یکشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۸

معرفی فناوری های جدیدی در جهت مدیریت و درمان دیابت

اخبار

در دهه گذشته، تعداد افراد مبتلا به دیابت تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافته است و در حال حاضردر سراسر جهان، بیش از ۴۲۲ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند. دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، قطع عضو، نارسایی قلبی و سکته مغزی است. سالانه بیش از ۲۴۵ میلیارد دلار فقط در ایالات متحده صرف هزینه های این بیماری می شود.

به طور طبیعی بدن غذا را به گلوکز تبدیل می کند و پانکراس باید انسولین را آزاد کند. انسولین به عنوان کلید برای باز کردن سلول ها، اجازه می دهد تا گلوکز وارد سلولهاشده و از گلوکز وارد شده برای تولید انرژی استفاده کند. در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این رو میزان قند خون افزایش یافته که به آن” هایپرگلیسمی” می‌گویند.در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این رو میزان قند خون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می‌گویند. در ادامه با تعدادی از فناوری‌های جدیدی  که از آنها برای مدیریت دیابت می توان استفاده کرد آشنا می شویم.

پمپ انسولین هوشمند

پمپ انسولین(Insulin pump) دستگاهی است الکترونیکی، مکانیکی و هیدرولیکی که وظیفه تزریق انسولین به زیر پوست بیمار دیابتی را طبق الگوهای تعیین شده در زمان و مقدار تعیین شده بر عهده دارد. این دستگاه مشکلات تزریق را بطور کل حذف می‌نماید و کنترل مناسب‌تری نسبت به سایر روش‌های کنترل قند خود به بیمار می‌دهد. بر خلاف پمپ‌های انسولین سنتی، پمپ‌های انسولین هوشمند می‌توانند بسیار دقیق عملیات تزریق انسولین را انجام دهند. درجه هوشمندی این دستگاه‌ها با پیشرفت فن‌آوری به سرعت در حال افزایش است. امروزه پمپ‌های انسولینی وجود دارد که اطلاعات را در سطوح مختلف جمع‌آوری می‌کند تا از مصرف بیش از حد انسولین جلوگیری شود. پمپ انسولین X2یکی از این دستگاه است. پمپ انسولینX2توسط شرکت”Tandem Diabetes Care” توسعه داده شده است و از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز مورد تأیید قرار گرفته است. این شرکت اکنون در حال توسعه یک برنامه تلفن همراه است تا کاربران توسط آن و تنها توسط بلوتوث بتوانند این برنامه را به دستگاه مذکور متصل کنند تا بتوانند بر وضعیت پمپ نظارت داشته باشند.

ترکیبات گلوکاگون جدید

گلوکاگون یک درمان برای “هیپوگلیسمی”(hypoglycemia) شدید یا قند خون بسیار پایین است. دو نسخه جدید از این درمان، برای کمک به بیماران دیابتی توسعه داده شده است.یکی از این نسخه‌ها نامش”puff-up-your-nose” است و توسط شرکت داروسازی “ای لای لیلی”(Eli Lilly) به منظور افزایش سریع قند خون تولید شده است.

(Glucagon) هورمونی است که هنگام افت غلظت گلوگز در خون از سلول‌های آلفای جزایر لانگرهانس لوزالمعده(پانکراس) ترشح می‌شود. عملکرد گلوکاگون بر عکس انسولین موجب افزایش قند خون می‌شود. این هورمون هم مانند انسولین به صورت پیش‌ساز ساخته شده و پس از تغییر و تحولاتی به هورمون بالغ تبدیل می‌شود. ترشح آن به وسیلهٔهیپوگلسیمی(کاهش قند خون)، بعضی از اسیدهای آمینه، کاتکولامین‌ها تحریک شده و به وسیلهٔ هیپرگسیمی (افزایش قند خون)، اسیدهای چرب، اجسام ستونیمهار می‌شود.

پمپ‌های انسولین بدون لوله

پیشرفت قابل توجهی در جایگزینی سیستم‌های تزریق انسولین به وجود آمده است و دستگاه “Omnipod” نیز یکی از آنهاست.این دستگاه یک پمپ انسولین ضد آب است که در اواسط سال ۲۰۱۸ توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تأیید شد. دستگاه با فناوری بلوتوث عمل کرده و دارای یک صفحه لمسی با مدیر دیابت شخصی (PDM) است که مشابه تلفن‌های دارای سیستم عامل اندروید است.این نخستین دستگاهی است که که دارای “سیستم پروتکل امنیتی بالا” (heightened security protocol system) است.

سیستم مدیریت دیابت پیشرفته

سیستم مدیریت دیابت نقش مهمی در مدیریت بیماری‌های مزمن ایفا می‌کند. با فناوری‌هایی نظیر اینترنت اشیا این دستگاه‌ها می‌توانند حتی بهتر و دقیق‌تر از قبل نیز ایفای نقش کنند.

شرکت تجهیزات پزشکی ایرلندی-آمریکایی “مدترونیک” که بزرگترین شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی در جهان محسوب می‌شود و در زمینه توسعه و ساخت دستگاه‌های درمان نارسایی قلب، پارکینسون، دیابت، چاقی و دردهای مزمن، همچنین پمپ‌های انسولین، چکمیزک (عدم کنترل ادرار) و سندروم داون فعالیت می‌نماید. این شرکت در سال ۲۰۱۹ قصد دارد پیشرفت‌هایی را در توسعه سیستمMinimed۶۷۰G که پیشتر توسعه داده، اعمال کند. این سیستم جدید شامل یک حسگر پوشیدنی و دو برنامه تلفن همراه است.

قلم‌های انسولین هوشمند

اولین قلم انسولین در سال ۱۹۸۵ در دسترس قرار گرفت و قلم جدیدتر و هوشمندانه انسولین یکی از پیشرفت‌ هایی است که به طور خودکار می‌تواند به ثبت دوز انسولین کمک کند. اخیراً کمپانی “کامپنیون مدیکال” (Companion Medical) قلم انسولین “InPen ” را همراه یک برنامه گوشی هوشمند که توسط فناوری با بلوتوث عمل می‌کند توسعه داده است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط