یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷

سفر رایگان به سراسر دنیا را با عضویت در HelpX تجربه کنید

مقالات

از ابتدای تاریخ مکتوب بشر،سفر جز جدانشدنی در زندگی افراد در سراسر جهان بوده است و به طور طبیعی و معمول هر کسی سالانه نیاز دارد که حداقل دو بار به جایی خارج از محل زندگی خودش برود تا تجارب جدید و جالبی را بدست بیاورد. اما هزینه سفر همواره یکی ازمهمترین مسائلی است که همواره برای گردشگران چالش برانگیز بوده است. امروز به لطف حضور اینترنت و فناوریهای وابسته راه حل هایی برای کم کردن هزینه ها بوجود آمده است که با بعضی از آنها حتی می توانید به صورت رایگان به سراسر دنیا سفر کنید.شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد اما در دنیای واقعی این اتفاق ممکن شده است و هستند افراد زیادی که با این روش و بدون هزینه مبادرت به سفر می کنند. آیا شدنیست که بدون پول سفر کنیم و کشورهای دنیا را ببینیم؟! چطور ممکن است که بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای هم سفر کنیم و هم مهارت‌های جدید پیدا کنیم؟! برنامه های کاربردی بسیاری در جهان وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید بدون اینکه پولی داشته باشید به نقاط مختلف جهان سفر کنید و تجربه های بسیار هیجیان انگیزی را بدست بیاورید.یکی از این برنامه ها، پلت فرمی به نام HelpX است که می توانید با عضویت در آن بدون داشتن هیچ پولی سفر کنید.

HelpX
یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش هزینه های سفر، انجام کار داوطلبانه در کشور مقصد است. شما می توانید با ۴ تا ۵ ساعت کار در روز، اقامتگاه و غذای رایگان دریافت کنید. این کار با توجه به توافق شما با صاحب کارتان می تواند از چند روز تا چند ماه طول بکشد. در این صورت شما این فرصت را خواهید داشت که با هزینه ای بسیار کم مدتی در کشور مقصد زندگی کرده و تجربیات بسیاری به دست آورید. به این روش حتی می توانید زبان کشور مورد نظر را بدون پرداخت هیچ هزینه ای به راحتی یاد بگیرید. برای پیدا کردن کار مورد نظر سایت های مختلفی وجود دارد که به شما در پیدا کردن یک کار مناسب کمک می کند. یکی از نهادهایی که با هدف تبادل فرهنگ های گوناگون به علاقمندان به سفر کمک می کند، هلپکس می باشد. HelpX مخفف عبارت Help Exchange به معنای تبادل کمک است. در وب سایت هلپکس یا HelpX دو گروه میزبان (Host) و کمک کننده (Helper) وجود دارد. شما می توانید از طریق این وب سایت میزبان خود را با توجه به معیارهای موردنظرتان انتخاب نمایید. کارهایی که توسط میزبان پیشنهاد می شوند، متفاوت هستند. از این رو هلپکس یا HelpX دارای کارهای متنوعی است که شما می توانید براساس توانایی های خود یکی از آن ها انتخاب نمایید. به طور مثال ممکن است در یک مزرعه مشغول بکار شوید و در خانه صاحب مزرعه زندگی کنید. این امکان نیز وجود دارد که به جای زندگی در خانه شخصی، در هاستل اقامت داشته باشید. حتی ممکن است به عنوان یک ملوان به عنوان هلپکس در سفر استخدام شوید و در یک قایق زندگی کنید. هرکدام از کارها را که انتخاب کنید در مقابل آن خوراک و اقامتگاه رایگان دریافت خواهید کرد.حتی اگر تخصص خاصی ندارید، نگران هلپکس در سفر نباشید! کارهایی هستند که بسیار ساده بوده و به تجربه یا تخصص نیازی ندارند.

عضویت
ابتدا وارد سایت هلپکس www.helpex.netشوید. با کلیک بر روی دکمه Join Now وارد صفحه دیگری می شوید که باید یکی از گزینه های میزبان (Host) یا کمک کننده (Helper) را انتخاب نمایید. پس از انتخاب وارد بخش قوانین سایت و توضیحات تکمیلی آن خواهید شد. در این بخش موارد زیر به شما یادآوری شده است:
• قبل از اقدام به هرکاری در HelpX با میزبان خود تماس گرفته و در مورد مسائل مختلف مانند کار مورد نظر، اقامتگاه، قوانین خانه و از او سوال کنید. تمام نکته های ریز و بهظاهر کم اهمیت را مورد توجه قرار داده و در مورد آن ها سوال کنید. توجه تمام نکاتی که به چشم نمی آید، ممکن است در آینده مشکل ایجاد کند.
• اگر با میزبان خود هماهنگ کردید و به دلایلی نتوانستید خود را به موقع برسانید، بهتر است از قبل به او خبر دهید. رعایت این مسائل و داشتن رفتاری مناسب برای هلپکس در سفر بسیار مهم است.
• شما ۳ تا ۶ ساعت کار در روز را پذیرفته اید. نوع کار شما بستگی به میزبان و فعالیت های خانه او دارد. از این رو ممکن است شرایط سختی برایتان به وجود آید. پس خود را برای چنین شرایطی آماده کنید.
• به محض رسیدن به مقصد باید فرم مشخصات را در دفتر میزبان پر کرده و تمامی مدارک شناسایی خود را به وی برای هلپکس در سفر نشان دهید.
• به پیشنهاد هلپکس یک کیسه خواب یا ملحفه به همراه خود داشته باشید.اگر این موارد را دارا نیستید از قبل میزبان را در جریان قرار دهید تا این موارد را برای شما آماده کرده و جای خواب خوبی در اختیارتان قرار دهد.
• نکته اساسی مورد توجه این است که ویزای شما باید توریستی باشد زیرا شما در کشور مقصد به صورت رایگان کار می کنید و به ویزای کار نیازی ندارید. برای دریافت ویزای توریستی به سفارت مربوطه در کشور خود مراجعه نمایید. میزبان هیچ تعهدی برای گرفتن ویزای شما ندارد.
• حق عضویت سایت را به طور کامل بپردازید تا بتوانید با میزبان برای هلپکس در سفر در ارتباط باشید.
• به پیشنهاد هلپکس یک بیمه سفر تهیه کرده و کپی آن را به همراه کپی پاسپورت به میزبان خود بدهید. با این کار می توانید اعتماد او را بیشتر جلب کنید.

نکاتی که اشاره شد را تایید نمایید تا وارد صفحه بعد شوید. در این صفحه اطلاعات جنسیت، تعداد و وضعیت تاهل دریافت می شود. شما باید یکی از گزینه های مرد مجرد، زن مجرد، زوج یا دو دوست را انتخاب نمایید. پس از آن فرمی به شما نشان داده خواهد شد که باید آن را درست و به طور کامل پر کنید. در این صفحه اطلاعات شخصی شما مانند نام، سن، کشور محل زندگی پرسیده می شود. همچنین باید یک عکس از خود در صفحه آپلود نمایید. قرار دادن عکس، بیان علایق شخصی، توانایی ها، مدارک تحصیلی، طرز تفکر، رژیم غذایی می تواند شانس بیشتری برای پیدا کردن یک میزبان مناسب به شما بدهد. در این بخش عنوان کنید که به چه کشورهایی علاقمندید و قصد سفر به کدام ها را دارید. سوالات خود را به طور کامل از میزبان بپرسید و اطلاعات لازم را به دست آورید. این صفحه پروفایل شماست که هر چند وقت یک بار بهتر است آن را آپدیت کرده و اطلاعات خود را بروز نمایید. آپدیت کردن صفحه باعث می شود تا افراد دیگر متوجه فعال بودن شما در این زمینه شوند. عکس پروفایلتان را زیاد عوض کنید میزبان ها و افرادی که شما را می بینید، متوجه می شوند که شما فردی فعال هستید از همین در انتخابتان اولیتتان بالاتر می رود.

• بخش بعدی مربوط به پرداخت حق عضویت شما می باشد. Premier membership حق عضویت دائم است که مبلغ ۲۰ یورو را به ازای دو سال از شما دریافت می کند. اگر این مبلغ را به طور کامل بپردازید، این امکان را دارید که به قسمت های مختلف سایت دسترسی داشته، با میزبان ها برای هلپکس یا HelpX در ارتباط باشید و میزبان مورد نظر خود را انتخاب نمایید. شما می توانید کامنت ها را خوانده و تصمیم بهتری در این مورد بگیرید. برای پرداخت حق عضویت HelpX باید از طریق مستر کارت(Master Card) یا ویزا (Visa Card)اقدام نمایید که برای انجام این کار می توانید به وبسایت ارزی۲۴ به آدرس www.arzi24.com مراجعه نموده و از طریق منوی مربوط به پرداختها از طریق مستر کارت و ویزا کارت اقدام به پرداخت هزینه حق عضویت در پلتفرم “هلپکس”بنمایید.

نکات مورد توجه
_ توجه داشته باشید که کارهایی مانند مزرعه داری برای شما تا چه حد جذابیت دارد و چند روز می توانید آن را انجام دهید. سفر شما ممکن است ماه ها طول بکشد و شما باید زمان طولانی را به کاری که میزبان از شما می خواهد مشغول باشید. اگر این توانایی را در خود نمی بینید، بهتر است از روزهای کمتر شروع کنید تا اگر کار پیشنهاد شده و میزبان خود را دوست نداشتید، راحت تر آن مکان را ترک نمایید.
_ برای اینکه با تمام جوانب کار مورد نظر و شرایط میزبان آشنا شوید، قبل از اینکه درخواست میزبان برای HelpX یا هلپکس را بپذیرید، سوالات خود را بپرسید. از میزبان بخواهید با تمامی موارد را با جزییات برایتان توضیح دهد. این سوالات می تواند در زمینه ساعات کاری، قوانین داخلی منزل، میزان حجم مصرفی اینترنت، ساعات استفاده از تلویزیون و یا حتی تعداد اعضای خانواده و سن بچه ها باشد. اگر شما از شلوغی بیزارید و دنبال مکانی آرام می گردید قطعا نمی توانید در یک محیط پر رفت و آمد زندگی کنید. بهتر است تمامی این موارد را در پروفایلتان ذکر نمایید تا میزبان با خواسته های شما بیشتر آشنا شود. در مورد رژیم غذایی نیز حتما صحبت کنید.
*یکی از مهمترین مواردی که ممکن است به ذهن شما برسد، احساس عدم امنیت در خانه یک غریبه می باشد. به این نکته توجه داشته باشید که میزبانتان نیز هیچ شناختی از شما ندارد اما با این حال شما را در خانه خود پذیرفته و به شما اعتماد می کند. پس به این قضیه دو طرف نگاه کنید و احساسات منفی را از خود دور نمایید. برای شناخت بهتر میزبان و اعتماد به او می توانید به رفرنس های سایت مراجعه کنید. افرادی که رفرنس های معتبرتری دارند، مطمئن تر بوده و احساس بهتری را به شما می دهند.
* هرگز به صورت صوری با میزبان خود قرار داد نبندید و حتما این کار را به صورت کتبی و از طریق سایت HelpX انجام دهید.
وبسایتهای دیگری هم هستند که به مانند هلپکس عمل می کنند که معروفترین انها “ورک ا وی” workaway.info می باشد. همچنین دو وبسایت معروف دیگرهم در زمینه کار داوطلب فعالیت می کنند که wwoof.net و aiesec.org هستند که وبسایت اول به طور خاص کار داوطلبانه در مزارع ارگانیک رو شامل شده و وبسایت دوم بیشتر برای دانشجویانیست که دنبال کار داوطلبانه و یا کارآموزی در کشورهای دیگر می باشند.اما از آنجاییکه دو وبسایت هلپکس و وورک‌اوی جامع‌تر هستند و کار در مزارع ارگانیک را هم در کنار خیلی از کارهای دیگر پوشش می دهند،عضویت در این وبسایتها چندان تفاوتی در پیدا کردن کار مورد نظر ایجاد نمی کند.

فراموش نکنید که هدف از کار داوطلبانه چیزی بیشتر از گرفتن یک سری خدمات در حین کار و سفر است. هدف از این کارها کمک کردن واقعی به طرف مقابل و بزرگ تر شدن دنیای خودمان می باشد. در واقع این سبک کار تلاش برای یک کمک دو طرفه است، پس تمام تلاش خود را رو برای یا کیفیت ماندن آن انجام بدهید و نسبت به فرصتی که در اختیار شما قرار داده شده آگاه باشید و قبل اینکه نسبت به اقامت و ماندن برای زمان طولانی متعهد بگردید، شرایط را سنجیده تا از سفر خود نهایت لذت و استفاده را ببرید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط