جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۹۸

مفهوم هارد اسپون (Hard Spoon) چیست؟

مقالات

اگر از علاقمندان دنیای رمز ارزها باشید، به احتمال زیاد مفاهیمی چون hard fork به دید شما آمده است. با این حال به نظر می رسد که مفهوم جدید دیگری در دنیای ارزهای رمز نگاری شده با عنوان Hard Spoon به طور جدی فراگیر شود. به طور خلاصه می توان گفت که هارد اسپون برای رقابت با ارزهای دیجیتال معمول و یا به دست گرفتن سهم بازار ایجاد نشده است. هدف آن این است که برای صاحبان توکن ها و بازار، دسترسی گسترده تری به ارزهای دیجیتال ایجاد کند. با گذشت زمان، یک هارد اسپون، باعث افزایش کارایی و افزایش عملکرد رمز ارزها خواهد شد.

VitalikButerin این مفهوم را اینگونه توضیح می دهد که:
این مفهوم یک “متاپروتکل” است که بر بالای یک بلاک چین قرار دارد و توکنی را ایجاد می کند که موجودی های توکن زیر بنای بلاک چین را مالک می شود. همچنین Soft Spoon ایجاد دو شاخه رقیب از یک پروتکل در میان یک بلاک چین می باشد.
اصطلاح (Hard Spoon) برای نخستین بار توسط Jae Kwon بنیان گذار و مدیر عامل Tendermint ایجاد و مطرح شد. هارد اسپون،شامل ایجاد یک ارز دیجیتال تازه اختراع شده بر روی بلاک چینی مختلف برای ارز دیجیتالی است که از قبل موجود بوده است. موجودی های اکانت از ارز دیجیتال موجود کپی می شود. اساسا در پایان با دو ارز رمزنگاری شده مواجه می شوید که به موازات بر بلاک چین های مختلف اجرا می شوند و هر کدام ارزش خود را دارند و برای سرمایه گذاری قابل استفاده هستند. این ارز های دیجیتال همچنین قابل ترید هم می باشند.
Jae Kwon می گوید:
Hard Spoon زنجیره جدیدی است که وضعیت یک زنجیره موجود را به حساب می آورد و نه تنها با آن رقابت نمی کند بلکه دسترسی گسترده ای را هم فراهم می آورد.

هارد اسپون (Hard Spoon) باعث می شود که ارز های دیجیتال بر”بلاک چین”های متعددی موجود باشند، در حالی که موجودی های اکانت های موجود را به حساب می آورند. این باعث می شود که دارندگان کوین یا توکن فعلی همان مقدار از توکن تازه ایجاد را دریافت کنند و یا می توانند این توکن را به نسبت دیگری که یک به یک نباشد، دریافت کنند که این دریافت بر اساس یک عکس فوری از موجودی اکانت قبل از توزیع توکن جدید انجام می شود.
مولفه کلیدی” هارد اسپون”این است که بدون مناقشه می باشد. هدف آن رقابت و یا دزدیدن سهم بازار از زنجیره اولیه نیست. هدف فراهم آوردن دسترسی گسترده تر به یک ارز دیجیتال با استفاده از کپی کردن موجودی حساب یک کوین یا توکن و ایجاد یک ارز دیجیتال به موازات آن است که بر روی یک بلاک چین مختلف عمل می کند. این باعث ارائه کارایی بسیار بیشتر و تقویت عملکرد به مرور زمان خواهد شد.
حقیقت کلیدی این است که همین موضوع باعث می شود که جهان جدیدی از توسعه گران و برنامه نویسان با اعضای جامعه موجود از زنجیره اولیه کار کنند تا نهایتا پلتفرم را مورد بررسی قرار داده و هر گونه کاستی را بهبود بخشند.

Hard Spoon پویایی را فراهم می کند تا از محدودیت های مبتنی بر بلاک چین جلوگیری شود و به توسعه یک ارز دیجیتال کمک می کند و بنابراین کاربرد و پذیرش بیشتری را برای آن ترویج می دهد. به طور مثال اگر یک رمز ارز از ابتدا بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شده باشد اما تیم، یک بلاک چین سریع تر و متقابل را برای استفاده پیدا کند، در این حالت تیم می تواند هارد اسپون (Hard Spoon) را انجام دهد. این شامل دریافت موجودی اکانت نگه دارندگان موجود یک ارز دیجیتال خاص و کپی کردن آن توکن یا کوین برای عملکرد بر روی بلاک چین مختلفی است که بهتر به نیاز های آن جواب می دهد. هر دو ارز دیجیتال موجود در این حالت می توانند عملکردی باشند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط