چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷

نمایشگاه جهانی (EXPO) چیست؛ برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ در دوبی

اخبار

اکسپو(EXPO)یا نمایشگاه جهانی، نمایشگاه‌های بزرگی است که در مدت زمان حدود یک‌ونیم قرن گذشته، ، مجمعی شده است برای عرضه‌ دستاورد‌هایی در حوزه‌های علم، صنعت و فرهنگی و هنری کشورهای شرکت‌کننده. در کنار هم قرار گرفتن این دستاورد‌ها ، به ایجاد بازار اقتصادی – توریستی بزرگی منجر می‌شود که به میزان جدی گرفته شدن ازسوی دولت‌ها و جوامع مختلف، رویداد‌های اقتصادی و اجتماعی مطلوبی را رقم می‌زند. اهمیت نمایشگاه اکسپو آنقدر است که بعد از مسابقات جام جهانی فوتبال و بازی‌های المپیک، سومین رویداد مهم دنیا محسوب می‌شود؛ به اکسپو، المپیک فرهنگ ملل هم می‌گویند.

تاریخچه

ایده اولیه برگزاری این نمایشگاه به کشور فرانسه باز میگردد.در سال ۱۸۴۴ میلادی در پاریس نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی پاریس برگزار شد که بعدها یعنی در سال۱۸۵۱ وبعد از انقلاب صنعتی در هاید پارک لندن در سطح بین المللی  وتحت نام نمایشگاه جهانی توسعه پیدا کرده و اولین فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.

از زمان جدی‌تر شدن بحث برگزاری اکسپو در ابتدای قرن بیستم – پس از تجربیات مفید حاصل از برگزارینمایشگاه‌های بین‌المللی و همگانی در لندن، پاریس، وین، آمستردام، بروکسل، بارسلون، سنت لوئیس، تورین و فیلادلفیا – و البته با وجود وقفه‌ ایجاد شده به دلیل بروز جنگ جهانی اول در پیگیر‌هایی که دولت آلمان در این زمینه داشت – در سال ۱۹۲۸ نمایندگان ۳۱ کشور جهان در پاریس نخستین پیمان را که به روشی سازنده بر تشکیل نمایشگاه‌های بین‌المللی نظارت می‌کرد، به امضا رساندند.

بر این اساس، مسؤولیت برگزاری نمایشگاه‌های اکسپو برعهده‌ی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها BIE است که به‌طوررسمی از سال ۱۹۳۹ ایجاد شده و مقر آن در پاریس است. این دفتر در حال حاضر نمایشگاه‌های مصوب را در قالب‌های عمومی (جهانی – جامع – Registered یا تخصصی (Recognized)، در فاصله‌های پنج‌ ساله و دو یا سه ساله و هرکدام به‌مدت شش و سه ماه، با همکاری دولت‌ها برگزار می‌کند، هرچند که بسیاری بیشتر امور اجرایی معمولا به بخش‌های خصوصی واگذار می‌شود.

غرفه‌های نمایشگاه‌های اکسپو براساس موضوع‌هایی خاص برپا می‌شوند تا تفسیر کشور مربوط را از آن موضوع نشان دهند. این موضوع درواقع موضوع (تم) مشترک هر دوره از نمایشگاه است که قبلا پیشنهاد شده و در اجلاس به تصویب رسیده است. به طور مثال، موضوع‌های «آب» در اکسپوی ۱۹۹۸ لیسبون (پرتغال)، «انسان، طبیعت و تکنولوژی» در اکسپوی ۲۰۰۰ هانوفر (آلمان).

نمایشگاه‌های اکسپو با نمایشگاه‌های تجاری که در سراسر دنیا برگزار شده و می‌شوند، بسیار متفاوت است. برای درکبهتر اهمیت نمایشگاه‌های جهانی اکسپو که بسیاری از کشورها، گذشته، حال و آینده‌ خود را در آن به‌نمایش می‌گذارند، کافی است به این واقعیت‌ها اشاره کنیم که در این صحنه‌ نمایش بزرگ، همواره کشورها سعی کرده‌اند تازه‌ترین دستاوردها و توان‌های بشری خود را در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، علمی و فرهنگی به رخ جهانیان بکشانند. برای نمونه، خودروهای اولیه، قانون‌ نسبیت انیشتین، اختراع تلفن، تلفن‌های کلیدی، بالن هیدروژنی، تلسکوپ، کشتی‌های بخار مدرن، چرخ خیاطی سینگر، لوکوموتیو، همبرگر، بستنی قیفی، هواپیما، مونوریل،قطار تندرو، دوربین عکاسی، نوشابه پپسی، ماشین حساب، کامپیوتر ، برج ایفل، دستاوردهای مولتی‌مدیایی و بسیاری از دیگر توانایی‌های جدید بشری در نمایشگاه‌های اکسپو دوره‌های مختلف به‌نمایش گذاشته شده‌اند.

همچنین در دوره جدید اکسپوها که از حدود دو دهه پیش آغاز شده، تمامی کشورها سعی دارند به‌نوعی هویت ملی خویش را به معرض دید جهانیان قرار دهند، برای خود هویت جدیدی تثبیت کنند.

تقویت روابط بین الملل در یک موضوع مشترک ،به اشتراک گذاردن تجارب آموزنده و فرهنگی در یک موضوع جهانی،تقویت و حمایت از اکسپو ها بعنوان آزمایشگاههای تجارب آتی،ارتقا رشد تبادلات اقتصادی و بین المللی،
نمایش توانمندی ها، تاریخ، تمدن، آداب و رسوم یک کشور حول یک موضوع خاص و توسعه راهکارهای ابداعی حفاظت از محیط زیست را می توان از اهداف برگزاری این نمایشگاه جهانی دانست.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی از ۲۹ مهر ۱۳۹۹ الی ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ در شهر دبی کشور امارات متحده عربی برگزار می گردد. جالب است بدانید که اکسپو ۲۰۲۰ دبی اولین نمایشگاه جهانی است که در منطقهخاورمیانه، آفریقا و جنوب آسیابرگزار می شود و این نمایشگاه را به فرصتی بی نظیر و فوق العاده برای نمایش و شناسایی استعدادها و خلاقیت های این منطقه تبدیل می کند.

این نمایشگاه بی نظیر شش ماه طول می کشد و حدود بیست و پنج ملیون نفر از آن دیدن خواهند کرد .

میزبانی این نمایشگاه اتفاق مهمی برای امارات و دبی محسوب می شود و باعث سودآوری بیشمار و مطرح شدن بیش از پیش این کشور در سطح جهانی می شود. مصادف شدن پنجاهمین سالگرد تاسیس امارات با میزبانی این نمایشگاه هم خبر مبارکی برای امارات است. چرا که طبق برنامه ریزی ها دولت این کشور در نظر دارد امارات را در «بین بهترین کشورهای جهان» قرار بدهد و با افزایش انفجاری موج توریست ها و گردشگران خارجی، توسعه کسب و کارهای داخلی و افزایش و ارتقاء شهرت و محبوبیت بین المللی دبی این مهم را به انجام برساند. کشورهای ایتالیا، بریتانیا، اندونزی، فرانسه، هلند، نیوزیلند، اسلوونی، لوگزامبورگ، یونان، تونس، قزاقستان، شیلی، نیجریه، آلمان و ایرلند کشورهایی هستند که تاکنون حضور خود در این نمایشگاه و رویداد بزرگ جهانی را اعلام کرده اند.

موضوع و هدف از برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ دبی

موضوع و تِم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی «ارتباط ذهن ها، خلق آینده» انتخاب شده است و انتظار می رود که این نمایشگاه جهانی بستری برای رشد و مطرح شدن ایده های خلاقانه از سرتاسر کره زمین باشد.

لوگوی رسمی اکسپو ۲۰۲۰ دبی از حلقه ای طلایی الهام گرفته شده که در منطقه باستانی و تاریخی ساروق الحدید کشف شده است و نماد و سمبل ارتباط بین دنیای شرق و غرب است که دبی نماینده آن محسوب می شود.  اسپانسرهای رسمی اکسپو ۲۰۲۰ دبی عبارتند از شرکت UPS، شرکت پپسی، شرکت مخابراتی اتصالات امارات، امارات ایرلاین و شرکت نیسان.

موضوعات فرعی اکسپو ۲۰۲۰ دبی

  • فرصت ها؛که هدف از آن «تحقق پتانسیل و استعدادهای بالقوه افراد و جوامع برای شکل دهی آینده» است.
  • تحرک و پویایی؛ راجع به خلق «پویایی هوشمندانه تر و سازنده تر افراد، اهداف و ایده ها (هم به صورت فیزیکی و هم به صورت مجازی)» خواهد بود.
  • پایداری؛در اکتبر ۲۰۱۹ تکمیل خواهد شد و در این پاویون نمایشگاهی شیوه خودکفایی ساختمان ها از نظر مصرف آب را به نمایش خواهند گذاشت. این قسمت با استفاده از انرژی خورشیدی و به دست آوردن آب از هوا فعالیت می کند و در واقع، نیمی از محوطه نمایشگاهی اکسپو ۲۰۲۰ دبی از طریق انرژی های پایدار فعال خواهند بود.
اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط