یکشنبه 22 دسامبر 2019

روش هایی برای جلوگیری از تخلیه باتری موبایل در سرما

مقالات

هوای سرد تأثیر نامطلوبی بر روی باتری ها می گذارد. توضیح علمی این امر در نحوه کار باتری ها نهفته است. اصولاً کار آنها ذخیره شیمیایی است تا زمانی که نیاز داشته باشید تا دستگاهتان را شارژ کنید. در زمان استفاده ذخیره شیمیایی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. با این حال، هوای سرد باعث مقاومت داخلی، کندتر شدن روند تبدیل و در نتیجه ظرفیت کلی کمتر می شود. انواع باتری های مورد استفاده در اکثر تلفن ها به ویژه در برابر هوای سرد آسیب پذیر هستند. درست مانند استارت دشوارتر اتومبیل در هوای سرد، باتری تلفن شما در هوای سرد سخت تر کار کرده و دوام نخواهد داشت. با این وجود راه هایی وجود دارد که شارژ باتری تلفن خود را در برابر سرما محافظت کنید.

 

هر سال در فصل پاییز و زمستان دمای هوای شهرهای مختلف ایران از جمله تهران در برهه‌هایی به زیر صفر می‌رسد و مردم کشورمان پدیده‌های جوی مختلفی مثل  برف، باران و تگرگ را در این روزها تجربه می‌کنند. اما یکی از مشکلاتی که این آب و هوای سرد به دنبال دارد کم شدن عمر باتری و تاثیر سرما بر باتری گوشی هاست.اگر در شهر شما هم در برهه ای دما نزدیک به صفر رسیده باشد حتما متوجه شده اید که باتری موبایل‌تان در آن روز بخصوص مانند همیشه دوام نیاورده و حتی در مواردی بی آنکه استفاده‌ای کرده باشید میزان شارژ باقی مانده‌تان کم شده و موبایلتان به یکباره خاموش شده باشد.
تاثیر سرما بر باتری گوشی دلیلی کاملا علمی دارد؛ کلیه باتری‌های مورد استفاده در موبایل، ‌خواه از نوع لیتیوم-یونی و خواه پلیمر لیتیوم یونی مجموعه‌ای از صفحات فلزی را در خود دارند که به دو دسته مثبت و منفی تقسیم می شوند؛ در میانه این صفحات نیز مقداری مایع شیمیایی ذخیره شده. زمانی که باتری موبایل شما شارژ می شود صفحات فلزی منفی آن (که آنود خوانده می‌شوند) با الکترون ها و صفحات مثبت یا کاتد با یون های مثبت پر م‌ شوند و در ادامه با حرکت یون های مثبت و منفی به سمت جهت های مخالف انرژی مورد نیاز موبایل برای کار کردن تامین می‌شود. اما دماهای به شدت گرم یا سرد موازنه میان این دو را بر هم میزند.

 روشهایی برای جلوگیری از تاثیر سرما بر باتری موبایل
‌Battery Saving* را فعال کنید. بیشتر تلفنهای Android به شما امکان می دهند تا صرفه جویی در مصرف انرژی خود را تغییر دهید. با پایین کشیدن سایه اعلان و انتخاب حالت صرفه جویی در مصرف باتری از تنظیمات سریع خود را انتخاب کنید. در یک iPhone حالت کم مصرف خود را در زیر تنظیمات> باتری> حالت کم مصرف پیدا کنید. حالت های کم مصرف و صرفه جویی در مصرف برق در دستگاه های مختلف کارهای مختلفی را انجام می دهند ، اما اقدامات متداول بکار رفته در این حالت ها عبارتند از خاموش کردن همگام سازی داده های پس زمینه ، پایین آوردن میزان روشنایی صفحه نمایش و پایین آوردن عملکرد CPU برای صرفه جویی در مصرف انرژی.

*گوشی خود را گرم نگه دارید.  حتی المقدور در محیط‌های خارج از خانه گوشی را درون جیب تان نگه دارید. اما توجه کنید که افزایش ناگهانی گرما مانند نزیک کردن گوشی به بخاری هم به مانند سرما برای گوشی و باتری مضر می باشد ، گرمای بیش از حد باتری به همان اندازه بد است که بگذارید باتری خیلی سرد شود.

*قرار دادن گوشی درون قاب محافظ. تقریباً مانند پوشیدن کت ، داشتن سدی بین گوشی و دنیای خارج ، راهی عالی برای گرمتر کردن تلفن شما است.

**نکته: استفاده از پاور بانک می تواند یک راه حل برای شارژ باتری گوشی همراه در زمان تخلیه باتری باشد.اما شارژ در دمای انجماد می تواند به باتری های لیتیوم یونی آسیب دائمی برساند – و احتی به درستی شارژ هم نمی شود. حتماً قبل از تلاش برای شارژ مجدد باتری که در حال تخلیه سریع است ، گوشی و پاور بانک را به دمای بالاتر از ۳۲ درجه فارنهایت (صفر درجه سانتیگراد) برسانید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط