شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

رعایت مواردی ساده برای قبولی در مصاحبه ویزای شنگن

مقالات

چگونه شانس گرفتن ویزای شنگن را با دانستن اشتباهات رایج درمصاحبه ازدست ندهیم؟ پشت هر ویزای شنگن رد شده، دلیلی واقعی برای رد آن وجود دارد و دانستن مواردی که در طول یک مصاحبه ویزا باید از آن ها اجتناب کنید بسیار مهم است. مقامات سفارت یا کنسولگری کشوری که از آنجا درخواست ویزا می کنید، از شما انتظار یک مصاحبه با کیفیت و نمونه را دارند که وجه تمایز شما را مشخص کند.

اکثر متقاضیان ویزا تمام تلاش و انرژِی خود را صرف جمع آوری اسناد درخواست ویزا می کنند و از موضوع اصلی قبولی درخواست ویزای شنگن که همان مصاحبه حضوری است غافل شده و حتی با کامل بودن تمامی مدارک ،با رد شدن در روز مصاحبه از دریافت ویزا محروم می گردند.در ادامه به اشتباهات رایجی که در مصاحبه جهت دریافت ویزای شنگن رخ می دهد اشاره می کنیم.نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که نکات گفته شده در این مقالهصرفا برای مصاحبه ویزای شنگن در نظر گرفته نمی شود و برای هر نوع مصاحبه ویزا قابل استفاده است.

 

 • موردی که شانس قبولی در اخذ ویزای شنگن را تحت تاثیر قرار می دهد ظاهر شما در هنگام مصاحبه است. بایستی با ظاهر آراسته و به دور از هرگونه ظاهر سازی برای مصاحبه برویم. کفش، آرایش، خلق و خو، حالت بدن و حتی مقدار عطر می تواند در روند مصاحبه تاثرگذار باشد. به یاد داشته باشید هرگز شانس دوم برای تاثیر اولیه را ندارید. پوشیدن لباس غیر رسمی یا زرق و برق دار تاثیر منفی و استفاده از کراوات با لباس رسمی یا حداقل آرایشی با بوی کمی عطر تاثیر مثبتی می تواند داشته باشد. جزء مهم دیگر مصاحبه، حالت بدن شما در طول جلسه پرسش پاسخ است. (body language). چهره عبوس و گرفته شما می تواند بیانگر ترس و عدم اطمینان شما باشد و اگر نحوه نشستن شما روی صندلی درست نباشد می تواند شما را در معرض ریجکت شدن قرار بدهد. به گونه ای بشینید که نشانگر یک مصاحبه منصفانه باشد. پرهیز از عدم تماس چشم با مامور سفارت می تواند بیانگر عدم جدیت در درک مطالب باشد. در عوض، برقراری تماس عادی چشم در هنگام گوش دادن سوال و یا دادن پاسخ، جدیت را نشان می دهد.
 • از رفتارهای که نشان دهنده اضطراب باشد بپرهیزید مانند (کوبیدن پاها و یا دست در صورت و مو داشتن). داشتن یک ظاهر عصبی فضای آرام مصاحبه را از بین می برد. حتی اگر شما تمام مدارک خواسته شده را همراه داشته باشید و همچنین ظاهر فیزیکی مناسب هم داشته باشید، باز هم انرژی بد، عصبانیت و اعتماد به نفس کم، مصاحبه را خراب می کند. صحبت بیش از حد، سر و صدا، تماس ناپایدار چشم و … عواملی هستند که اضطراب شما در مصاحبه را نشان می دهد. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، قبل از زمان مصاحبه استراحت کافی داشته باشید تا اعصابتان آرام شود.
 • فقط به سوالاتی که مطرح می شود پاسخ دهید و از پر حرفی و صحبت در مورد مسائلی که از شما پرسیده نشده است بپرهیزید.
 • از پرسیدن سوالاتی که نشان دهنده استرس شما در مورد گرفتن ویزا باشد بپرهیزید.
 • به سوالات ساده و کوتاه پاسخ دهید. اگر از شما سوالی پرسیده شد، سعی کنید ابتدا آنرا درک کرده و سپس پاسخ مناسب به آن سوال را با همان اصولی که در بالا اشاره کردیم، یعنی صریح، روشن و کوتاه ارائه دهید. از پاسخ های اغراق آمیز و توضیحات اضافی در مصاحبه ویزا پرهیز کنید. افسر کنسولی تمایل زیادی به شنیدن همه چیز در مورد شما ندارد. او فقط به اطلاعات خاص و روشن احتیاج دارد. از بحث کردن با افسر اجتناب کنید و پاسخ های کوتاه و قابل ارزیابی بدهید.
 • پاسخ ها می بایست مودبانه باشند و از هرگونه شوخی بپرهیزید.
 • جملات افسر ویزا را قطع نکنید و اجازه دهید سوال را کامل بپرسد و سپس شروع به پاسخ دهی کنید.
 • حتما مدارک خود را طبق دسته بندی سفارت مرتب کنید و در صورت نیاز کپی مدارک، و … را در دسته های جداگانه قرار دهید.
 • تلاش نکنید به زبانی که به آن مسلط نیستید صحبت کنید چون نه تنها تاثیری مثبت ندارد، بلکه می تواند تاثیری منفی در جهت صدور ویزا محسوب شود.
 • اگر قبلا به هر دلیلی در خواست ویزای شما رد شده است، نیازی به یادآوری آن در هنگام مصاحبه نمی باشد و در صورت نیاز از شما پرسش خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که در هنگام مصاحبه ممکن است سوالات شخصی در مورد شغل و درآمد شخصی تان و یا اموال شما در ایران پرسیده شود که جزء سوالات سفارت است و باید که کاملا صادقانه به آنها پاسخ داده شود.
 • اگر فرزندی دارید آنها را در هنگام مصاحبه همراه خود به سفارت ببرید.
 • پاسخ نامناسب: عامل دیگری که باعث می شود مقامات ویزا درخواست شما را جدی نگیرند، نداشتن آمادگی کافی برای مصاحبه است. اگر شما قادر به پیش بینی سوالات مصاحبه ویزا نباشید، قادر نخواهید بود پاسخ واقعی و متفکرانه به مقامات بدهید. پاسخ های نامناسب (ساخته شده، غیر قابل قبول، اشتباه، ناقص، یا پاسخ مسخره) تنش جلسه مصاحبه را افزایش می دهد. به همین دلیل دانستن سوالات رایج مصاحبه اخذ ویزای شنگن ضروری است. شما می بایست تا روز قبل از مصاحبه برنامه ریزی کرده و به اندازه کافی روی سوالات و پاسخ آنها فکر کرده باشید. نوشتن پاسخ می تواند کمک شایانی باشد تا در طول جلسه اگر مطلبی را فراموش کردید راحت آن را یاداوری کنید. فراموش نکنید، پاسختان می بایست صریح، روشن و کوتاه باشد. در غیر این صورت می تواند به عنوان دلیل بر عدم صداقت تلقی شود.
 • نقص مدارک: همان طور که ظاهر نامناسب هر فرد می تواند شانس اخذ ویزا را کاهش دهد و نیمی از شانس شما محسوب می شود، همراه نداشتن مدارک لازم برای اثبات صحت و درستی اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست ویزا نیز شانس شما را برای اخذ ویزای شینگن کاهش می دهد. یک روز قبل از مصاحبه تمام مدارک رسمی مورد نیاز برای اثبات تحصیلات، وضعیت تاهل، محل اقامت رزرو خود، بلیط پرواز، مهارت های زبان و غیره را در یک پوشه آماده کنید تا مطمئن شوید مدرکی را فراموش نکرده اید.
 • مخالف با مامورین سفارت: بحث در طول جلسه مصاحبه دلیل دیگری است که مصاحبه ویزا را دچار مشکل می کند. افزایش تن صدا در طول مصاحبه کمکی به شما نخواهد کرد تنها نشان می دهد که شما احترام فرد مقابل را ندارید. اگر شما نسبت به مباحث جلسه اعتراض دارید، می توانید به جای استفاده از یک زبان بسیار پیچیده از یک لحن آرام برای روشن شدن مسئله استفاده کنید.
 • پاسخ نادرست یا جواب ندادن به سوال ها: به یاد داشته باشید، هدف از مصاحبه اخذ ویزای شنگن، دیدار مامورین دیپلماتیک با شما برای درک بیشتر و تشخیص درستی اطلاعات ارائه شده در فرم درخواست اخذ ویزای شنگن است. تلاش برای پاسخ ندادن به سوالات مامورین کمکی به شما نمی کند. همچنین دادن اطلاعات جعلی هم نتیجه خوبی ندارد. بنابراین تمام سوالاتی که پرسیده می شود را صریح پاسخ دهید.
 • از عواملی که ممکن است در نظر افسر کنسولی تاثیر بگذارد تاخیر شما در هنگام مصاحبه است که غفلت شما را نشان می دهد. بنابراین هر زمانی که برای شما تعیین شده سعی کنید چند دقیقه زودتر در محل حاضر شوید.
 • به طور معمول نکات زیردرهنگام مصاحیه پرسیده می شود و باید اطلاعات لازم را داشته باشید:

*تاریخ دقیق سفر به حوزه شنگن (به صورت تاریخ میلادی و شمسی)

*اگرقصد سفر توریستی دارید،اطلاعات دقیق و کافی از مدت زمان اقامت در کشور مقصد و شهرها و اماکنی که قصد بازدید از آنها را دارید،داشته باشید.همچنین زمان خروج از کشور و شهر محل اقامت خود را باید کامل و دقیق بدانید.

*اسامی هتل یا هتلهای محل اقامت و آدرس آنها را بدانید.

*اگر به جهت دیدار اقوام قصد سفر دارید، اطلاعات کامل شخص مورد نظرمثل نسبت شما با وی شغل و محل زندگی وی را بدانید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط