شنبه 14 سپتامبر 2019

عرضه F-16 Fighting Falcon با قیمت ۸٫۵ میلیون دلار

اخبار

جت لیز، کارگزار اجاره هواپیما از Palm Beach فلوریدا دارای تعدادی هواپیمای عجیب و غریب است که این هواپیماها را برای فروش در وب سایت خود قرار داده است، اما در بین هواپیماهای AH-1  C-130  UH-60s و انواع جت های خصوصی که در این لیست قرار دارد، جنگنده F-16 بیشترین توجه را به خود جلب کرده است.

 

یک شرکت فلوریدایی پیشنهادی خاص برای عموم ارایه کرده است: خرید یک جنگنده F16 فایتینگ فالکون به قیمت ۸٫۵ میلیون دلار.البته در این فروش تمام تجهیزات نظامی آن و حتی برخی رادارها نیز جداسازی شده است. این جنگنده F16 فایتینگ فالکون محصول سال ۱۹۸۰ بوده و تجربه شش هزار ساعت پرواز دارد. در حال حاضر این جنگنده در انباری واقع در فلوریدا نگهداری می‌شود.

آخرین مدل از جنگنده‌های F16 با نام F-16V Block 70 تولید شده و مجهز به ابزار روز زمان خود، مانند رادار الکترونیکی جدید، مخازن سوخت جدید، جی.پی.اس و سیستمی خودکار که از برخورد با زمین جلوگیری می‌کرد، شده بود. مدت زمان پرواز مجاز برای یک جنگنده F16 پیش از بازنشستگی، حدود هشت هزار ساعت است. با توجه به این موضوع، خریدار این جنگنده می‌تواند حداقل از دو هزار ساعت پرواز با این شکارچی آسمان لذت ببرد. پس از رسیدن به ساعت پرواز مجاز، برخی از قطعات جنگنده نیاز به تعویض و آپگرید خواهند داشت. این هواپیما می تواند به حداکثر سرعت ۲٫۰۵ ماخ در ارتفاع ۴۰۰۰۰ پایی برسد.

در همین خصوص باید به این نکته نیز اشاره شود که پرواز با یک جنگنده نیازمند ساعت‌ها آماده‌سازی قبل از پرواز است و هزینه سوخت هر دوره پروازی نیز هزاران دلار خواهد بود. همانطور که گفته شد تمامی ابزارهای نظامی این جنگنده جدا شده است، اما این کار تاثیری بر روی عملکرد آن نخواهد داشت. شاید سوالی که پس از خواندن این مطلب ذهن شما را مشغول کرده باشد، مربوط به قانونی بودن فروش و پرواز چنین جنگنده‌ای است. در پاسخ به این سوال باید گفت نمونه‌های مشابهی در آمریکا وجود داشته است که افراد غیر نظامی اقدام به خرید جنگنده‌های نظامی کرده‌اند. مشهورترین نمونه از این افراد مایکل دورن بازیگر نقش وورف در پیشتازان فضا است که صاحب یک جنگنده اف-۸۶ سیبر بود.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط