳۰

* وب‌سایت سفارت چین : ir.chineseembassy.or

*آدرس پست الکترونیک:chinaemb_ir@mfa.gov.cn

اینکه شما به چه دلیل قصد سفر به چین را دارید و بسته به هدف سفر شما،انواع مختلف ویزا برای مسافران از سوی دولت چین تعریف شده است که عبارتند از:

* ویزای C: برای خدمه کشتی، ماشین های باربری و … می باشد.

* ویزای D: برای کسانی  است که قصد اقامت در چین را دارند.

*ویزای   F: به منظور مبادلات، بازدید، تورهای تحصیلی و سایر فعالیت های غیر تجاری صادر می شود.

*ویزای G:برای افرادی که قصد ترانزیت از کشور چین را دارند.

* ویزای J1: برای روزنامه نگاران سازمان های خبری خارجی که قصد ماندن  بیشتر از ۱۸۰روز در این کشور را دارند.

* ویزای  J2: برای روزنامه نگاران سازمان های خبری خارجی که زمان کمتر از ۱۸۰روز را می خواهند در این کشور بمانند.

* ویزایL   : به منظور اهداف توریستی صادر میشود.

* ویزای:  M برای کسانی است که قصد تجارت در چین را دارند.

*ویزای  :Q1 مناسب برای کسانی که قصد دیدار عزیزان را دارند.

* ویزای Q2: این نوع ویزا برای افرادی که قصد دیدار دوستان یا خانواده خود را که به عنوان یک فرد خارجی تابعیت چین را گرفته اند صادر خواهد شد.

* ویزایR: برای کسانی که استعداد و توانایی خاصی دارند و کشورچین به آن فرد نیاز دارد.

*ویزایS: افرادی که قصد بازدید از همسر،فرزند،والدین و یا … که به عنوان یک فرد خارجی در این کشور کار یا تحصیل میکنند را دارند باید نسبت به اخذ این نوع ویزا اقدام کنند.اعتبار این ویزا بیش از ۱۸۰ روز است.

*ویزایX1: به منظور تحصیل برای مدت زمان بیش از ۱۸۰ روز.

*ویزایX2: به منظور تحصیل برای مدت زمان کمتر از ۱۸۰ روز.

*ویزای کاری(Z): برای افرادی صادر میشود که قصد کار در چین را دارند.

ویزای توریستی

برای ورود به چین می‌توان از تاریخ صدور تا قبل از تاریخ انقضای درج شده در ویزا اقدام کرد. به طور معمول صدور هر یک از انواع ویزای چین به مدت چهار روز کاری طول می‌کشد. این پروسه برای ویزای اکسپرس (فوری) دو تا سه روز کاری است.
*لازم به ذکر است بررسی، تایید و اخذ ویزای توریستی چین حدود هفت روز کاری به طول می انجامد.

هزینه ویزای توریستی

*گروهی عادی: ۹۰ دلار

*انفرادی عادی: ۱۲۰ دلار

*انفرادی فوری: ۱۵۰ دلار

ویزای گروهی

ویزای گروهی چین، توسط آژانس های مسافرتی گرفته می شود. روال کاری این نوع ویزا به این صورت است که آژانس های مسافرتی چینی برای آژانس ایرانی دعوتنامه ارسال می کنند و آژانس مسافرتی ایرانی این دعوتنامه را به همراه ۲ قطعه عکس و نامه تمکن مالی با حداقل موجودی (معادل  سه هزار دلار آمریکا) از بانکرا جهت اخذ ویزای چین به سفارت چین تحویل می‌دهد.

**اعتبار این ویزا یک ماه بوده و می‌توان با آن ۱۴ روز در کشور چین اقامت داشت.

ویزای کار چین

برای کسانی که ویزای کار چین را می خواهند می بایست از دولت چین مجوز کار یا مجوز استخدام را داشته باشند. حداکثر اجازه اقامت موقت با ویزای کار در کشور چین پنج سال است و دارنده ویزایکاری(Z)باید ظرف ۹۰ روز پس از صدور ویزا وارد چین شود و طی ۳۰ روز از زمان ورود در دفتر امنیت عمومی ثبت نام کند. در این دفتر مجوز اقامت جایگزین ویزای Z می‌شود.

مراحل صدور ویزا

به منظور دریافت ویزای چین متقاضیان باید به سفارت چین در تهران بروند. سفارت چین نیازی به گرفتن وقت قبلی ندارد و متقاضیان ویزا می‌ توانند با در دست داشتن مدارک به سفارت مراجعه و در صورت کامل بودن مدارک ویزای خود را پس از چهار روز دریافت کنند.

اعتبار ویزای چین

اعتبار ویزای چین در واقع از لحظه صدور تا ۲۴ ساعت قبل از پایان اعتبار آن است و به محض پایان اعتبار ویزایتان موظفید که خاک چین را ترک کنید، در غیر این صورت به شما جریمه و یا مجارت های دیگری تعلق می گیرد و دلیل آن هم نقض قانون این کشور است.

اگر زمانی به چین سفر کردید و تمایل داشتید مدت طولانی تری در این کشور بمانید یعنی مدتی بیشتر از حد مجاز ویزا، باید قبل از این که مدت ویزابه اتمام برسد ، نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

نکات مورد توجه

 • درخواست ویزای توریستی چین بسیار راحت است و برای اخذ آن نیازی به مصاحبه نیست و این به آن معناست که شما می توانید شخص دیگری را برای اخذ آن مامور کنید.
 • اگر چه که نیازی به خود شخص و حضور او در سفارت نیست، با این حال گاهی ممکن است شخص برای امضا و… خواسته شود. در این شرایط شخص موطف است که به محل رجوع کند.
 • برای تحویل مدارک ، حتما باید خود و یا شخص دیگری حضوری این کار را انجام دهد و نمی توانید آن را با پست ارسال کنید.
 • همه ی هزینه هایی که سفارت می گیرد فقط از طریق بانک شهر می باشد و به هیچ وجه پول نقد و یا چک مورد قبول نیست.
 • هر وجهی که شما به حساب سفارت واریز کنید، غیر قابل استرداد است.
 • به مانند سایر سفارتها، سفارت چین هم قوانین خاص خود را دارد از جمله این که شما نمی توانید هر گونه اشیا تیز، کیف دستی و حتی موبایل را به همراه تان داخل سفارت ببرید.
 • در صورتی که بخواهید ویزایی بیشتر از شش ماه داشته باشید، لازم است تا پیش از اقدام برای دریافت ویزا آزمایش های پزشکی انجام دهید.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط