یکشنبه 23 ژوئن 2019

سرمایه گذاری سامسونگ بر روی ۶G؛ عرضه آیفون ۵G در سال ۲۰۲۰

اخبار

نایب رئیس شرکت سامسونگ،”لی جائه یونگ” اعلام کرده است که این شرکت تحقیقات خود را بر روی سه موضوع هوش مصنوعی، فناوری بلاک چین و شبکه ۶G متمرکز کرده است. این موضوع در حالیست که شبکه ۵G هنوز در دسترس قرار نگرفته و از شبکه ۶G سامسونگ هم هیچ تصویر مشخصی ارائه نشده است.

به گزارش”بلومبرگ”، ایمیلی از شرکت کره‌ای منتشر شده است که نشان می‌دهد لی با دیگر مدیران بالارده سامسونگ در هفته گذشته جلسه‌ای در خصوص شراکت در گسترش شبکه هوش مصنوعی،فناوری بلاک چین و۵G داشته است. بلاک‌چین روشی برای ذخیره‌سازی اطلاعات تراکنشی است که برای انجام معاملات بیت‌کوینی به وجود آمده است. بسیاری از گوشیهای هوشمند به واسطه دستیار هوشمند چون گوگل اسیستنت و سیری، درک کاملی از هوش مصنوعی دارند. هوش مصنوعی در پرچم‌داران پا را از این هم فراتر گذاشته و نقش یک دستیار حرفه‌ای عکاسی و فیلمبرداری را برای کاربر ایفا می‌کند.

چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که سامسونگ به دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی تجهیزات شبکه است. هوآویدر حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده قطعات مخابرات و تجهیزات مربوط به شبکه در جهان است، ولی با توجه به وضع پیش آمده، شرکت چینی ناتوان از خرید قطعات مورد نیاز خود از شرکت‌های آمریکایی، نمی‌تواند مدت زیادی سردمداری خود را حفظ کند. پس به نظر می‌رسد مدیران سامسونگ بهترین زمان ممکن را برای انجام این کار در نظر گرفته‌اند. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۱۸ سهم هواوی از این بازار ۲۹ درصد بوده است، آن هم در حالی که سامسونگ تنها حدود ۵ درصد از بازار را در اختیار داشته است.

در جریان جلسه لی و مدیران سامسونگ، یکی از مسائل مطرح شده در خصوص داشتن یک طرح جایگزین بوده است. این طرح جایگزین برای زمانی نوشته می‌شود که اتفاقی مانند آنچه بر سر هواوی آمد، دامن‌گیر سامسونگ نیز شود و به نحوی زنجیره تامین قطعات شرکت ناقص گردد. در حالی که مقامات شرکت کره‌ای مدعی شده‌اند فروش خانواده گوشی‌های “گلکسی اس۱۰” در سه ماهه اول سال فوق‌العاده بوده است، بخش گوشیهای هوشمند شرکت کاهش چهل درصدی فروش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. البته سه ماهه جاری با توجه به حضور پر قدرت خانواده گلکسی A در بازار، می‌تواند تا حد زیادی ورق را به نفع سامسونگ برگرداند. در هفتاد روز ابتدایی عرضه این هندست‌های میان‌رده، کره‌ای‌ها موفق به فروش حدود ۵ میلیون دستگاه از این خانواده شده بودند که درآمدی معادل یک میلیارد دلار برای شرکت به ارمغان داشت.

از طرف دیگر هزینه بازنگری و تاخیر در عرضه “گلکسی فولد” نیز وجود دارد که هنوز به صورت دقیق نمی‌توان آن را ارزیابی کرد. اولین گوشی خم‌شدنی سامسونگ قرار بود در ۲۶ آوریل وارد بازار شود، اما به دنبال مشکلات به وجود آمده برای این هندست، شرکت اعلام کرد که محصول مورد نظر در عرضه با تاخیر مواجه خواهد شد. در پی این اقدام، بسیاری از فروشگاه‌ها سفارشات خود را کنسل کردند و سامسونگ نیز پیش‌فروش این محصول را لغو کرد. این شرکت هنوز هم تاریخ جدیدی برای ارایه گلکسی فولد اعلام نکرده است.

عرضه آیفون۵G در سال۲۰۲۰

«مینگ چی کو» تحلیلگر معروف حوزه فناوری می گوید که  اپل در ۲۰۲۰ میلادی نخستین آیفون ۵G را  به بازار عرضه می کند. به پیش بینی وی این کمپانی در سال۲۰۲۰ از سه آیفون رونمایی خواهد کرد.

او اکنون پیش بینی می‌کند نخستین آیفون  ۵Gدر سال آینده میلادی به بازار عرضه می‌شود. این در حالی است که تامین کننده اصلی مودم‌های ۵Gاپل، دیگر این نوع تجهیزات را تولید نمی‌کند.البته پیش از این شایعات زیادی درباره احتمال عرضه آیفون ۵Gدر سال ۲۰۲۰ وجود داشت. اما در همه این شایعات تخمین زده می‌شد در دستگاه‌های مذکور از تراشه رادیویی «اینتل» استفاده شود. حال آنکه اکنون این امر امکانپذیر نیست. زیرا اپل تصمیم گرفت با شرکت «کوالکام» همکاری کند و به این ترتیب «اینتل» مجبور شد بخش مودم‌های ۵Gخود را تعطیل کند.این تغییرات هزینه گزافی برای اپل دربر داشت و این شرکت مجبور شد علاوه بر تسویه شکایت «کوالکام» در خارج از دادگاه، با پرداخت ۴.۵ میلیارد دلار همکاری با «کوالکام» را برای تولید آیفون‌های آینده تضمین کند.

در هر صورت اگر پیش بینی «کو» درست باشد آیفون‌های ۵.۴ و ۶.۷ اینچی که در سال آینده میلادی عرضه می‌شوند از اینترنت ۵G پشتیبانی می‌کنند. همچنین این تحلیلگر معتقد است در سال آینده میلادی ۳ آیفون عرضه می‌شود، از جمله جانشین ارزان قیمت و ۶.۱ اینچی آیفون XR که احتمالاً از اینترنت LTE پشتیبانی می‌کند. این آیفون با رنگ‌های درخشان و نمایشگر OLED عرضه می‌شود. همچنین «کو» تخمین می‌زند در سال ۲۰۲۱ میلادی تمام موبایل‌ ها از اینترنت  ۵G پشتیبانی می‌کنند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط