سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷

در استیمیت (Steemit)، پست بگذارید، لایک کنید، ارز دیجیتال به دست بیاورید

مقالات

استیم (Steem) توکنی است که بر روی یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین که استیمیت (Steemit) نام دارد، خرید و فروش می‌شود. استیمیت پلتفرمی است که با عملکردی مشابه با بسیاری دیگر از شبکه‌های دارای محتوای اجتماعی، به ناشران امکان می‌دهد تا از محتوای خود کسب درآمد کنند. چیزی شبیه به شبکه اجتماعی ردیت (Reddit)  .(در مورد ردیت در همین وبلاگ مقاله ای نوشته شده است).اما از طریق پرداخت وجه به نویسندگان و سرپرستان محتوا این کار را پیش می‌برد. یا این حال رویکرد استیمیت با شبکه‌های اجتماعی رایج اندکی متفاوت است .غیرمتمرکز بودن این پلتفرم و امکان کسب درآمد برای کاربران به وسیله مطالعه‌ و نظر دادن به مطالب این شبکه تفاوتی است که استیمیت با سایر شبکه های اجتماعی دارد..نکته منحصربه‌فردی که درباره استیم وجود دارد امکان به دست آوردن این ارز بدون پرداخت مالی است. همچنین استیم با سایرارزهای رمزنگاری‌ شده مثل بیت‌کوین فرق دارد، چون برای تولید واحدهای ارزی جدید فقط به استخراج بسنده نکرده است. حال اگر شما نویسنده هستید و یا به دنبال خواندن مطالب شبکه‌های اجتماعی هستید، در این پلتفرم با ویژگی‌های جالب و ایده‌های ارزشمند مواجه خواهید ‌شد و همچنین می‌توانید از این راه  کسب درآمد کنید. استیمیت به نویسندگانی که محتوای آنها مرتبه بالایی کسب کند و همینطور به کسانی که با نظر دادن و نمره دادن(لایک کردن)، باعث نمره ‌گیری محتوای نویسندگان دیگر می‌شوند، پاداش می‌دهد. شعار تیمsteemدر وب‌سایت آن‌ها ارائه یک بلاک چین برای توکینیزه کردن وب محتوایی است که نشان می‌دهد آن‌ها ارزش وب محتوایی را دست‌کم نگرفته‌اند.همانطورکه بسیاری از متخصصان بازاریابی، محتوا را پادشاه می‌دانند.
همچنین هدف‌گیری بازار شبکه‌های اجتماعی توسط ارز دیجیتال استیم به این مفهوم است که آنها از علاقه روزافزون افراد به سبک زندگی فعال در شبکه‌های اجتماعی آگاه هستند.

عملکرد متفاوت استیم با دیگر شبکه‌های اجتماعی

اکثر شبکه‌های اجتماعی ارزش و سودشان متکی بر تعداد بالای کاربرانشان است که البته این موضوع به نفع معدود سهام‌داران آن شبکه‌ها تمام می‌شود. استیمیت اما متفاوت است و نوعی جدید از نحوه‌ کسب درآمد ارائه می‌کند. (به طور مثال سود سرشار تبلیغات شرکت‌هایی مثل فیسبوک نفع مالی بسیار اندکی به خود کاربران می‌رساند و عمده سود به سهام‌داران آن می‌رسد). کاربران با اتصال به بلاکچین مخصوص استیمیت که غیر متمرکز است و توسط خود کاربران کنترل می‌شود، تمام پاداش و منافع بدست آمده در شبکه را بدست می‌آورند.( درست نقطه مقابل شبکه های متمرکز)

درپلتفرم استیمیت می‌توانید به شیوه‌های زیر توکن‌های دیجیتال دریافت کنید:

*پست گذاشتن:به این طریق می‌توانید از اعضای شبکه، تشویقی (upvote) دریافت کنید. بسته به تشویقی که دریافت می‌کنید، شما سهمی ازاستخر پاداش استیم (steem reward pool) که در جریان است، دریافت خواهید کرد.

**رأی دادن و نظارت (بر محتوای دیگران): اگر شما پستی را ببینید، قبل از اینکه محبوبیت پیدا کند، در صورت مقبولیت و محبوب شدن آن نزد کاربران دیگر، شما پاداش نظارت دریافت خواهید کرد. مقدار پاداش بستگی دارد به میزان قدرت استیمی (steem power) که شما دارید.(رمزارزی در بستر شبکه بلاک چین استیمیت قابل‌استفاده است که درون حساب کاربری افراد قفل می‌شود و درواقع شبیه به یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است و تنها کاربردش برای امور داخلی این شبکه اجتماعی بلاک‌چینی از قبیل رأی‌دهی و ارتقای پروفایل است. این رمزارز نیزSteem Power نامیده می‌شود.)

***خرید: کاربران می‌توانندsteemیاsteem dollar را مستقیما از طریق کیف پول استیمیت خودشان و از طریق ارزهای بیت کوین و اتریوم بخرند. همچنین می‌توانند استیم را در فروشگاه وصرافیهایی نظیرblocktradesوpoloniexوbittrexوshapeshift  پیدا کنید.البته صرافی‌های ایرانی مثل Okex.ir نیز آن‌ها را می‌فروشند.
در حال حاضر هر استیم بیشتر از ۳ دلار قیمت دارد. از طرفی هم دلار استیم (SBD) هم به قیمتی بیشتر از ۳ دلار رسیده است.
ممکن است تعجب کنید که چرا دو ارز دیجیتال در شبکه استیم وجود دارد اما دلیل آن چندان پیچیده نیست. استیم (Steem) درواقع ارز دیجیتال اصلی این شبکه است که باقدرت نقد شوندگی بسیار بالا می‌تواند در اکثر پلتفرم‌های صرافی مورد خریدوفروش قرار بگیرد.
بااین‌حال توسعه‌دهندگان شرکت استیم، ارز دیجیتال دیگری بانام دلار استیم (SBD) را معرفی کرده‌اند تا تولیدکنندگان محتوا بتوانند از دارایی خودشان در برابر نوسانات بازار جلوگیری کنند. به‌عبارت‌دیگر دادوستد مستقیم با استیم (Steem) ممکن است باعث از دست رفتن بخشی از دارایی شود به همین جهت آن را می‌توان به دلار استیم (SBD) تبدیل کرد.
((شبکه بلاک‌چین استیم نسبت به مجموع تراکنش‌های اتریوم و بیت‌کوین عملکرد بهتری داشته است درنتیجه نباید به‌عنوان یک طرح کلاه‌برداری به آن نگاه کرد. بازاری که استیم آن را به‌عنوان هدف برگزیده شبکه‌های اجتماعی است و چنان چه بتواند به‌عنوان یک مدل تولید محتوا در ازای دریافت پول جایگاه خودش را کاملاً تثبیت کند قطعاً در آینده رمزارزهایsteemو SBD ارزش بسیار بیشتری پیدا خواهند کرد)).
توکن‌های استیم که به استیم پاور تبدیل می‌شوند نیز مقدار اندکی سود به عنوان سپرده دربردارند.

توکن‌ها چگونه ایجاد می شوند ؟

شبکه استیم پیوسته پول‌های دیجیتالی را ایجاد می‌کند که به تولیدکنندگان محتوا و نظارت کنندگان بر محتوا پاداش می‌دهد. بخشی از پول‌های دیجیتال ایجاد شده در شبکه به کاربرانی که با پست‌های خود، کامنت‌ها (نظراتی که به پست‌ها می‌فرستید) و رأی‌دهی به پست سایر افراد، شبکه‌ی استیم را اعتبار می‌بخشند، اختصاص می‌یابد. مابقی این پول به دارندگان استیم پاور (steem power)  و شاهدان (witness) که بلاکچین استیم را تقویت و بهینه می‌کنند اختصاص می‌یابد.

ارزش استیم از کجا نشأت می‌گیرد؟

استیم یک سیستم امتیازدهی (پاداش‌دهی) است. از آنجا که این سیستم پاداش دهی مبتنی بر بلاکچین است، می‌توان این پاداش ها را به صورت ارز در فروشگاهها خرید و فروش کرد.

افراد این ارزها را خرید و فروش می‌کنند و بسیاری نیز این ها را نگه می‌دارند تا آن ها را برای استفاده از خدمات جدید در بستر شبکه‌ی استیم استفاده کنند. بنابراین شبکه استیم شبیه یک سیستم بازی است که در آن کاربران با ایجاد محتوا برای جلب توجه دیگران و دریافت پاداش با یکدیگر رقابت می‌کنند و بدین صورت به شبکه‌ی استیم اعتبار می‌بخشند. پاداشی که افراد دریافت می‌کنند، ارزهایی هستند که ارزش اقتصادی و تجاری دارند و همچنین قابلیت خرید و فروش دارند. این شبیه این است که فردی یک بازی ویدیویی انجام دهد و بتواند با پیشرفت در بازی ایتم‌های جدیدی را باز کند یا مقداری امتیاز بگیرد. اگر این آیتم‌های جدید یا امتیازها قابل انتقال به سایر کاربران باشد، آن‌ها می‌توانند آن آیتم ها یا امتیازات را در مارکت‌های خرید و فروش آیتم که مخصوص آن بازی هستند، مبادله کنند (به طور نمونه بازار میلیاردی خرید و فروش اکانت کلش یا آیتم‌های کلش، با این تفاوت که پول فروش آیتم فقط تو جیب مالک کلش سرازیر می شود. چرا؟ چون اساسا این بازی تمرکزگراست یعنی افراد معدودی سود دریافت می‌کنند.)

دلیل اختلاف مقادیر پاداش کاربران در استیم چیست؟

اساسا استیم یک طرح و نقشه پولدار شدن به صورت آنی وسریع نیست. اگر چه ممکن است پستی منتشر شود که به سرعت محبوبیت پیدا کند و پاداش بزرگی دریافت کند،  اما به طور کلی این پدیده برای کاربران معمولی چندان شایع نیست. اکثر نویسندگانی که  پاداش‌های بزرگی دریافت می‌کنند، کاربرانی هستند که وقت زیادی را درشبکه صرف یک تیم متشکل از دنبال کننده‌های همیشگی و ایجاد رابطه و گفت و گو با دیگران می‌کنند و به واسطه‌ی ایجاد محتوای باکیفیت شهرت زیادی کسب می‌کنند.به این حساب بهتر است واقع بین بوده و هنگام شروع کار به فکر صرفا دریافت پاداش نباشیم.(البته که این مورد هم درباره شبکه های اجتماعی دیگر مثل اینستاگرام صادق است)در آغاز باید تلاش کنیم تا تیم دنبال کنندگان منظم، رابطه‌ی مناسب با دیگر کاربران و اعتبار و شهرت مناسب را به دست آوریم و این تلاش به طور منطقی منفعت و سود خود را در آینده به دنبال خواهد داشت.

ایجادیک حساب کاربری

برروی sign up که یک لینک در بالای صفحه‌ی استیمیت هست کلیک کنید.

از شما خواسته می‌شود که ایمیل و شماره تلفن خود را تایید کنید. بعد از تایید ایمیل و شماره تلفن همراه، شما به لیست انتظار اضافه می‌شوید. زمانی که اکانت شما تایید شد (چند ساعت و گاهی تا چند روز طول می‌کشد)، ایمیلی جهت اطلاع شما ارسال می‌شود. بعد از اطلاع از تایید اکانت توسط ایمیل روی لینکی که در ایمیل به شما ارسال شده کلیک کنید تا فرایند ساخت اکانت نهایی شود. حتما یوزرنیم(username) و پسورد خودتان را که در مرحله آخر ساخت اکانت دریافت کردید را جایی یادداشت کنید و بکاپ بگیرید. پسووردتان را فراموش نکنید چرا که راهی برای بازیابی پسووردتان یا دسترسی به به حساب کاربری‌تان در صورت گم شدن آن وجود ندارد. زمانی که پسوورد شما ذخیره شد و بکاپ گرفتید روی create link که پایین صفحه است کلیک کنید.

چرا باید ایمیل و شماره تلفن را ارائه دهیم؟

برای ساخت اکانت در بلاکچین احتیاج به هزینه کردن مقداری ارز استیم است. زمانی که شما اکانتی را در بستر استیم ایجاد می‌کنید شرکت استیم ارزهایی را تعبیه می‌کند تا کارمزد ساخت اکانت را بپردازد. به جهت جلوگیری از امکان ایجاد اکانت‌های متعدد و ایجاد هزینه برای شرکت باید این امکان را داشته باشیم که هر کاربر صرفا با یک اکانت ثبت نام کرده است.

چگونه پست یا کامنتی را آپ ووت (upvote) کنیم؟

برای آپووت (upvote) کردن پست یا کامنت روی آیکنupvoteکه زیر پست قرار دارد و بدین شکل ^ است کلیک کنید.

لینک های promoted-trending-hot-new-home چه چیزهایی را نشان میدهند؟

این لینک ها روش های مختلف دسته بندی پست‌های شبکه استیم هستند.

:Homeپست‌های اخیر اکانت‌هایی که شما دنبال(فالو) کرده‌اید

: New   پست‌هایی که بر اساس زمان دسته بندی می‌شوند و جدیدترین پست اولین پست محسوب می‌شود.

:Hot   مجبوب‌ترین پست‌ها در زمان حال

: Trending پست‌هایی که اخیرا بیشترین رأی و سرمایه را به دست آورده‌اند

Promoted :لیست‌هایی که با استفاده از پرداخت استیم دلار توسط کاربر ترفیع می‌گیرند و امکان بیشتری برای دیده شدن دارند

چه اطلاعاتی در منوی اکانت من وجود دارد؟

شما می‌توانید با کلیک کردن روی آیکون آواتار درقسمت بالا سمت راست steemit.comبه منوی اکانتتان دسترسی داشته باشید.

:Feedاینجا شما میتوانید پست‌های اخیر کابرانی که فالو کرده‌اید را به ترتیب زمان مشاهده کنید.

Blog :در این بخش می‌توانید پست‌هایی که اخیرا انتشار داده‌اید یا پست‌هایی که از دیگران بازنشر داده‌اید را مشاهده کنید. همچنین می توانیدصفحه‌ پروفایلتان (فالوورها و فالوشونده‌ها و اسم آیدی و…) را مشاهده می‌کنید که توسط سایر کاربران نیز قابل مشاهده است.

Comments :در این بخش شما می‌توانید همه‌ کامنت‌ها و پاسخ‌هایی (reply) که داده‌اید را مشاهده کنید.

Replies : در این قسمت پاسخ‌هایی که دیگر کاربران به پست‌های و کامنت‌های شما داده‌اند را می‌بینید.

Wallet : اینجا شما موجودی و بالانس کیف پولتان را مشاهده می‌کنید و امکان جابجایی هم دارید ، مبادله و استیم یا استیم دلار اکسچنج کنید یا) power up افزایش(steem power انجام دهید (با استفاده از تبدیل esteem or steem dollar بهsteem power)

Change password :می‌توانید پسوورد خود را عوض کنید

Setting :در اینجا تنظیمات خود را آپدیت کنید

Logout : از اکانتتان خارج می شوید

چگونگی مطلع شدن از پاداشها

منوی پایینی پاداش (rewards menu) در بخش پروفایل/بلاگ شما وجود دارد. روی آن کلیک کنید. لینک پیدا می‌کنید:

Curationrewards :پاداشی که از آپ ووت پست‌ها و کامنت‌های دیگر کاربران دریافت کرده‌اید.

Author rewards :پاداشی که از پست‌ها و کامنت‌های خودتان دریافت کرده‌اید.

شما همچنین می‌توانید اطلاعات مشابه را از پاداش کاربران دیگر با مشاهده‌ی این قسمت از پروفایلشان مشاهده کنید.

تفاوت بین post reward‌های مختلف چیست؟ ۵۰%/۵۰%* power up 100%* decline payout

۵۰%/۵۰%:این پاداش به صورت نصفsteem power و نصف liquid steem/steem dollars می‌باشد.ارزش نسبی liquid steemنسبت به  esteem dollars بستگی به وضعیت و شرایط شبکه در زمان پرداخت نهایی (هفت روز بعد از پست) دارد.

Power ups 100% :این گزینه پاداش را به صورت ۱۰۰%steem power به کاربر می‌دهد.

Decline payout :این گزینه پاداشی در برندارد. آرایی که دریافت می‌کنید جایگاه شما را در رتبه‌ی پست‌های trending تغییر می‌دهد اما از استخر پاداشsteem  پاداشی دریافت نمی‌کنید. پاسخ‌ها به پست البته قابلیت دریافت پاداش را دارند.

چطور به پست‌های خود عکس اضافه کنیم؟

شما می‌توانید هنگام نوشتن پست از قسمت پایین کادر که متن اصلی را می‌نویسید روی گزینه‌ی  selecting them  کلیک کنید و عکس خود را در صفحه آپلود کنید که بعد از آپلود به صورت لینک در کادر اصلی ظاهر می‌شود و بعد از پست مطلب عکس نمایش داده می‌شود. برای نمایش ویدیو می‌توانید لینک ویدیو را از یوتیوب کپی کنید و در کادر پست خودتان قرار دهید.

تگ (Tag)

روشی برای موضوع بندی و نظم دادن به مطالبتان است. هرچه تگ مرتبط‌تر باشد افراد بیشتری با سلیقه مشترک با شما پستتان را می‌بینند. بنابراین بهتر است از پست‌های مرتبط استفاده کنید. شما می‌توانید برای هر پست از پنج تگ استفاده کنید.

چرا وقتی می‌خواهم مطلبی پست کنم گزینه post خاکستری رنگ است و نمی‌توانم مطلب را پست کنم؟

پست شما باید یک)  title تیتر( و) body بدنه(و حداقل یک تگ معتبر( مثلا مثل #شروع) داشته باشد.

تعداد پستها

هر تعداد که بخواهید می‌توانید پست بگذارید و در حال حاضر بین هر پست باید پنج دقیقه فاصله باشد. گروه شما ممکن است تعداد بالای پست را خوشایند نداند.

حجم هر پست چقدر می‌تواند باشد؟

سایز پست‌ها محدود ۶۴۰۰۰ کاراکتر است. توجه کنید که حجم پست شما چقدر مورد اقبال دیگر اعضای گروه قرار می گیرد.

آیا می‌توان پست قبلی را حذف کرد؟

در این شبکه حذف پستها غیر ممکن است اما شما می توانید پستهای خود را ویرایش کنید.

استیم‌های تولید شده چگونه پخش می شوند؟

۷۵%به استخر پاداش می‌رود که بین نویسندگان و نظارت کنندگان منتشر می‌شود.

۱۵%  بین کسانی کهsteem power دارند منتشر می‌شود.

۱۰%بین کسانیکه شاهدان قدرت و اعتبار بلاکچین هستند.

استخر پاداش چیست؟

هر روز مقدار مشخصی از ارز استیم به صندوق پاداش‌دهی که استخر پاداش‌دهی نامیده می‌شود، اختصاص می‌یابد. این استخر پاداش به نویسندگان و نظارت کنندگان ارز استیم می‌دهد.

استخر پاداش چگونه بین نویسندگان و ناظران (رای دهندگان)‌ تقسیم می‌شود؟

۲۵%از پرداختی پست به ناظران اختصاص می‌یابد و ۷۵% درصد به نویسنده می‌رسد. اگر آرایی که ناظران می‌دهند در بازه‌ی زمانی نیم ساعت اول از زمان ایجاد پست باشد درصدی از رأی نظارت به نویسنده اختصاص می‌یابد.

توکن های استیم که به استیم پاور تبدیل می‌شوند نیز مقدار اندکی سود به عنوان سپرده دربردارند.

زمانی که کاربرانupvoteیاdownvoteمی‌کنند چیزی از استخر کم یا زیاد نمی‌شود. آن‌ها صرفا اینکه چگونه پاداش به فردی اختصاص یابد یعنی جریان توزیع ارز را تغییر می‌دهند. مقدار یکسانی از پاداش (در کل شبکه) پرداخت خواهد شد و اینکه چگونه اهمیتی ندارد. آرای کاربران در استیم سهام محور هستند. یعنی هر چه شخص سهم بیشتری در شبکه داشته باشد قدرت بیشتری (steem power) دارد. بنابراین رای دهندگان با استیم پاور بیشتر، تأثیر بیشتری بر اختصاص استیم به پست شما دارد تا نسبت به کاربران با استیم پاور کمتر. اما آرا با انباشته پول زیادتر لزوما پاداش را زیادتر نمی‌کند.

علت اینکه درآمد در پستهایی که گذاشته می شود متغیرمیگردد و یا به عبارتی کم و زیاد می شود این است که مقداری که نشان داده می‌شود یک پرداختی بالقوه است و این مقدار تخمینی از این است که بر اساس آرایی که تاکنون به پست اختصاص یافته چه مقدار پول به دست می‌آید.

چه زمانی می توانم پاداشم را دریافت کنم؟

پست‌ها و کامنت‌ها به مدت یک هفته فعال هستند و بعد از اتمام آن شما می‌توانید پاداشتان را دریافت کنید روی claim rewards کلیک کنید تا ارز استیم به اکانت‌تان اضافه شود.

 

***پروتکل رمزارز استیم از دو الگوریتم اثبات تلاش ذهنی (PoB) و الگوریتم اجماع اثبات سهام نیابتی (DPoS) تشکیل‌شده است. الگوریتم اثبات تلاش ذهنی یا Proof of Brain که به‌نوعی بر اساس الگوریتم  اثبات کار طراحی‌شده بر روی عملکرد ذهنی انسانی برای توزیع توکن (رمزارزها) در میان اعضای جامعه تأکید می‌کند.
الگوریتم (PoB) امکان ایجاد جوامعی که دائماً در حال رشد هستند را از طریق ترغیب کاربران به ایجاد ارزش‌افزوده در قالب شبکه پاداش دهی فراهم می‌کند.
این الگوریتم درواقع به شکلی طراحی‌شده تا کاربرانی که در داخل شبکه اجتماعیSteemitمبتنی بر بلاک‌چیناستیم، محتوای بیشتری تولید می‌کنند و به فرایند تولید محتوا اهمیت بیشتری می‌دهند، پاداش بیشتری هم می‌گیرند.

درانتها باید بدانیم که این ارز دیجیتال قابلیت ماینینگ (استخراج )ندارد ودرواقع عمل ماینینگ در شبکه بلاک‌چین استیم (Steem) به همان تولید کردن، گردآوری، انتشار، لایک و اشتراک‌گذاری محتوا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر استیم تبدیل‌شده است و پاداش‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که از طریق این اعمال برای جامعه استیم (Steem) ارزش‌افزوده تولید می‌کنند.

 

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط