جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۷

عرضه فیس آی دی (Face ID) گوگل در اندروید Q

اخبار

به زودی قابلیت باز کردن قفل گوشیهای همراه به وسیله تشخیص چهره (Face ID) – که تا به امروز فقط در گوشیهای ساخت شرکت اپل موجود بود – برای سیستم اندروید توسط شرکت گوگل عرضه خواهد شد.

 

مالکان گوشی های اندرویدی برای فعال کردن قابلیت یادشده مجبور به نصب برنامه های جداگانه یا استفاده از روش های دیگری بوده اند. به طور معمول این روش ها نیز امنیت زیادی نداشته و فریب دادن بسیاری از آنها با استفاده از عکس مالک گوشی ممکن بوده است.

حالا شرکت گوگل قصد دارد تشخیص چهره سه‌بعدی را به صورت بومی وارد اندروید Q کند. قابلیت تشخیص چهره اندروید Q از ابتدا در محصولات وجود خواهد داشت و امن‌تر و دقیق‌تر از پیش خواهد بود.

پیشترقابلیت فوق با نام Trusted Face وجود داشت. اما قرار است تغییراتی در قابلیت تشخیص چهره اندروید ایجاد شود. این قابلیت از این پس بیشتر شبیه Face ID اپل خواهد بود که یک نمونه موفق از این قابلیت است. نکته قابل توجه این است که می توان از این خدمات برای خرید اقلام مختلف و یا ورود به برنامه ها و اپلیکیشن های متنوع نیز استفاده کرد.شرکت‌هایی مانند شیائومی و هواوی مدتی است که سیستم خود را طراحی کرده‌اند، اما گوگل قصد دارد که این قابلیت را وارد سورس کد اصلی اندروید کند.

جزئیات زیادی هنوز منتشر نشده و اطلاعات فعلی هم به صورت اتفاقی و به خاطر یک اشتباه به دست XDA رسیده است. بر اساس این خطا، به نظر می‌رسد که اندروید Q گوگل این قابلیت را به صورت پیش‌فرض خواهد داشت. همانند دیگر روش‌های بیومتریک، پشتیبان‌هایی مانند پین، رمز عبور یا الگو(پترن) هم در نظر گرفته شده است.

قابلیتی به نام Voice Match برای محصولاتی که از دستیار صوتی استفاده می‌کنند وجود دارد. در این قابلیت، شما با صدای خود می‌توانید به محصولات مختلف خود مانند اسپیکر یا گوشی همراه دسترسی پیدا کنید. حالا قابلیت تشخیص چهره اندروید به شما اجازه می‌دهد که از طریق چهره خود این کار را انجام دهید. این قابلیت تازه Face Match نام دارد و فعالیتی همانند Voice Match خواهد داشت.

هنوز تصویر مشخصی هم از این قابلیت منتشر نشده است. به صورت کلی باید بیشتر منتظر بمانیم. به طور حتمی گوگل در مراسم معرفی اندروید Q از این قابلیت هم رونمایی خواهد کرد. این قابلیت می‌تواند یکی از بنیادی‌ترین قابلیت‌های نسخه جدید اندروید باشد. هنوز مشخص نیست اندروید کیو چه زمانی در دسترس علاقمندان قرار می گیرد، اما گفته می شود احتمال عرضه آن در اواخر تابستان وجود دارد.

استفاده از نسخه های قبلی اندروید با اندروید Q

به‌روزرسانی‌ها با اهدافی از جمله افزایش خدمات قابل ارایه، رفع باگ، تغییرات رابط کاربری و … منتشر می‌شوند. با این حال برخی مواقع این احتمال وجود دارد که یک آپدیت مشکلاتی را به همراه داشته باشد و یا کاربران تغییرات ایجاد شده در اپلیکیشن را دوست نداشته باشند.در این موارد استفاده از نسخه‌های قدیمی‌تر یک اپلیکیشن می‌تواند بسیار مفید باشد.

وقتی که صحبت از اپلیکیشن‌های سیستمی باشد حذف یک اپلیکیشن و فلش کردن نسخه‌های قدیمی‌تر چندان راحت نیست. اما خبرهای تازه حاکی از آن هستند که گوگل در اندروید Q امکان بازگردانی یک اپلیکیشن به نسخه قبلی را ارایه خواهد کرد. منبع این خبر یکی از توسعه دهندگان فعال در انجمن XDA است که توانسته کدهای مربوط به این ویژگی را در جدیدترین نسخه آزمایشی اندروید Q مشاهده کند.هنوز مشخص نیست که این ویژگی چگونه اجرا خواهد شد، با این حال یک قابلیت کاملا کاربردی و مفید خواهد بود.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط