چهارشنبه 18 دسامبر 2019

مکان های ثبت شده در لیست میراث جهانی یونسکو ۲۰۱۹

مقالات

ویرانی های یک شهر باستانی، ساخته های دست بشر، مناظر طبیعی شگفت انگیز و … به طور قطع میراث تمام افراد ساکن در این سیاره هستند و اهمیت چندانی ندارد که این گنجینه های یونسکو در کدام نقطه از این کره خاکی قرار گرفته اند.

 

در طول ۴۳ سال گذشته ، نمایندگان سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) برای ارزیابی شگفتی های طبیعی و فرهنگی سراسر جهان گرد یکدیگر جمع شده اند. نشست امسال کمیته میراث جهانی که در شهر باکو جمهوری آذربایجان برگزار شد ، ۲۹ مکان با ویژگیهای فرهنگی و طبیعی جدید را به فهرست خود اضافه کرد .بیشترین تعداد مکان های ثبت شده جدید از سال ۲۰۰۱ تا کنون و به این ترتیب تعداد مکانهای ثبت شده میراث جهانی به ۱۱۱۲۱ عدد رسید. هر مکان مورد تایید یونسکو حداقل یکی از ۱۰ معیار فرهنگی و طبیعی را دارا می باشد ، که تنوع زیستی ، یک شاهکار و نبوغ بشری یا یک شهر باستانی از آن جمله می باشند.در ادامه با این مکانهای جدید آشنا می شویم که هر کدام از این مکانها به طور حتم ارزش سفر کردن و دیدن را دارد.

بناهای باستانی آهنین در بورکینافاسو
بناهای باستانی آهنین نمایانگر مراحل اولیه تولید آهن در آفریقا است. این پنج مکان در سراسر بورکینافاسو واقع شده‌ است و شامل کوره‌های ذوب آهن، کپه‌های خاکستری و سایر آثار به جا مانده از استخراج معدن می‌شود. توسعه این تکنولوژی منجر به سنت‌های آهنگری شده است که هنوز هم رواج دارد.

شهر بابل؛ عراق
بابل زمانی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بین‌النهرین محسوب می‌شد.
بابل یکی از بناهای باستانی است که زمانی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های بین‌النهرین در کشور عراق محسوب می‌شد. این بنا شامل بقایای شهر باستانی بابل جدید، دیواره‌های شهر و چند معبد می‌شود.در دوران سلطنت نبوکدنصر دوم (۶۰۴ تا ۵۶۱ قبل از میلاد مسیح) بازسازی کامل زمین‌های امپراطوری از جمله برج زیگورات (یا معبد پلانی اتمنانکی) و ساخت دروازه ایشتار انجام گرفت.

باگان ؛میانمار
باگان چشم‌اندازی از معماری تاریخی بودایی در میانمار(برمه سابق) است که تقریبا ۳۶۰۰ گنبد مقبره، معبد، صومعه و سازه‌های مرتبط را شامل می‌شود.
این بنا نشان‌دهنده هسته بزرگ‌ترین امپراطوری بودایی آن زمان (یعنی قرن ۱۱ الی ۱۳ میلادی) است. باگان هنوز هم کاربری مذهبی دارد و مورد استفاده بودایی‌ها قرار می‌گیرد.

مناظر فرهنگی Budj Bim؛ استرالیا
مناظر فرهنگی Budj Bim دربردارنده یک سیستم آبزی‌پروری باستانی است که توسط مردم بومی Gunditjmara توسعه یافته بود. آن‌ها جریان آب را از طریق سنگ‌های آتشفشانی دستکاری می‌کردند و ماهی‌ها را آنجا گیر می‌انداختند. هنوز هم مردم بومی Gunditjmara استرالیا چنین روش‌هایی را در سنت‌های فرهنگی زندگی‌شان دارند و آن‌ها را در کار و زندگی خود به کار می‌گیرند.

کلیساهای مدرسه معماری Pskov؛ روسیه
کلیساهای مدرسه معماری Pskov در روسیه ، منعکس‌کننده دوران طلایی شهر است و بهترین نمونه از این سبک محسوب می‌شود. قدمت این ساختمان‌ها اغلب به قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی می‌رسد، زمانی که Pskov، شریک تجاری مهمی در پیمان هانسیتیک بود. این مجموعه شامل معماری مذهبی، دفاعی و شهری می‌شود.

تپه های باستانی تدفین دیلمون؛ بحرین
تپه‌های باستانی تدفین دیلمون در بحرین نمایانگر معماری و سنت‌های مربوط با تدفین مردگان در فرهنگ دیلمون است. این مجموعه ۲۱ جز دارد که در مجموع شامل هزاران تپه تدفین می‌شود.

ساختمان‌های فرانک لوید رایت؛ ایالات متحده
معماری قرن بیستمی فرانک لوید رایت شامل هشت ساختمان می‌شود که توسط این معمار آمریکایی طراحی شده است
معماری قرن بیستمی فرانک لوید رایت شامل هشت ساختمان می‌شود که توسط این معمار آمریکایی طراحی شده است.این ساختمان‌ها شامل یک خانه ساده، یک کلیسا، یک موزه و… در ایالات متحده می شود. این‌ها جنبه‌های مختلف کار این معمار را نشان می‌دهد که در زمان خود بسیار نوآورانه بود و سازگار و هماهنگ با شرایط اجتماعی، اقتصادی و طبیعی آمریکایی بود.ایده‌های رایت بر جنبش مدرن اروپا در زمینه معماری نیز تاثیر گذاشته است.

سرزمین‌ها و دریاهای جنوبی فرانسوی 
سرزمین‌ها و دریاهای جنوبی فرانسوی گروهی از جزایر آتشفشانی جدا از هم در منطقه قطب جنوب است. این مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو شامل مجمع‌الجزایر کروزت (Crozet)، جزایر Kerguelen و جزایر آمستردام و سنت پائول فرانسه می شود. این جزایر به‌خاطر پرندگان دریایی (به‌خصوص بزرگ‌ترین کلنی پنگو‌ئن‌های امپراتور) و پستاندارانی مثل دلفین و خوک آبی شهرت دارند.

جنگل‌های هیرکانی؛ ایران
جنگل‌های هیرکانی قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا هستند.
جنگلهای هیرکانی که گفته می‌شود قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا هستند، القابی همچون «فسیل زنده»، «موزه طبیعی»، «یادگاری از اولین دوره جنگل روی زمین» و «بازمانده‌ای از دوران سوم زمین شناسی و عصر یخبندان» را یدک می‌کشد. این جنگل‌ها زمینی به مساحت ۵۵٬۱۰۰ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهد و شامل ۵ استان مرزی ایران، می‌شود. این جنگل‌ها از نظر پوشش گیاهی و تنوع زیستی بسیار غنی است و در آن ۱۵۰ گونه بومی درختی و بوته‌ای، ۶۰ گونه پستاندار، ۳۴۰ گونه پرنده، ۶۷ گونه ماهی، ۲۹ گونه خزنده و ۹ گونه دوزیست وجود دارد.

شهر جیپور راجستان؛ هند
جیپور را به دلیل وجود ساختمان‌هایی به رنگ صورتی، «شهر صورتی» می‌نامند.شهر جیپور راجستان ترکیبی از هندوی باستان، امپراطوری مغولی هندوستان و ایده‌های معاصر غربی است. در جیپور صورتی را رنگ مهمان‌نوازی می‌دانند و به همین دلیل در سال ۱۸۷۶، برای آماده‌سازی شهر برای بازدید شاهزاده ولز، آن را به رنگ صورتی درآوردند. قدمت خود شهر به قرن ۱۸ برمی‌گردد و شهری تاریخی به حساب نمی‌آید.

رصدخانه جوردل بانک
رصدخانه جوردل بانک (Jodrell Bank Observatory) یکی از اولین رصدخانه‌های رادیویی نجوم در جهان است. این رصدخانه بخشی از دانشگاه منچستر است و به واسطه چندین پیشرفت تکنولوژی مهم، نقش برجسته‌ای در تحول و تکامل نجوم رادیویی ایفا کرده است. کارهای مهمی که این رصدخانه در این زمینه انجام داده است، شامل تحقیق در مورد شهاب‌سنگ‌ها، دور اخترها، اخترهای تپنده، مایزرها و لنزهای گرانشی و ردیابی کاوشگران فضایی در آغاز عصر فضا می‌شود.

Kladruby nad Labem؛ جمهوری چک
زمین‌های پرورش و تربیت اسب‌های کالسکه تشریفاتی در Kladruby nad Labem در کشور”چک” جایی است که در آن به‌طور انحصاری اسب‌های Kladruber پرورش داده می‌شود. این اسب‌ها در مراسم‌های دربار امپراطوری هابسبورگ مورد استفاده قرار می‌گرفت. اینجا یکی از مهم‌ترین موسسات پرورش اسب در اروپا است که تا به امروز فعالیتش ادامه دارد.

معدن استخراج سنگ چخماق ماقبل تاریخی Krzemionki 
معدن استخراج سنگ چخماق ماقبل تاریخی Krzemionki در کشور لهستان از ۴ معدن تشکیل شده که قدمت آن به دوران نوسنگی تا عصر برنز باز می‌گردد.

سایت باستان شناسی Liangzhu 
خرابه‌های باستانی شهر Liangzhu نشان از تحقق تمدن شهری در حوزه رودخانه یانگ تسه از اواخر هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد مسیح دارد. این شهر مرکز قدرت و فرهنگ Liangzhu بود. مردمان این خطه فرهنگ کشاورزی غنی از جمله آبیاری، کشت برنج و آبزی‌پروری داشتند.

کاخ، صومعه و پارک شکاری سلطنتی مافرا
ساختمان سلطنتی مافرا (کاخ، باسیلیکا، صومعه، باغ Cerco و پارک مخصوص شکار Tapada) کاخ و صومعه‌ قرن هجدهمی است که بر اساس برنامه ایدوئولوژیک پادشاه Joao پنجم ساخته شده است.
این مجموعه وسیع همچنین به‌عنوان صومعه راهب فرانسیسکان مورد استفاده قرار می‌گرفت و در نزدیکی پارک شکاری سلطنتی قرار دارد. از سال ۱۹۷۸ که فهرست میراث جهانی ایجاد شد تاکنون مکان‌های فرهنگی و طبیعی زیادی در این فهرست به ثبت رسیده‌اند تا مردم جهان با این شگفتی‌ها بیشتر آشنا شوند و اقدامات لازم برای حفاظت از آن‌ها انجام شود تا نسل‌های بعدی چنین جاهای باارزشی را به ارث ببرند. برای اینکه مکانی در یونسکو ثبت شود، باید با ۱ یا بیش از ۱۰ معیار هماهنگی داشته باشد؛ مثلا «نشان‌دهنده یک شاهکاری باشد که حاصل ابتکار و نبوغ انسانی است» یا اینکه «زیبایی طبیعی استثنایی» باشد؛ یا اینکه نمونه برجسته‌ای از سکونتگاه سنتی بشر باشد.
در سال ۲۰۱۹ نیز مثل سال‌های گذشته، جلسه کمیته میراث جهانی برگزار شد و از میان مکان‌هایی که نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو شده بودند، تعدادی در این فهرست به ثبت رسیدند. در قسمت اول این مقاله، تعدادی از این مکان‌ها را به شما معرفی کردیم. در ادامه با سایر بناها و مکان‌های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۹ آشنا شوید.

پناهگاه‌های پرندگان مهاجر در سواحل خلیج Yellow Sea-Bohai؛ چین
پناهگاه‌های پرندگان مهاجر در سواحل خلیج Yellow Sea-Bohai در چین ، تالاب و باتلاقی دارد که پرندگان آنجا به جست‌وجوی غذا و استراحت می‌پردازند.
مناظر فرهنگی استخراج معدن Erzgebirge ؛ آلمان
Erzgebirge منطقه استخراج معدن در آلملن است که از قرون وسطی به بعد مورد استفاده قرار گرفته است. در این منطقه هم دفتر گردشگری و هم موزه معدن افتتاح شده است.
گروه کوفون موزو-فوروئیچی (Mozu-Furuichi): مقبره‌های تپه‌ای ژاپن باستان ؛ ژاپن
گروه کوفون موزو-فوروئیچی (Mozu-Furuichi) از ۴۹ تپه دفن متمایز تشکیل شده که معمولا به شکل سوراخ کلید است. این تپه‌ها در ژاپن قرار دارند. در این مکان مراسم خاکسپاری پادشاهان برگزار می‌شد؛ طول برخی از این مقبره‌ها به ۵۰۰ متر می‌رسد. قدمت کوفون به اواخر قرن ۴ و اوایل قرن ۵ میلادی می‌رسد.

میراث معدن زغال سنگ اومبیلین Ombilin Sawahlunto؛ اندونزی
میراث معدن زغال سنگ اومبیلین در اندونزی ، یک سیستم صنعتی قرن نوزدهمی است که توسط دولت استعماری هلند ساخته شده است. کارگران معدن از مردم محلی بودند (از جمله کارگران اجباری) و جمعیت شهر Sawahlunto تا ۷ هزار نفر افزایش یافت. این میراث از ۱۲ مکان مختلف تشکیل یافته است، از جمله معادن، مناطق دارای زغال سنگ، تونل‌ها، یک دانشکده معدن و سیستم راه‌آهن.

پاراتی؛ فرهنگ و تنوع زیستی؛ برزیل
فرهنگ و تنوع زیستی پاراتی از ۵ بخش در امتداد ساحل برزیل تشکیل شده است: ۴ پارک یا پناهگاه طبیعی و مرکز تاریخی شهر پاراتی. کوهستان‌ها و مناطق جنگلی صحنه رویارویی اروپایی‌ها و مردم بومی بود. اکثر قسمت‌های این چشم‌انداز پوشیده از جنگل آتلانتیک با تنوع زیستی متنوع است.

دشت خمره‌ها؛ لائوس
خمره‌های سنگی در Xiengkhuang که با عنوان دشت خمره‌ها شناخته می‌شود، شاهدی بر مراسم‌های خاص تدفین عصر آهن است. در این دشت ۱۳۲۵ خمره سنگی باستانی وجود دارد که توسط تمدنی ساخته شده که ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه زندگی می‌کردند. در قسمتی از این دشت ۴۰۰ خمره با اشیای سنگی مثل درپوش و صفحات گرد وجود دارد.

Risco Caido؛ اسپانیا
Risco Caido و کوه‌های مقدس مناظر فرهنگی Gran Canaria در اسپانیا ، نمایانگر فرهنگ ماقبل هیسپانیک این جزیره است. منطقه کوهستانی شامل تعداد زیادی از سکونتگاه‌های انسان‌های غارنشیت، مکان‌های باستانی و هنر روی سنگ‌ها می‌شود.

محراب Bom Jesus do Monte in Braga
محراب Bom Jesus do Monte in Braga پناهگاهی در بالای تپه و مکان زیارتی کاتولیک است. این مجموعه به‌خاطر پلکان به سبک باروک‌اش شهرت دارد؛ ارتفاع این بنا از سطح زمین ۱۱۶ متر است. این مکان مذهبی جایی ساخته شده است که از قرن ۱۴ میلادی به بعد، اقامتگاه زاهدان گوشه‌نشین بوده است. در قرن‌های بعدی اینجا هم بازسازی شده و هم توسعه یافته است.

Seowon، آکادمی نئو کنفوسیانیسم؛ کره جنوبی
Seowon، نُه آکادمی نئو کنفوسیانیسم است که به‌خاطر نوع معماری و نقش آن‌ها در آموزش، به هم مرتبط هستند که در قرن ۱۶ و ۱۷ میلادی تاسیس شده‌اند. از این آکادمی‌ها (که در سراسر کشور واقع شده‌اند) نئو کنفوسیانیسم آغاز شده و در سراسر کره گسترش یافته است. عمدتا نجیب‌زادگان و مدیران خدمات شهری آینده در این آکادمی‌ها آموزش می‌دیدند.

شکی (Sheki)؛ آذربایجان
مرکز تاریخی شکی در قرن ۱۸ میلادی شهری تجاری بود و به‌خاطر پرورش کرم ابریشم شهرت داشت؛ کاخ خان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این مکان تاریخی درکشور آذرباییجان است. این کاخ در سال ۱۷۹۷ توسط یک معمار ایرانی طراحی و ساخته شد. شکی پایتخت سلسله خانات شکی بود؛ سلسله‌ای که دوران حکومت‌شان زیاد به طول نینجامید.

تپه‌های پروسکو (Prosecco) در ایتالیا
تپه‌های پروسکوی Conegliano و Valdobbiadene، مناظری زیبا از تاکستان‌های سرسبز را در زمین‌های کوهستانی ایتالیا شکل داده‌اند که بسیار دیدنی است. این منطقه بسیار زیبا و سرسبز و همچنین خلوت و آرام است.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط