چهارشنبه 14 آگوست 2019

حرکت اولین قطار تهران به مقصد آنکارا؛ اعلام راه اندازی سیستم پرداخت همراه بدون کارت بانکی در آینده نزدیک

اخبار

اولین قطار تهران به مقصد آنکارا در روز چهارشنبه ۱۶ مردادماه در ساعت ۲۱:۵۰ دقیقه به راه افتاد و بر اساس برنامه تعیین شده از این پس این قطار، چهارشنبه هر هفته از راه آهن تهران به مقصد آنکارا حرکت خواهد کرد. همچنین قیمت بلیت قطار فوق ۷۶۹ هزار و ۲۵۰ تومان معین شده است.

قطار مسافری تهران – آنکارا ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه چهارشنبه هرهفته پس از ترک ایستگاه راه آهن تهران عازم تبریز می شود و پس از گذر از ایستگاه راه آهن تبریز، مرز رازی، کاپی کوی در ایستگاه اسکله دریاچه وان متوقف و مسافرین با کشتی به آن سوی دریاچه منتقل و از آنجا با قطار ترکیه عازم آنکارا می شوند.

مدت زمان ریدن به مقصد هم در حدود شصت ساعت می باشد و طبق هماهنگی های انجام شده بین راه آهن ایران با راه آهن ترکیه، شرکت حمل ونقل ریلی رجا با واگن های چهارتخته مسافران را از تهران به اسکله دریاچه وان منتقل می کند و پس از آن قطارهای ترکیه مسافران را از آنسوی دریاچه وان به آنکارا انتقال می دهند. مسافران این قطار حدفاصل اسکله دریاچه وان تا اسکله تاتوان را با کشتی سفر می کنند.

هموطنان برای تهیه بلیت قطار تهران – آنکارا می توانند از طریق دفاتر مجاز فروش و یا به صورت اینترنتی نسبت به خرید بلیت های مورد نیاز خود اقدام و یا با سامانه صدای مسافر شرکت راه آهن ایران با شماره ۰۲۱۵۱۴۹ تماس بگیرند.

قطار مسافری تهران – آنکارا چهارشنبه هر هفته ساعت ۲۱ و ۵۰ دقیقه از تهران عازم آنکارا می شود و صبح روز شنبه ساعت ۷ و ۴۵ دقیقه به وقت محلی، وارد ایستگاه راه آهن آنکارا می شود.

*پیش از این و برای اولیندفعه قطار تهران – وان سوم تیرماه “تهران” را به مقصد “وان” ترک کرد.

راه اندازی سیستم پرداخت بدون نیاز به کارت بانک

به زودی سیستم پرداخت همراه بدون نیاز به کارت بانکی، آغاز به کار خواهد کرد.این سیستم که برای نخستین بار در ایران طراحی شده است، با استفاده از گوشی همراه و با بهره‌گیری از فناوری”بلوتوث”، کار خواهد کرد.

آرش آرمونمی گوید: این سامانه پرداخت در واقع، نسل سوم شبکه پرداخت‌های بانکی است که برای سیستم‌های عامل اندروید و IOS کار خواهد کرد؛ این در شرایطی است که پرداخت بدون کارت بانکی، تنها سامانه پرداخت بلوتوث در کشور است که برای اولین بار در نظام بانکی آغاز به کار می‌کند و با تکنولوژی BLE پیش خواهد رفت.

وی گفت: روند پرداخت در کشور از یک پروسه طولانی مدت برخوردار بوده و به ترتیب از تبادلات کالا به کالا تا ورود فین‌تک‌ها به عرصه پرداخت الکترونیکی کشیده شده است؛ این در حالی است که پول کاغذی، ظهور کارتهای بانکی، حضور دستگاههای تلفن همراه هوشمند و به دنبال آن پرداخت همراه، بسیاری از فرآیندهای نظام بانکی را دچار تغییر کرده است.

این مقام مسئول در نظام بانکی اذعان داشت: هر اتفاق در حوزه پرداخت، یک ابزار و بستر برای استفاده از محصولات و تولیداتی است که مدل‌های جدید کسب و کار را تعریف کرده و البته شرکت‌هایی موفق هستند که در بازار حضور متعادل نشان داده و خود را به سرعت با تکنولوژی‌های روز تطبیق می‌دهند. به همین دلیل اکنون حضوری متفاوت در حوزه پرداخت الکترونیک را شاهده هستیم که بر بستر یکی از تکنولوژی‌ها بنا شده و پرداخت بدون کارت بانکی را دنبال می‌کند.

وی بیان داشت: در این سامانه رسیدهای کاغذی حذف شذه و صرفه‌جویی بسیار مناسبی در کاغذ مصرفی دستگاههای کارتخوان صورت می‌گیرد. به نحوی که این تکنولوژی تحت عنوان بلوت می‌تواند به عنوان تنها سامانه پرداخت موبایل در ایران قابلیت پرداخت با موبایل را به صورت ایمن بدون استفاده از کارت بانکی و اعلام رمز را ارائه دهد.این سامانه رسید کاغذی را حذف می‌کند و هزینه‌های شرکت‌های پرداخت الکترونیک در زمینه کاغذ و توسعه و نگهداری شبکه کارتخوان را کاهش می‌دهد؛ ضمن اینکه در کنار آن، مشکل جابه جایی کارت‌های بانکی متعدد شهروندان رفع شده و دیگر نیاز نیست تا رمز اعلام شود.با این سامانه‌ تراکنش‌ها به صورت ایمن انجام می‌شود.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط