چهارشنبه 6 فوریه 2019

راه اندازی آزمایشگاه بلاک چین و ارزهای دیجیتال در کشور

اخبار

بنا به اعلام سید ابوطالب نجفی – مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی – آزمایشگاه بلاک چین و ارزهای رمز نگاری شده در جهت طراحی مدل جدیدی از کسب و کار برای پیشبرد اهداف فناوری بلاک چینراه اندازی شده است.

به گفته نجفی در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های ،فناوری بلاک‌چین زمانی بر خلق بهینه ارزش می‌افزاید که بزرگترین اکوسیستم ممکن از ذی‌نفعان را در اختیار داشته باشد و در این صورت نویدبخش شفافیت، نظارت و پایداری بیشتر برای جامعه خواهد بود.

وی افزود:بلاک چین می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، بهبود فرایندهای خاص، ردیابی اطلاعات مشتری، افزایش امنیت و کاهش تقلب و کلاه‌‌برداری و همچنین افزایش شفافیت کمک کند؛امابه اعتقاد وی این فناوری برای پیاده‌سازی در کاربردهای تجاری گسترده، هنوز آماده نیست.

نجفی اعتقاد دارد کهبلاک چین دچار سردرگمی واژه‌ها و انتظارات غیرواقع بینانه شده است و شرکت‌ها هنوز با چالش‌هایی در زمینه مقیاس‌پذیری، انطباق با قوانین، مدل حاکمیت قوی، هویت‌سنجی و پیچیدگی فناوری مواجه هستند .به همین خاطر وی پیشنهاد کرد تا زمان به بلوغ رسیدن این فناوری، سازمان‌‌های پیشرو، افزایش دانش و انجام پروژه‌های آزمایشی که بتوانند به توسعه این مفهوم کمک کنند را در دستور کار قرار دهند.

نجفی: ((ظهور بلاک‌چین با از میان برداشتن واسطه ها و همچنین ارائه خدمات جدید در حوزه ارزهای رمزنگاری شده ، چشم‌انداز جدید «بانک‌داری بدون بانک» را مطرح ساخته است.))

وی با اشاره در بهرسمیت شناخته شدن اشیاء بعنوان یک موجودیت مستقل در کسب و کارها اظهار کرد: اشیاء برای تعامل با یکدیگر، به یک بستر اعتماد نیاز دارند. بلاک چین و قراردادهای هوشمند بعنوان بنیانهای اعتمادساز آینده بین اشیاء عمل خواهد کرد. بنابراین، جهان آینده، جهان اشیاء هوشمند، قراردادهای هوشمند و کسب و کارهای هوشمند خواهد بود.فن‌آوری بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که مدل‌های کسب و کار را از مدل‌های اعتماد بر پایه عامل انسانی و سازمانهای واسطه به مدل‌های اعتماد بر پایه الگوریتم تبدیل کند؛ به این صورت در صنایعی نظیر صنعت مالی که اساس کسب درآمد، عملکرد در نقش نهاد اعتماد است، مدل کسب و کار موجود به شدت تهدید خواهد شد. وبه نظر می رسد این فناوری فرصتی برای حل برخی از مشکلات تاریخی جوامع انسانی باشد.

نجفی در انتها گفت:: رصد کسب دانش تئوری بلاک‌چین و رمز ارزها و پلتفرم های مختلف بلاک چینی، تاسیس آزمایشگاه بلاک چین و رمزارز، ایجاد محیط توسعه و آزمایش انواع پلتفرم‌ها و راهکارها و میزبانی از فین تک های فعال در حوزه بلاک چین با هدف جذب و تربیت نیروی انسانی متخصص و پیاده سازی راهکارهای مالی و بانکی مبتنی بر بلاک چین در قالب پلتفرم بلاک چینی برنا از اقدامات این شرکت در حوزه بلاک چین است.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط