پنج‌شنبه 28 فوریه 2019

مفهوم لحظه صفر حقیقت (ZMOT) دربازار یابی دیجیتال چیست؟

مقالات

بازاریابی دیجیتال(Digital Marketing)
ارتقاء محصولات یا برندهای تجاری با استفاده از یک یا چند فرم از رسانه های الکترونیکی.به بیان دیگری بازاریابی دیجیتال اصطلاحی برای تکنیک های تبلیغاتی مختلفی است که برای دستیابی به مشتریان از طریق فن آوری های دیجیتالی اعمال می شود. روشهایی که عمدتا از اینترنت به عنوان یک رسانه تبلیغاتی اصلی، علاوه بر تلویزیون و رادیو و موبایل استفاده می کند.

بازاریابی دیجیتال شامل بسیاری از تکنیک های بازاریابی اینترنتی مانند سئو (SEO)، بازاریابی موتور جستجو (SEM) و ساخت لینک است. همچنین کانال های غیراینترنتی رسانه های دیجیتالی مانند سرویس پیام کوتاه (SMS)، سرویس پیام رسانی چندرسانه ای (MMS)، تماس های تلفنی ، کتاب های الکترونیکی و بازی ها را شامل می شود.
بازاریابی دیجیتال نیز به عنوان بازاریابی اینترنتی شناخته شده است، اما فرآیندهای واقعی آنها متفاوت است، زیرا بازاریابی دیجیتال هدفمندتر، قابل اندازه گیری و تعاملی تر در نظر گرفته می شود. هدف کلیدی بازاریابی دیجیتال جذب مشتریان است و به آنها اجازه می دهد تا با برند و خدمات با استفاده از رسانه های دیجیتال ارتباط برقرار کنند.راز موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی در هدفمندی آنها و جلب‌توجه ضمیر ناخودآگاه مشتریان است.

امروزه الگوها و نحوه خرید کردن مردم تغییر نموده است و دیگر بازاریابی سنتی جوابگو و کارآمد نمی باشد. اکنون با توجه به زمان طولانی که همگان در فضای مجازی سپری می کنند، بازاریابی دیجیتال بر پایه دانش و خلاقیت تبدیل به یک ضرورت کلیدی برای موفقیت در کسب و کار شده است.
به نظر می رسد که سال ۲۰۱۹ استفاده از هوش مصنوعی و فرآیندهای آن در زمینه بهره برداری از تجارتمشتریان و رفتار مصرف کننده با جهش جالب توجهی مواجه شود. داده های کلانارزیابی می شوند و تحلیل اطلاعات برای رشد و تکامل روش های نوین « بازاریابی دیجیتالی هدفمند » مورد استفاده قرار میگیرد و برای اینکارهوش مصنوعی ابزارهای فراوانی در اختیار بازاریابی قرار میدهد.
خیلی از افراد صاحب نظر اقدام به تعریف بازاریابی کرده اند.برای مثال کاتلر بازاریابی را اینگونه تعریف کرده است:دانش و هنر کاوش و ایجاد و ارائه ارزش برای برآوردن نیازهای یک بازار هدف همراه با کسب سود.دراکر هم که به قول کاتلر پدربزرگ بازاریابی است، اعتقاد دارد کسب و کارها فقط دو وظیفه دارند، بازاریابی و نوآوری.

لحظه صفر حقیقت (Zero Moment of Truth)
بازاریابان درروش سنتی بر روی سه مرحله در فرایند خرید متمرکز می شوند ، اما با ظهور وب، مرحله چهارم به عنوان یک عامل مهم در روند خرید تبدیل شده است.
در مرحله اول که به عنوان “محرک” شناخته شده، مشتریان ، معمولا توسط تبلیغات به جستجوی یک کالا و محصول تشویق می شوند. سپس آنها به قفسه های مجازی یا واقعی برای خرید بهترین محصول هدایت می شوند که به عنوان مرحله دوم یا “اولین لحظه حقیقت” نامیده می شود. در نهایت، در مرحله سوم، مصرف کننده محصول را تجربه می کند، و “لحظه دوم حقیقت” را تجربه می کند.
همانند بسیاری از چیزهای دیگر در عصر دیجیتال، اینترنت این مدل روش خرید مشتریان را تغییر داده است. در سال های اخیر، یک مرحله به این چهارچوب به نام “لحظه صفر حقیقت ” اضافه شده است.

گام جدید در روند خرید
با دسترسی آسان به تعداد زیادی از محصولات، اکثر مصرف کنندگان قبل از خرید هر چیزی تحقیقات اولیه را انجام می دهند . با مطالعه ای که توسط Google انجام شد،نشان می داد که اکثریت مشتریان در وقت خرید هر چیز اعم از یک ماشین جدید یا فقط یک کتاب جدید برای تصمیم گیری آگاهانه به وب می آورند. علاوه بر اینکه به مدل های خاصی از محصول مورد علاقه خود نگاه می کنند، مردم تحقیقات کلیتری را انجام می دهند و از سوالاتی مانند:
• چه ویژگی هایی در این محصول مهم یا مفید هستند؟
• چگونه یک محصول خاص با آن ها مشابه است؟
• مردم دیگر در مورد محصول چه می گویند؟
• ارزان ترین مکان برای خرید محصول من کجاست؟
این روند تحقیق به عنوان “لحظه صفر حقیقت” یا ZMOT (“zee-mot”) نامیده می شود.
به بیان ساده در نظر بگیرید در تاکسی نشسته اید وناگهان به سرتان میزند یک کتاب، یک موبایل یا یک کفش برای خود بخرید. در این لحظه چه خواهید کرد؟ بله به سراغ گوشی هوشمند خود می روید و آن محصول را در گوگل جستجو می کنید.در این زمان این موتور جستجو با الگوریتم خاص خود بهترین نتایج را برای شما به نمایش می گذارد. شما در لحظه صفر حقیقت به سر می برید.

لحظه صفر حقیقت عامل مهمی در تعیین بازاریک محصول است. امروزه، محصولات نه تنها باید به استانداردهای صنعت، بلکه همچنین باید به بررسی نظرات هر مشتری که تا به حال از محصول استفاده کرده اند، بپردازند. تحلیلگر دیجیتال براون سولیس معتقد است که در دوران اینترنت تجربه مشتری معمولا یک نظریه اشتراکی است ،زیرا مصرف کنندگان بیشتر از کسب و کار به یکدیگر اعتماد داشته و می توانند به راحتی تجربیات خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند. گوگل اعلام کرده است که ZMOT در حال حاضر مهمترین گام در فرایند مصرف کننده است. چه چیزی می توانید ببرای یک کسب و کار انجام دهید تا مطمئن شوید که محصول شما لحظه صفر حقیقت را حفظ می کند؟
• اطلاعات مربوط به محصول خود را به راحتی در دسترس قرار دهید تا خریداران بتوانند با محصولات دیگر آنرا مقایسه کنند.
• بررسی های مربوط به محصول خود را خوب یا بد بدست آورید، آنها برای بهبود محصول شما کمک کنند.
• محصول خود را که در راهنمای خریدار ذکر شده بدست بیاورید .
• برای مقایسه دقیق با محصولات مشابه آمادگی داشته باشید.
بازاریابی با ZMOT می تواند یک جهش تند و زننده برای بازاریابان سنتی باشد، اما باید دیر یا زود پذیرای آن باشند. ظهور ZMOT یک مانع نیست، بلکه یک جهش در جهت دادن مصرف کنندگان به آنچه واقعا نیاز دارند و می خواهند،می باشد.

کلام پایانی
با توجه به اینکه گوشی های هوشمند تقریبا در تمام زمان مفید مشتریان در کنارشان هستند، مشتری در لحظه صفر حقیقت از گوشی برای جستجوی محصول استفاده می کند. این یک لحظه سرنوشت ساز برای بازاریابان است. اگر بتوانند در این لحظه کنار مشتری باشند یک گام بزرگ به جلو برداشته اند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط