شنبه 13 جولای 2019

حفظ میراث جهانی با کمک هوش مصنوعی توسط مایکروسافت؛اقدامات اولیه برای ساخت مغز مصنوعی

اخبار

جهانی شدن باعث به خطر افتادن بخش زیادی از میراث تاریخی و فرهنگی جهان و ادغام آن در فرهنگ ها و تمدن های غالب شده و مایکروسافت امیدوار است با به کارگیری هوش مصنوعی بتوان این میراث را نجات داد.

شرکت مایکروسافت قصد دارد تا با کمک فناوری هوش مصنوعی، طرحی را در قالب برنامه‌ AI For Good برای حفاظت از فرهنگ کشورهای جهان پیاده کند. در همین رابطه،”برد اسمیت”، از مدیران ارشد مایکروسافت اعلام کرد که این طرح در کنار دیگر برنامه‌های این شرکت در عرصه‌های بشردوستانه و محیط زیست به منظور صیانت از میراث فرهنگی کشورها صورت می‌گیرد.

اسمیت با اشاره به گزارش سازمان یونیسف عنوان کرد که یک سوم از زبان‌هایی که در دنیا استفاده می‌شود، کمتر از هزار نفر با آن صحبت می‌کنند و هر دو هفته، شاهد مرگ یک زبان در جهان هستیم.

اسمیت پیش‌بینی کرد که بین ۵۰ تا ۹۰ درصد از زبان‌های در معرض خطر در طی سده آتی، از بین خواهند رفت. زمانی که جهان، زبانی را از دست بدهد، تکه‌ای از تاریخ بشریت از بین خواهد رفت و جامعه توانایی خود را در برقراری ارتباط از دست خواهد داد.

برنامه میراث فرهنگی مایکروسافت از فناوری هوش مصنوعی بهره می‌برد و با سازمان‌های غیرانتفاعی، دانشگاه‌ها و دولت‌ها همکاری می‌کند تا زبان‌ها، اماکن و مصنوعات فرهنگی را حفظ کنند.

برای نمونه، مایکروسافت اخیرا اعلام کرده که با کمک اپلیکیشن ترجمه خود قصد دارد تا دو زبانYucatec Maya و Queretaro Otomiمتعلق به کشور مکزیک را از خطر فراموشی و حذف از تاریخ نجات دهد.

از سمت دیگر، این شرکت با برخی از موزها همانند موزه Met نیویورک وارد همکاری شده تا با کمک فناوری هوش مصنوعی، مجموعه‌ای از آثار این موزه را به صورت آنلاین در اختیار داشته باشد.

اسمیت در پایان گفت که چنین پروژه‌هایی به ما این اطمینان را می‌دهند که می‌تواند از فناوری هوش مصنوعی به صورت نوآورانه‌ای استفاده کرد.

مایکروسافت قصد دارد ظرف پنج سال آینده ۱۲۵ میلیون دلار را به استفاده از هوش مصنوعی برای تحقق این اهداف اختصاص دهد.

قدمهای اولیه برای ساخت مغز مصنوعی

پروژه “بلو برین” (Blue Brain)، به معنی مغز آبی در تلاش است تا مغز مصنوعی ایجاد و دنیای علوم  را متحول کند؛ در این پروژه از مهندسی معکوس مغز پستانداران تا سطح مولکولی استفاده می‌شود.
محققان چنینی در تلاش هستند تا با کمک دانشمندان سوئیسی تحقیقات علمی خود را برای ایجاد مغز مصنوعی آغاز کنند.
دانشگاه جنوب شرقی نانجینگ و تیم اروپایی، پایگاه داده‌ای از اعصاب جمجمه‌ای که برای تحقیق در مورد نورون‌های مغز و توسعه پزشکی در نظر گرفته شده است را ایجاد می‌کنند.
سین هیل، از اعضای این پروژه می‌گوید: دانشگاه جنوب شرقی، نخستین موسسه دانشگاهی چین است که  سوئیس با آن همکاری می‌کند.پنگ هانچوان، یک محقق دانشگاه می‌گوید: محققان هر دو طرف سعی خواهند کرد که در مقیاس بزرگ بازسازی نورون‌های مغز از طریق فناوری‌های موجود را ممکن کنند.
*پروژه بلو برین در سال ۲۰۰۵ در مؤسسه مغز و ذهن دانشگاه پلی تکنیک لوزان به مدیریت هنری مارکرام، آغاز به کار کرده‌است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط