یکشنبه 10 فوریه 2019

ماحصل اجرای اینستکس برای ایران چیست؟

اخبار

اینستکس ((ابزار پشتیبانی مبادلات تجاری)) سیستمی که در پاریس و در چارچوب قوانین کشور فرانسه ثبت شده و کشورهای آلمان و انگلیس نیز جزء سهامداران اصلی آن محسوب می شوند. به طور کلی این سیستم یک نوع مبادلع کالا با کالا می باشد. این سیستم موافقان و مخالفان خود را در کشور دارد.به نظر موافقان این روش باعث ورود کالاهای باکیفیت تر به داخل کشور می شود ومخالفان می گویند که این موضوع نوعی کلاهبرداری و تحقیراز سمت اروپا به حساب می آید.

 

یک کارشناس مسائل بانکی می‌گوید: راه‌اندازی اینستکس موجب می‌شود تا حداقل در بخش موادغذایی، بهداشتی و دارویی کالاهای کیفی‌تر و بهتری امکان ورود به کشور را داشته باشند.

محسن علی حسینیمی گوید:‌ تاکنون به‌دلیل مشکلاتی که در نقل‌و‌انتقال پول به کشور وجود داشت بیشتر کالاهای هندی و چینی با پول حاصل از فروش نفت کشور مبادله می‌شد که در برخی از کالاها نیز از کیفیت مناسبی برخوردار نبودند، اما از این پس می‌توان امیدوار بود داروها و موادغذایی و بهداشتی کیفی‌تری به کشور وارد شود. وی در ادامه گفت:‌ طبیعی است که بخش زیادی از مشکلاتی که اکنون در تبادلات بانکی کشور وجود دارد با راه‌اندازی اینستکس نیز همچنان پابرجا خواهد بود. البته اینستکس مبادلات ایران با کشور ثالث را نیز تسهیل می‌کند و هدفی را که ایران و اروپا مدنظر دارند تا حدودی محقق می‌کند، اما کالاها محدود هستند و قطعات هواپیما یا فولادی مشمول این توافق نخواهند بود.

البته هنوز جزییات زیادی از کانال ویژه مالی ایران و اروپا منتشر نشده و به‌نظر نمی‌رسد واردات تکنولوژی یا فناوری‌های به‌روز تولید، صنایع های‌تک و آی‌تی در قالب این طرح عملی باشد. او با بیان اینکه توسعه این توافق نیازمند پیوستن ایران بهFATF است، گفت:‌ تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و زیرساخت ایجاد شفافیت در نظام پولی و مالی است. اکنون ابهام‌هایی وجود دارد و رصد اطلاعات نقل‌و‌انتقال‌های بانکی به درستی قابل‌دسترسی نیست و باید منبع پول و هزینه‌کرد آن در نظام پولی مشخص باشد. علی‌حسینی افزود:‌ هنوز مقاومت‌هایی در مسیر تصویب این طرح وجود دارد و متاسفانه بخشی از تبادلات بانکی به نام افرادی انجام می‌شود که سرمایه و دارایی در اختیار ندارند؛ بنابراین تصویب FATF نیاز ضروری کشور است و در مسیر مبارزه با فساد اقتصادی نیز به کشور کمک خواهد کرد.

اما به عقیده معاون ارزی سابق بانک مرکزی هنوز تصویر روشنی از سازوکار اینستکس وجود ندارد،وی می گوید: این سیستم قادر به انجام هیچ مراوده مالی نمی باشد.

 

حیدر مستخدمین حسینی، در خصوص ساختار اینستکس اظهار کرد: این واژه در مفهوم سازوکار حمایت از روابط تجاری است که وزارت امور خارجه مخفف این سازوکار را تحت عنوان “ساحات” منتشر کرد.

وی با بیان اینکه هنوز تصویر روشنی از این سازوکار وجود ندارد، افزود: وزارت خارجه نیز اعلام کرده که دو هفته برای اعلام لایه های دیگر از طرف اتحادیه اروپا زمان لازم دارد.

وی گفت: اتحادیه اروپا پنجشنبه هفته گذشته این نماد را بازگشایی و اطلاع رسانی کرد و در بیانه ای دوازده  بندی جزییات این سازوکار را توضیح داده است.

حسینی ادامه داد: مواردی که در این سازوکار ذکر شده اولا لزوم پیوستن ایران به FATF بوده و ثانیا اینکه ایران باید مذاکرات در خصوص موشک ها را جدی بگیرد، لذا با وجود موارد مذکور و عدم وجود آنها در برجام شاید این مسئله پیشرفتی نداشته باشد.

معاون ارزی سابق بانک مرکزی بیان کرد: نقش اول این سازوکار به عنوان تسهیل کننده مبادلات تجاری و کالاهای غیرتحریمی بوده است، در صورتی که اتحادیه اروپا باید شرکتی را شکل می داد که در آن مسائل مربوط به نفت و کالا هم حضور داشتند، نقش دوم مانند سوئیفت است که مبادلات مالی را انجام می دهد، اما در گزارش کارها هیچ یک از این موارد ذکر نشده و این شرکت هیچ مراوده مالی را نمی تواند انجام دهد.

مستخدمین حسینی تصریح کرد: حجم مبادلات تجاری آمریکا و اروپا حدود ۸۰۰ میلیارد دلار و در مقابل حجم مبادلات کشور ما با این اتحادیه ۱۴ میلیارد دلار است، لذا کشورهای اروپایی شاید خیلی تمایلی به ارتباط با ایران از این طریق نشان ندهند.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط