چهارشنبه 22 می 2019

مایکروسافت سرویس هویت جدیدی را در شبکه بلاک چین بیت کوین توسعه می دهد

اخبار

شرکت مایکروسافت، پلتفرم بلاک چین بیت کوین را برای یک سیستم تایید شناسایی غیر متمرکز (DID) انتخاب کرده است که به کاربران امکان دسترسی امن را از طریق یک پایگاه داده رمزگذاری شده را می دهد. یک سیستم شناسه مبتنی بر Blockchain بر پایه کیف پول دیجیتالی است که به عنوان مخزن برای انواع داده های شخصی و مالی استفاده می شود. اطلاعاتی که تنها می تواند پس از درخواست خاص و تنها با اجازه مالک که دارای کلید عمومی است، به اشتراک گذاشته شود. (در یک شبکه Bitcoin معمول، کیف پول دیجیتال ارزهای بیت کوین را ذخیره می کند.)

این پروژه متن باز که یون (Ion) نامیده می‌شود، با ساز و کار اصولی این که شبکه‌ها چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، سر و کار دارد.

برای مثال، اگر شما با استفاده از فیس‌بوک وارد (Airbnb) شوید، یک پروتکل با نرم‌افزاری که اطلاعات شخصی شما را از روی پروفایل شبکه اجتماعی به ارائه‌دهنده خدمات خارجی می‌فرستد، در تعامل و ارتباط است.

در این شرایط، یون، تاییدکننده غیرمتمرکز را مدیریت می‌کنند؛ یعنی این توانایی را کنترل می‌کند تا مطمئن شود که شما کلیدهای دسترسی به این اطلاعات در اختیار دارید.

کریستوفر آلن (Christopher Allen)، از کهنه‌کاران حوزه ارزهای دیجیتال و یکی از بنیان‌گذارن کار گروه راهکارهای احراز هویت غیرمتمرکز (DID) در کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، به  گفت که این حرکت مایکروسافت می‌تواند کل صنعت فناوری را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اظهار داشت:بسیاری از زیرساخت‌های سازمانی از محصولات مایکروسافت استفاده می‌کنند. بنابراین اگر آن‌ها این ویژگی را با هر یک از محصولات زیرساختی خود ادغام کنند، به احراز هویت غیرمتمرکز دسترسی خواهند داشت.

یورک رادز (Yorke Rhodes)، مدیر برنامه تیم مهندسی بلاک چین مایکروسافت، در مصاحبه خود با کوین‌دسک اظهار داشت که تیم مایکروسافت بیش از یک سال بر روی امضای تاییدیه و نرم‌افزار اعتبارسنجی متکی بر شبکه‌های عمومی مانند بیت کوین و اتریوم کار کرده است، اما می‌تواند عملیاتی بسیار بزرگ‌تر از خود بلاک چین را انجام دهد.

با توجه به این واقعیت که شرکت مایکروسافت یکی از بنیان‌گذاران بنیاد احراز هویت غیرمتمرکز بود، رادز اذعان داشت:ما در مایکروسافت سیستم‌هایی داریم که در زمینه سازمانی به شما مجوز می‌دهد. ما فکر می‌کنیم باید قادر به تشخیص احراز هویت‌های غیرمتمرکز نیز باشد. یکی از این محصولات اکتیو دایرکتوری است.محصولات زیرساختی این چنینی‌ و خدمات مرتبط با”آژور” از جمله محبوب‌ترین محصولات و خدمات مایکروسافت هستند. این بخش کوچک از یک مجموعه بزرگ می‌تواند تاثیرات گسترده‌ای داشته باشد.

یک منبع ناشناس هم که در جریان پروژه مایکروسافت بود گفت که اواخر امسال یون از شبکه آزمایشی بیت کوین بر روی شبکه اصلی آن خواهد رفت. به این ترتیب، هر فرد مشتاق فناوری می‌تواند با اجرای یک نود به این پروژه کمک کند.

تفاوت بین یک سیستم احراز هویت غیرمتمرکز با زیرساخت‌های فعلی آن است که کاربران خودشان مالک محتوا و دسترسی‌هایشان هستند.

در مورد فیس‌بوک و ایر.بی.‌ان.‌بی، با سیستم احراز هویت غیرمتمرکز، ممکن است فیس‌بوک بتواند حساب کاربری رسانه‌ اجتماعی شما را ببندد اما نمی‌تواند دسترسی به تمام ابزارهایی که با استفاده از آی‌دی (ID) فیس‌بوک وارد آن‌ها شده‌اید را لغو کند.

علاوه بر این، تمام عکس‌های شخصی روی فیس‌بوک متعلق به کاربر، یا همان دارنده نگهدارنده احراز هویت غیرمتمرکز خواهد بود.

با این حال، ممکن است فیس‌بوک در برخی موارد خاص با رویکرد مایکروسافت هم‌خوانی نداشته باشد.

وال استریت ژورنال و دیگر مجله‌ها گزارش دادند که فیس‌بوک به دنبال ایجاد یک پلتفرم پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال برای شبکه‌های اجتماعی است.

با این حال، آلن گفت که او هیچ تلاشی از جانب فیس‌بوک برای پشتیبانی از پروژه احراز هویت غیرمتمرکز و یا تلاش‌های جامعه W3C ندیده است.

ممکن است این حرکت سبب ایجاد اختلاف و تفرقه در شرکت‌هایی مانند مایکروسافت شود که چنین استانداردهایی را به عنوان رکن اصلی مدل کسب و کار خود قرار می‌دهند.

رووِن هِک (Rouven Heck)، مدیر بخش احراز هویت غیرمتمرکز در کانسنسیس و عضو فعال کنسرسیوم جهانی وب در مصاحبه‌اش با کوین‌دسک گفت:حضور نداشتن و غایب بودن فیس‌بوک در بحث‌های جوامع صنعت فناوری در رابطه با احراز هویت غیرمتمرکز، قابل توجه است.

اگرچه رادز گفته که او از هیچ‌ گونه ارتباطی با فیس‌بوک آگاه نبوده، اما به وضوح مشخص است که بین اهداف دو شرکت برای استفاده از فناوری بلاک چین اختلاف نظر وجود دارد.

رادز اذعان داشت:سیاست‌های فیس‌بوک با حریم خصوصی کاربران در تضاد کامل است. مدل کسب و کار آن‌ها بر اساس این واقعیت است که می‌توانند از اطلاعات خصوصی شما کسب درآمد کنند.

در مقابل این ادعاها که فیسبوک با پروژه‌اش، جهت‌گیری متفاوتی را اتخاذ کرده است، کانسنسیس و مایکروسافت در تلاشند تا طرح‌های نوآورانه متن‌باز را به عنوان پایه‌های اصلی مدل‌های کسب و کار خود انتخاب کنند.

به عقیده رادز، تجربه‌های جدیدی که با فناوری بلاک چین اتفاق می‌افتد قابل مقایسه با انتشار ویندوز ۹۵ مایکروسافت در دهه‌های گذشته است؛ که به رونق استفاده گسترده اینترنت از طریق سیستم عامل مبتنی بر مصرف‌کننده کمک شایانی کرد.

رادز در رابطه با اینترنت پیش از ویندوز ۹۵ گفت:پشته‌‌های شبکه برای ورود به شبکه‌های موجود بسیار وابسته بودند. به طریق مشابه، یون نیز اهمیت زیادی دارد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط