شنبه 26 ژانویه 2019

راه اندازی کانال مالی سوییس و ایران

اخبار

به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئیس کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شده و ویژگی‌های عملیاتی آن اعلام شده است و در حال حاضر منتظر ورود پول ایران است.

یک ماه پس از آنکه وزیر تجارت سوئیس اعلام کرد این کشور به دنبال ایجاد یک کانال مالی مستقل برای ادامه تجارتبا ایران است، حالا خبرها از آماده شدن این سازوکار جدید می گویند.شریف نظام مافی با اشاره به ضرورت تزریق پول به کانال مالی سوئیس گفت: در حال حاضر پولی متعلق به ایران در اروپا وجود ندارد و بیشتر پول‌های ایران در کشورهای واردکننده نفت یعنی هند، عراق، چین وکره جنوبیاست.

به گفته نظام مافی در صورت ورود پول نفت ایران از آسیا به اروپا، کانال مالی سوئیس بلافاصله آغاز به کار خواهد کرد. وی اظهار داشت: در دوره قبلی تحریم‌ها زمانی که سوئیس قصد داشت کانال مالی مشابهی راه‌اندازی کند، به بانک‌هایی که مجوز انتقال پول ایران را دریافت کرده بودند، فرصت بیست و چهار ساعته داده شد تا پول‌های ایران را از ژاپن به سوئیس منتقل کنند.

نظام مافی یادآور شد که در دوره قبل وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز لازم را صادر کرده بود و اکنون نیز انتقال پول نیازمند مجوز آمریکاست؛ موضوعی که طی ماه‌های گذشته محور مذاکراتدو دولت سوئیس و ایالات متحده بوده است.

به گفته وی هنوز زمان مشخصی برای عملیاتی شدن سازوکار مالی سوئیس در نظر گرفته شده اما همه چیز منتظر ورود پول از سوی ایران به این مکانیسم مالی است.

به گفته نظام مافی دولت سوئیس بانک عامل را تعیین کرده اما تا به الان به طور رسمی نام آن را اعلام نکرده است. وی افزود: «یکی از دو بانک هریتیج و بی‌سی‌پی (Banque de Commerce et de Placements) وظیفه مدیریت نقل و انتقال پول را به عهده خواهد داشت؛ به اعتقاد من و به احتمال زیاد بی‌سی‌پی از سوی دولت سوئیس برای این کار تعیین شده است.

وی با اشاره به نقش بانک بی‌سی‌پی در مبادلات مالی گذشته میان ایران و سوئیس گفت: بی‌سی‌پی قبل از تحریم‌ها نقل و انتقال پول‌های ایران به سوئیس را انجام می‌داد. این بانک با بانک‌های ترکیه در ارتباط است و می‌تواند پولی که  ترکیهبابت خرید نفت به ایران بدهکار است را به سوئیس منتقل کند.

مافی بر این نکته تاکید کرد که فعالیت کانال مالی سوئیس فعلاً برای صادرات داروبه ایران استفاده خواهد شد و در مرحله بعد صادرات غله را نیز در بر خواهد گرفت.

حدود ۶۰ درصد از صادرات سوئیس به ایران مربوط به صادرات دارو و تجهیزات پزشکی است و راه‌اندازی کانال مالی جدید برای تأمین داروی داخلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط