سه‌شنبه 5 نوامبر 2019

دستیابی به تشخیص نارسایی قلبی با هوش مصنوعی

اخبار

پژوهشگران به یک سیستم تشخیص رایانه ای مبتنی بر هوش مصنوعی دست پیدا کرده اند که برای کمک به تشخیص بالینی برای افراد غیر متخصص در تجزیه و تحلیل وضعیت جسمی بیماران مبتلا به نارسایی قلبی کمک می کند. این سیستم وضعیت پاتولوژیک و آسیب شناسی بیمار را محاسبه و شدت وخامت آن را نمایان می کند. این سیستم مبتنی بر سه بخش عملکردی است: تشخیص (ارزیابی وخامت)، پیش نمایش و وضعیت پیگیری بیمار.

 

محققین به روش جدیدی دسترسی پیدا کرده اند که با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی حاصل از ضربان قلب می‌تواند با دقت بسیار بالایی نارسایی قلبی را تشخیص دهد.به طور تقریبی ده درصد از افراد دارای سن بیش از ۶۵ سال، دچار نوعی نارسایی احتقانی قلب (CHF) هستند. علل مختلفی برای این عارضه وجود دارد، اما وضعیت پایه‌ای مزمن این بیماری معمولا ناشی از عدم توانایی قلب در پمپاژ خون به سرتاسر بدن است.
پرتونگاری با اشعه ایکس، آزمایش‌های خون و سونوگرافی، همه روش‌های مفیدی برای تشخیص CHF هستند اما یکی از رایج‌ترین روش‌ها استفاده از سیگنال‌های الکتریکی قلب (ECG) برای تعیین تغییر در ضربان قلب طی چندین دقیقه یا حتی چندین اندازه‌گیری در طول روز است. به‌تازگی یک روش جدید مبتنی بر شبکه عصبی پیچشی (CNN) معرفی شده است که می‌تواند با بررسی داده‌های سیگنالهای الکتریکی قلب حاصل از تنها یک ضربان قلب، سریعا CHF را تشخیص دهد.

پژوهشگران مدل CNN را روی مجموعه‌ بزرگی از داده‌ها که در آن افراد مبتلا به CHF و افراد سالم حضور داشتند، مورد آزمایش قرار دادند. دقت اندازه گیری صددرصد بود. فقط با بررسی یک ضربان قلب، می‌توان مشخص کرد که آیا شخص دچار نارسایی قلبی است یا نه. این مدل همچنین یکی از نخستین مدل‌های شناخته شده است که می‌تواند ویژگی‌های مورفولوژیکی ECG را که با شدت بیماری ارتباط دارند، شناسایی کند.
اگرچه سیستم طراحی‌شده‌ دارای دقت باورنکردنی صددرصد است اما این پژوهش محدودیت‌هایی نیز دارد. مهم‌تر از همه اینکه داده‌های مورد استفاده در مطالعه تنها مربوط به بیماران دچار نارسایی قلبی شدید و افراد سالم بود. پژوهشگران خاطرنشان می‌کنند که این روش ممکن است درمورد بیمارانی که دچار CHF خفیف‌تری هستند، تا این اندازه دقیق نباشد. بنابراین قبل از اینکه این تکنولوژی استفاده‌ی بالینی پیدا کند، لازم است که قدرت آن در تشخیص طیف وسیع‌تری از موارد CHF مورد بررسی قرار گیرد. بااین‌حال، تکنولوژی جدید به ابزارهای تشخیصی مبتنی بر هوش مصنوعی که درحال توسعه هستند، اضافه می‌کند. این ابزارها نویدبخش تحولی عظیم در روش‌های بالینی مورد استفاده برای ارزیابی داده‌های پزشکی به‌شمار می‌روند.
اخیرا گروهی از پژوهشگران کلینیک مایو سعی کردند که برای شناسایی بیمارانی که مبتلا به اختلال عملکرد بدون نشانه‌ بطن چپ هستند، از شبکه‌های عصبی استفاده کنند. این وضعیت، یک حالت مقدماتی از نارسایی قلبی است که تشخیص آن برای پزشکان بسیار دشوار است. پژوهشگران به این منظور فقط از ده ثانیه از داده‌های ECG ثبت‌شده استفاده کردند. جالب‌تر اینکه، احتمال توسعه‌ دستگاه‌های نظارت بر سلامت پوشیدنی است که پزشکان ازطریق آن‌ها می‌توانند بدون نیاز به معاینه، بیماران در معرض خطر را شناسایی کنند.

ماسارو و گروهش پیشنهاد کردند که کار آن‌ها درزمینه‌ی تشخیص CHF براساس اطلاعات ثبت‌شده کوتاه‌مدت حاصل از ECG می‌تواند مسیر را برای توسعه‌ی پوشیدنی‌های سلامت که به‌طور مدام بیماران را در شرایط واقعی تحت نظارت قرار می‌دهد، هموار کند. پژوهشگران در مقاله‌ی خود چنین نتیجه‌گیری کردند:
این یک نتیجه‌ی مهم است زیرا با افزایش دسترسی به دستگاه‌های پوشیدنی که داده‌های ECG را ثبت می‌کنند (مثلا ساعت‌های هوشمند)، شاید به‌زودی پیش‌بینی و تشخیص دقیق CHF ازطریق دستگاه‌هایی که افراد آن‌ها را در شرایط روزمره با خود همراه دارند، ممکن شود.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط