چهارشنبه 21 آگوست 2019

حذف مالیات ماینرها به شرط بازگشت ارز به چرخه اقتصاد

اخبار

پس از چندین جلسه بررسی موضوع فعالیت ارز دیجیتال (بیت کوین) در کمیسیون اقتصادی دولت با حضور کارشناسان مختلف، این موضوع در دو جلسه هیأت دولت مورد بحث قرار گرفت. موضوع فعالیت بیت کوین از چند جنبه قابل بررسی است: بعد پولی – مالی؛ استفاده از انرژی ارزان و کنش اقتصادی مردم.

 

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم سخنگوی دولت،علی ربیعی، آورده است:استفاده از انرژی ارزان و برق یارانه‌ای برای فعالیت در صنعت بیت کوین یکی از دغدغه‌های مطرح بود که برای جلوگیری از سوءاستفاده از انرژی ارزان مقرر شد افراد مایل به فعالیت در این صنعت اقدام به تأسیس نیروگاه برق کنند و قیمت گاز این نیروگاه‌ها نیز نزدیک به‌گاز صادراتی باشد. علاوه بر آن در ساعات غیر پیک قیمت برق نزدیک به قیمت متوسط برق صادراتی خواهد بود و در صورتی که ارز به چرخه اقتصاد بازگردد مشمول بخشودگی مالیات خواهد شد و قابلیت عرضه در بورس را خواهد داشت. اما مسأله مهم و البته مغفول، رفتار اقتصادی مردم است. تجربه تلخ سرمایه‌گذاری در مؤسسات اعتباری پیش روی ماست که بسیاری از افراد هر آنچه پس‌انداز داشتند به سودای سود بیشتر روانه آنها کردند در صورتی که دولت هیچ تضمینی برای سود مؤسسات خصوصی نکرده بود اما ناچار شد در جهت دفاع از حقوق مردم وارد میدان شود و سپرده‌ها را بازگرداند. در مورد بیت کوین هم احتمال سوداگری وجود دارد بنابراین دولت پیشاپیش اعلام کرد که هیچ ریسکی از بابت مشارکت در این صنعت برعهده نخواهد گرفت که این موضوع در کنش اقتصادی آتی مردم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

اعتراض انجمن بلاک چین به مصوبه دولت

استخراج ارزهای دیجیتال مدتی است به یکی از مسائل روز کشور تبدیل شده است. با وجود این که ارز دیجیتال، صنعت اعلام شده اما هنوز نظرات گوناگون و مختلفی درباره آن وجود دارد.سیزدهممردادماه هیات ‌وزیران، آیین‌نامه فرآیند ماینینگ ارز دیجیتال را تصویب و پس از آن، معاون اول رئیس‌جمهوری آن را ابلاغ کرد؛ این آیین‌نامه با انتقاداتی مواجه شد.

در همین خصوص انجمن بلاکچین و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برای بررسی این مصوبه، نشست خبری مشترکی با موضوع مصوبه هیات دولت در خصوص صنعت استخراج ارزهای دیجیتال برگزار کردند. سپهر محمدی،رئیس هیات مدیره انجمن بلاکچین ایران در این نشست گفت:فناوری بلاک‌چین فرصت جدیدی را در خدمت کشور گذاشته تا بتوانیم در این مضیقه‌ای که برای نقل و انتقال مالی قرار گرفته‌ایم به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و این صنعت می‌تواند به سازمان‌های کوچک و متوسط کشور کمک کند تا با تحریم‌هایی که علیه کشورمان به اجرا گذاشته شده تا حد کمی مقابله کنند.

محمدی با اشاره به آغاز فعالیت انجمن بلاکچین از سال۹۶ و تلاش آن برای شناساندن این فناوری به جامعه و دولتمردان، افزود:از سال گذشته در جریان مصوبه هیات دولت، قرار داشتیم و دغدغه‌های خود را بیان می‌کردیم، مهر گذشته وزارت نیرو یک ماه فرصت خواست که تعرفه برق را برای استخراج رمز ارز ارائه بدهد و این فرصت یک ماهه ادامه پیدا کرد تا این که در پیک برق امسال، ماینرها را با حکم قانونی بستند. ۲۰ تیرماه امسال در کنفرانس خبری، مواضع خود را اعلام و تلاش کردیم مشورت‌های کارشناسی و علمی به دولتمردان بدهیم تا تعرفه‌ها رقابتی و قابل دفاع باشد و بخش خصوصی در این شرایط دشوار زنده بماند.در مصوبه اخیر هیات دولت در هفته دوم مردادماه، از ما درباره ضوابط اعطای مجوز، تعرفه‌ها و استانداردها مشورتی گرفته نشد، در حالی که ما نهاد علمی شناخته شده کشور در این زمینه هستیم و بهتر بود در این مسیر همراهی کنیم و فکر می‌کنیم آیین‌نامه تدوین شده، مُهر پایانی به فعالیت بخش خصوصی باشد. ماینرهای ما و فعالان این حوزه، آماده سفر به کشورهایی مانند گرجستان، ارمنستان، قزاقستان هستند و با این روال، کور سوی امیدی که برای فعالیت در این حوزه و استفاده از این فناوری در کشور داشتیم، بسته می‌شود.متاسفانه یک بازی باخت-باخت آغاز شده درحالیکه می‌توانست برد-برد باشد و امیدواریم هیات دولت در این زمینه تجدیدنظر و از نظرات کارشناسی بخش خصوصی استفاده کند.ما به تعرفه‌های تعیین شده اعتراض داریم و حق خودمان می‌دانیم اگر با این مصوبه، منافع بخش خصوصی از این بیشتر به خطر بیفتد به دیوان عدالت اداری شکایت کنیم. ما مشوق مردم برای سرمایه‌گذاری در بخش بیت‌کوین و استخراج ارز دیجیتال نیستیم، تنها از صنعتی صحبت می‌کنیم که می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد.

وی استخراج ارز دیجیتال با تعرفه رقابتی یا در نظر گرفتن تعرفه برق صنعتی را از جمله خواسته‌های فعالان حوزه ماینینگ عنوان کرد و گفت:  ما نمی‌خواهیم فرار مالیاتی کنیم و برق مجانی نمی‌خواهیم بلکه قصد داریم دستگاه قانونی وارد کشور کنیم و بابت آن عوارض گمرکی بپردازیم، ما ذیل همین نظام هستیم و می‌خواهیم به شکل کاملا شفاف فعالیت کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط