سه‌شنبه 10 دسامبر 2019

درباره رمز ارز بیت کوین کش بیشتر بدانیم

مقالات

بیت کوین کش به عنوان یک آلت کوین، یک هارد فورک (Hard Fork) از بیت کوین است که در آگوست سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. علت ایجاد این رمز ارز اتفاق نظر گروهی از اعضای جامعه بیت کوین برای ایجاد یک پروتکل جدید با اندازه بلاک بزرگتر بود. بیت کوین کش در رتبه چهار با ارزشترین ارزهای دیجیتال قرار دارد.

 

هاردفورک چیست:((به زبان ساده، تغییر در قوانین بلاک چین است که سازگار با نسخه‌های قدیمی‌تر نیست، به طوری که نسخه‌های قدیمی‌تر نمی‌توانند در شبکه فعالیت کنند. بنابراین برای استفاده از به‌روزرسانی‌های جدید مجبور خواهید بود که نسخه خود را آپدیت کنید، در غیر اینصورت فعالیت شما در شبکه امکان‌پذیر نخواهد بود.به طور مثال، فرض کنید که نتوانید یک فایل متنی ساخته شده در برنامه word ۲۰۱۶ را در برنامه word ۲۰۰۳ اجرا کنید زیرا ساختار این برنامه به طور کلی تغییر کرده است.هارد فورک‌ها همیشه پس باعث تولد یک کوین جدید نمی‌شوند. در صورتی که اختلاف نظر وجود داشته باشد و یک عده کثیری از کاربران همچنان بخواهند روی نسخه قدیمی فعالیت کنند، شاهد یک بلاک چین و یک سکه جدید خواهیم بود.))
ازآغاز معرفی بیت کوین تا به حالا، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این مهمترین ارزدیجیتال دنیای رمزارزها یکی از چالش‌برانگیزترین بحث‌های این حوزه است،به این دلیل که شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از هفت تراکنش را پردازش کند و این موضوع کاربرد پذیری این رمزارز را برای پرداخت‌های روزمره را تحت تاثیر قرار می‌دهد.برای حل این موضوع یک هارد فورک در شبکه اصلی بیت کوین ایجاد شد که منجر به پیدایش بیت کوین کش گردید.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash)
بیت کوین کش ارز دیجیتالی است که خودش را به عنوان «پول نقد الکترونیکی همتا به همتا» به جهانیان معرفی کرده است؛ درست همان چیزی که در عنوانِ گزارش اولیه (وایت پیپیر) بیت کوین آمده بود.کش (Cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است. به بیان دیگربیت کوین کش می‌خواهد بیت کوینی باشد که با افزایش سرعت تراکنش‌ها، بتوان از آن به عنوان پول استفاده کرد.
مشکل مقیاس‌پذیری یا همان مسئله کندی و افزایش کارمزد تراکنش‌ها در گذر زمان که در بیت کوین شاهدش هستیم را می‌توان محرک اصلی رقم خوردن یک اختلاف در جامعه بیت کوین و ایجاد این ارز دانست.بیت کوین کش با افزایش سایز بلاک که در بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است، امکان پردازش تراکنش‌های بیشتری را فراهم می‌کند.
بیت کوین کش خود در نوامبر سال ۲۰۱۸ فورک و تقسیم به دو شکل بیت کوین کش ای‌بی‌سی (Bitcoin Cash ABC) و بیت کوین اس‌وی (Bitcoin SV) شد.

حامیان بیت کوین کش معتقدند که این ارز دیجیتال اهداف اصلی بیت کوین را دنبال می‌کند. به گفته آن‌ها، بر اساس طرح ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، قرار بود که بیت کوین ارز دیجیتال همتا به همتایی باشد که برای تبادلات روزانه مورد استفاده قرار گیرد.
در قوانین بیت کوین اندازه سایز بلاک‌ها محدود به ۱ مگابایت است. یعنی می‌توان گفت که هر بلاک در بیت کوین حداکثر حدود ۴,۰۰۰ تراکنش را در خود جای می‌دهد. از آنجایی که هر ده دقیقه یکبار، یک بلاک ساخته می‌شود، بنابراین شبکه بیت کوین نمی‌تواند در هر ثانیه بیش از ۷ تراکنش را پردازش کند.
گروهی از افراد جامعه بیت کوین با پیشنهاد افزایش اندازه بلاک به ۸ الی ۳۲ مگابایت، در پی بهبود وضع موجود برآمدند. چراکه با افزایش اندازه بلاک، بلاک چین بیت کوین قادر به پردازش تعداد بیشتری تراکنش خواهد شد.
میانگین تعداد تراکنش‌ها در هر بلاک بیت کوین بین ۱,۰۰۰ تا ۱,۵۰۰ است. این در حالی است که در جریان آزمایشی که در سپتامبر سال ۲۰۱۸ بر روی بلاک چین بیت کوین کش انجام شد، هر بلاک این بلاک چین قادر به ثبت بیش از ۲۵,۰۰۰ تراکنش است.
بیت کوین ‌کش مانند بیت کوین، بلاک چین مختص به خود را دارد و الگوریتم اجماع آن اثبات کار یا همان ماینینگ است. یعنی تراکنش‌های بیت کوین ‌کش، توسط همه اعضای شبکه تایید می‌شوند و سپس توسط ماینرها در بلاک‌ها قرار می‌گیرند.
از آن‌جایی که بیت کوین کش در نتیجه وقوع یک هاردفورک از بیت کوین جدا شد، پس می‌توان دریافت که تاریخچه تراکنش‌ها و پایگاه داده آن‌ها مشابه یکدیگر است. بنابراین زمان ایجاد یک بلاک در بلاک چین بیت کوین کش به طور متوسط ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پاداش بلاک آن نیز ۱۲.۵ BCH است.
در حال حاضر هر ۱۰ دقیقه ۱۲.۵ واحد بیت کوین کش استخراج یا تولید می‌شود. پاداش استخراج در شبکه بیت کوین کش مثل بیت کوین تقریبا هر ۴ سال یک‌بار نصف خواهد شد.

زمان لازم برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید در بیت کوین کش همانند بیت کوین، تحت تاثیر پارامتری به نام سختی استخراج قرار دارد. در صورت افزایش توان محاسباتی ماینرها، با افزایش متناسب سختی استخراج می‌توان زمان ایجاد یک بلاک را ثابت نگه داشت.
بیت کوین و بیت کوین کش برای حفظ متوسط زمان ۱۰ دقیقه‌ای ایجاد بلاک از الگوریتمی برای تنظیم پارامتر سختی استفاده می‌کنند که الگوریتم تنظیم سختی (DDA) نامیده می‌شود. بر مبنای این الگوریتم پارامتر سختی پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک ( تقریبا ۲ هفته) اصلاح می‌شود.
بیت کوین کش را به عنوان «کافی کوین» به معنای «سکه قهوه» نیز می‌شناسند چون می‌توان با آن پرداخت‌های معمول روزمره را (که در میان مردم دنیا اغلب قهوه است) انجام داد.با وجود این ویژگی و همچنین تایید تراکنش فوری، می‌توان بیت کوین کش را به عنوان روشی امن و سریع برای پرداخت به حساب آورد.

بیت کوین کش قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که به واسطه آن هر کسی با استفاده از پروتکل دفتر کل ساده (SLP) و ورم‌هول لانچد (Wormhole-launched) می‌تواند بر روی شبکه BCH توکن ایجاد کند. اس.ال.پی پروژه‌ای است که امکان ایجاد توکن، خریدوفروش و مدیریت آن را بر روی بلاک چین بیت کوین کش و تنها در عرض چند ثانیه و با هزینه بسیار ناچیز فراهم می‌آورد. شاید ساخت و توزیع توکن بر روی بلاک چین بیت کوین کش بسیار ساده و شاید تا حدی سرگرم‌کننده باشد، اما آن چیزی که اهمیت دارد افزودن ارزش به این توکن‌هاست. تعداد کل واحدهای بیت کوین کش محدود به ۲۱ میلیون واحد است که تاکنون ۱۸,۰۲۰,۵۵۰ آزاد و در شبکه عرضه شده است. بیت کوین کش یکی از ارزهای دیجیتالی است که تقریبا تمام صرافی‌های بزرگ و معتبر از آن پشتیبانی می‌کنند. همچنین می‌توانید با خرید اتریوم و بیت کوین از صرافی‌های داخلی و انتقال آن به صرافی‌های معتبر بین‌المللی، با توجه به جفت‌ارزهایی که برای این ارزهای دیجیتال وجود دارد آن را به بیت کوین کش تبدیل کنید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط