جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

زندگی بشردر فضا با معرفی سطح نشین BlueMoon توسط جف بزوس

اخبار

ثروتمندترین مرد جهان نظرات جالب خود را برای فرستادن بشر برای زندگی در فضا ارائه داد. جف بزوس مدیرعامل آمازون، با معرفی سطح نشین “بلو مون” (BlueMoon)، برنامه هایش را برای تسخیر فضا تشریح کرد. وی می گوید که انسان ها در شهر های اتوپیایی در لوله های O’Neill زندگی خواهند کرد و در همین راستا شرکت هوافضای “بلو ارجین” که توسط وی بنیان گذاری شده، با جدیت درحال آمادگی برای تضمین حضور پایدار انسان در فضا می باشد.

جف بزوسبه‌تازگی چشم‌اندازش برای حضور بشریت در فضا را در کنفرانسی ویژه به نمایش گذاشت. ثروتمندترین مرد جهاننزدیک‌به یک ساعت زمان صرف کرد تا درباره‌‌ این صحبت کند که چگونه و چرا معتقد است انسان باید یک‌روز سازه‌های فضایی غول‌پیکر شناوری را بسازد که بتوانند خارج از زمینمیزبان میلیون‌ها نفر باشند. او سپس شروع به صحبت درباره‌ این کرد که چگونه “بلو ارجین”زیرساخت‌های موردنیاز را برای کمک به تحقق آن رویاها خواهد ساخت.

سرآغاز مسیری که به تسخیر فضا ختم خواهد شد، پرتاب راکت‌هایی است که بلو ارجین آن‌ها را می‌سازد؛‌ اما اکنون Blue Moon نیز نقشی مهم در تحقق چشم‌انداز مورد بحث ایفا خواهد کرد. بلو مون،‌ وسیله‌ نقلیه‌ای است که بلو ارجین یک روز برای ارسال تجهیزات علمی و انسان‌ها به سطح ماه، آن را به‌کار خواهد گرفت. این سطح‌نشین می‌تواند بین ۳/۶ تا ۶/۵ تن محموله را به‌‌آرامی روی سطح قمری فرود بیاورد و احتمالا در دستیابی بلو ارجین به آرزویش مبنی‌بر استخراج یخ‌آب از قطب‌های ماه، نقشی کلیدی برعهده خواهد داشت.

بزوس پیش‌تر، به‌طور علنی درباره‌ی چشم‌انداز بزرگش برای مسکونی‌سازی فضا (و تفاوت آن با رویای ودیر “تسلا” ایلان ماسکصحبت کرده بود. اما در این رویداد اخیر، توضیحات دقیق‌تری درباره‌ی دلایل باورش به لزوم استقرار انسان در فضا ارائه داد. یک دلیل عمده به باور بزوس این است که منابع زمین، به‌خصوص انرژی، محدود است؛ درحالی‌که فضا وعده‌ی منابع نامحدود را می‌دهد. به‌نقل از بزوس، تمام آنچه نیاز داریم، دسترسی ارزان‌تر و مطمئن‌تر است.

بااین‌حال، اتفاق‌نظر بر سر استدلال‌های بزوس وجود ندارد. برخی بر این باور هستند که درست همان‌طور که ما در مسیر تهی‌ساختن زمین از منابعش قرار داریم، درنهایت یک‌روز منابع منظومه شمسیرا نیز به پایان خواهیم رساند. همچنین یک استدلال بسیار خوب دیگر این است که ما هنوز نحوه‌ زندگی پایدار روی این سیاره را یاد نگرفته‌ایم و پیش از آنکه مشکلات جدیدی برای گونه‌‌های خودمان ایجاد کنیم، باید دست به یافتن راه‌حلی برای حل مشکل یادشده بزنیم. علاوه‌بر این، چشم‌انداز بزوس برپایه‌ی ایده‌آل‌های به‌شدت سرمایه‌دارانه (نظیر رشد بی‌حدوحصر) شکل گرفته است؛ درحالی که هم‌اکنون برخی از این ایده‌آل‌ها به‌طور مرتب توسط اعضای رده‌بالای دولت آمریکا زیر سؤال می‌روند؛ چه رسد به برخی شهروندان معمولی این کشور.

این نخستین‌بار نیست که ما دیدگاه بزوس نسبت‌به آینده‌ بلندمدت را می‌شنویم؛ اما وی در کنفرانس اخیر برای نخستین بار شرایط خودش را بدین شکل مطرح ساخت. این آخرین‌بار نیز نخواهد بود. احتمالا هرچه به زمان وقوع برخی از بزرگ‌ترین دستاوردهای بلو ارجین نظیر نخستین پرتاب راکت عظیم نیو گلن در سال ۲۰۲۱ یا هر تلاشی برای ارسال بلو مون به سطح قمری نزدیک‌تر شویم، بزوس بخشی از صحبت‌هایش را تکرار خواهد کرد.

*اگر چه بیشتر سخنرانی بزوس، مدیر عامل آمازون و موسس بلوارجین، مانند داستان های علمی تخیلی، به نظر می رسد، اما باید منتظر ماند و دید، چراکه وی در انجام اینکار بسیار مصمم به نظر می رسد و در آینده نزدیک هم باید شاهد رقابت بیشتری برای تسخیر فضا باشیم.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط