شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸

مردم این کشور ها بیشترین امید به زندگی را دارند

مقالات

راز میانگین طول عمر بالا در برخی کشورها که رابطه مستقیمی با امید به زندگی دارد،چیست؟تحقیقات موسسات مختلفی در این زمینه صورت گرفته است که با وجود اختلافات در نتایج، همگی در مواردی اشتراک نظر داشتند.در این تحقیقات مشخص شده است که هرچه اقتصاد یک کشور توسعه یافته و ثبات بیشتری داشته باشد، امید به زندگی و طول عمر طولانی در آن کشور بیشتر است.همچنین دسترسی شهروندان به سطح بالایی از بهداشت و خدمات مربوطه و رژیم غذایی سالم از دیگر موارد مهم امید به زندگی در جوامع مختلف بیان شده است.

طبق همین تحقیقات مشخص شده که تا سال ۲۰۴۰ میلادی کشورهای مدیترانه ای جایگاه اول را از ژاپن در میزان امید به زندگی خواهند گرفت و کشور اسپانیا تا سال ۲۰۴۰ میلادی کشوری با بالاترین سطح امید به زندگی در جهان خواهد بود.

اسپانیا
اسپانیا به داشتن غذاهای دریایی و مدیترانه ای خود مشهور است و در کنار این موضوع این کشور جایگاه چهارم در لیست کشورهایی با بالاترین سطح امید به زندگی را دارد و در دهه پیش رو جایگاه اول که متعلق به ژاپن است را خواهد گرفت. تا سال ۲۰۴۰ میلادی میانگین سنی امید در بین اسپانیایی ها ۸۵/۸ سال خواهد بود. مطالعاتی که توسط موسسه ارزیابی معیارهای سلامتی (IHME) صورت گرفته ، نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای در بین اسپانیایی ها یکی از مهمترین دلایل برای افزایش امید و قرار گرفتن در جایگاه اول لیست است، همچنین این کشور دارای بهترین مراکز درمانی و سلامتی در سطح جهان است و بر طبق آخرین نتایج در سال جاری میلادی رتبه نخست جهان را از این نظر به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که خدمات درمانی برای ساکنان اسپانیا رایگان است.

ژاپن
سالهای متوالی است که ژاپن جایگاه اول در بالاترین میزان امید به زندگی را دارد و البته طی بیست سال آینده در رده دوم قرار خواهد گرفت. تا سال ۲۰۴۰ میلادی ژاپن با مقدار امید به زندگی ۸۵/۷ در جایگاه دوم بعد از اسپانیا قرار خواهد گرفت. عادات غذایی سنتی ژاپنی ها، غذاهای دریایی غنی و مصرف سبزیجات یکی از اولین و مهمترین فاکتورهای طول عمر بالا در این کشور است.

سنگاپور
کشوری کوچک ،صنعتی وتوریستی در شرق آسیا.سنگاپور با میانگین سنی امید ۴۸۵ تا سال ۲۰۴۰ میلادی در جایگاه سوم قرار خواهد گرفت.

سوییس
این کشور میزان امید ۸۵/۲ سال را تا سال ۲۰۴۰ میلادی خواهد داشت و جایگاه چهارم را در لیست جهانی بالاترین طول عمر و بالاترین میزان امید را کسب خواهد کرد. مطالعات صورت گرفته مشخص کرده است که همه چیز از سطوح بالا تا متوسط ثروت و راحتی، عشق به خود، محصولات غذایی سالم به خصوص لبنیات منحصر به فرد،سوییس را در این جایگاه قرار داده است.

جنوب اروپا
بطور کلی کشورهای اروپای جنوبی نتایج خوبی در این مطالعات بدست آورند.به طور نمونه پرتغال از جایگاه ۲۳ به جایگاه ۵ ارتقا یافته و کشور ایتالیا جایگاه ششم این جدول را به خود اختصاص داده است. بعضی عوامل که باعث قرارگیری این کشورها در رده بالای جهانی شده اند عبارتند از مصرف فراوان سبزیجات، ماهی و میزان مصرف بسیار کم شکر در رژیم های غذایی.

طبق این مطالعات نتایج شگفت انگیزی بدست آمده است از جمله جایگاه کشور آمریکا که در سال ۲۰۱۶ میلادی در رده ۴۳ بوده تا سال ۲۰۴۰ به رده ۶۴ از لیست نزول پیدا خواهد کرد و میانگین امید به زندگی ۷۸/۷ سال به ۷۹/۸ سال خواهد رسید. یکی از مهمترین دلایل این پس رفت، مصرف بی رویه مواد اعتیاد آور میباشد. هر روز ۱۱۵ نفر در آمریکا بدلیل مصرف بیش از اندازه مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. این یک مساله جدی در رابطه با بهداشت عمومی بوده که به نظر تاثیر بسیاری بر طول عمر مردم این کشور دارد که باید به شکل کار آمدتر با آن برخورد می شود. در جایگاه آخر این لیست کشور لزوتو (Lesotho) با میانگین طول عمر ۵۷/۳ سال قرار گرفته است.
*این مطالعه با جمع آوری اطلاعات از ۱۴۰ کشور در سراسر جهان شکل گرفته و پیش بینی می کند که امید در سراسر جهان بطور متوسط ۴/۴ سال افزایش خواهد یافت. در این مطالعه بیماری های سرطان، ایدز، بیماری های تنفسی و همچین عوامل خطر ساز مانند مصرف الکل، سیگار و رژیم های غذایی مورد بررسی قرار گرفته اند. همچنین مشخص شده است که بیشترین پارامترهای تاثیر گذار بر افزایش آمار مرگ و میر، ناشی از ابتلا به فشار خون، قند خون، مصرف سیگار و نوشیدن الکل است.همچنین در این تحقیقات مشخص شد که کشورهای اسپانیا،ایتالیا،ایسلند،ژاپن و سوییس رتبه های اول تا پنجم بالاترین سطح بهداشت و سلامت عمومی را دارا می باشند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط