چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷

رشد ۳۰۰ درصدی کاربری لایتنینگ در یک ماه

اخبار

در حال حاضر،به خاطر وضعیت عجیبی که در مورد بیت کوین در بازار بوجود آمده است،خبرهای چندانی هم درمورد شبکه لایتنینگ به گوش نمی رسد.با این وجود این تکنولوژی همچنان به مسیر خود ادامه می دهد. جامعه کاربران و توسعه دهندگان این شبکه نه تنها همچنان به فعالیت در این حوزه ادامه می دهند، بلکه در مورد این پروژه کاملا خوش بین می باشند و اعتقاد دارند این تکنولوژی هر روز به واقعیت نزدیکتر می شود.

شبکه لایتنینگ در روزهای اخیر از لحاظ پذیرش این شبکه از سوی کاربران و مصرف کنندگان رشدی سریع و چشمگیر را تجربه کرده است. طبق داده های بدست آمده از وبسایت ام ال۱(ML1)ظرفیت این شبکه دریک ماه گذشته تقریبا ۳۰۰ درصدافزایش یافته و تراکنشهایی معادل دو میلیون دلار را به ثبت رسانده است.
افزایش تعداد تاجران استفاده کننده از لایتنینگ
تعداد نودها(یک نود(Node) یا گره به بخشی گفته می شود که به شبکه وصل می باشد. به عنوان مثال یک کامپیوتر ، یک پرینتر و یا یک مودم می تواند به عنوان نود در شبکه وجود داشته باشد). به میزان قابل توجهی افزایش یافته و تا بیش از ۴ هزار نود در این شبکه فعال است. در زمان نگارش این خبر تعداد نودهای فعال با ۱۰ درصد افزایش در ماه جاری به رقم ۴۱۴۵ عدد رسید.با توجه به اطلاعات بدست آمده از وب سایت ۱ML، فروشگاه ها و خدمات برتری که عمل پرداخت از طریق شبکه لایتنینگ را می پذیرند عبارت اند از:

 Bitrefill : وب سایت تخصصی در ارائه آپدیت های جدید برای خطوط تلفن همراه و کارت های هدیه مختلف.
 Blockstream: شرکتی مبتنی بر بلاک چین که فعالیت خود را به توسعه اپلیکیشن های کاربردی بر روی شبکه بیت کوین و مخصوصا زنجیره های فرعی اختصاص داده است. مشهورترین نوآوری این سایت Liquid است.
 HodlMonkey: شرکت فروش لباس که محصولات خود را از طریق طرح ها و تکنولوژی های حوزه کریپتو می فروشد.
 TorGuard VP N: یک شرکت متخصص در حوزه امنیت سایبری و ارائه دهنده خدمات مربوط به VPN
 Living Room Of Satoshi:شرکتی استرالیایی که تمرکز آن بر ارائه گزینه های مختلف پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال است.
رشد شبکه لایتنینگ توجه گسترده ای از جامعه کریپتو را به خود جلب کرده است. در ۲۱ نوامبر، تیم آکادمی بایننس در قالب یک توئیت رشد ۳۰۰ درصدی این شبکه را تائید کرد.

با این همه، در نظر داشته باشید که شبکه لایتنینگ هنوز در حال پیشرفت است و توسعه دهندگان این شبکه توصیه می کنند که کاربران فعلا از آن برای انجام تراکنشهای کوچک استفاده کنند. اما جامعه رمز ارزها کاملا اطمینان دارد که نسخه نهایی این محصول طی مدت زمان کوتاهی منتشر خواهد شد.
تا زمان حال تیم سازنده این شبکه تاریخ دقیقی را برای ارائه نسخه نهایی این محصول ذکر نکرده است. با این وجود، این پروژه همچنان به موفقیت های قابل توجهی دست می یابد که مورد توجه کل جامعه کاربران رمز ارزها و فن آوریهای مبتنی بر بلاک چین قرار گرفته است.

شبکه لایتنینگ
در یک توضیح ساده می توان گفت که اساس شبکه لایتنینگ بر این استوار است که لزومی ندارد همه تراکنش‌ها در بلاک چین ذخیره شوند. در اصل یک روش انجام تراکنش بین کاربران (به وسیله بهره گیری از قرارداد های هوشمند) است که اکثر تراکنشها را به صورت خارج از زنجیره اصلی ( Off-Chain) انجام خواهد داد که این تراکنش ها بین دو و یا چند کاربر انجام خواهد پذیرفت.شبکه لایتنینگ به جای انتقال مالکیت بیت کوین، وعده مالکیت آن را از یک کاربر به کاربری دیگر منتقل می‌سازد. همین تغییر ساده می‌تواند زمینه‌ساز تحولاتی بزرگ شود. با استفاده اینچنین شبکه‌ای دیگر نیازی به ثبت آنی همه تراکنش‌ها بر روی بلاک چین بیت کوین نخواهد بود. تراکنش‌ها به شکل آنی صورت گرفته و از ترافیک شبکه بیت کوین نیز کاسته خواهد شد. با استفاده از کانال‌های پرداخت امکان انجام میلیون‌ها تراکنش، آن هم بدون پرداخت کارمزدهای کلان فراهم می‌شود.با این راهکار، مزایای اصلی استفاده از بیت کوین حفظ خواهد شد مانند تراکنش سریع، عدم نیاز به شخص ثالث، هزینه های اجرت پایین برای تراکنش.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط