شنبه 7 سپتامبر 2019

همکاری سه شرکت چینی در ساخت سیستم انتقال اطلاعات مشابه “ایر دراپ”

اخبار

اگر از کاربران آیفون باشید، به احتمال زیاد می دانید که “ایر دراپ” (AirDrop) یک قابلیت است که بوسیله آن می توانید فایلها را بدون اتصال به اینترنت با دیگر ابزارها و محصولات اپل به اشتراک بگذارید. این امکان به وسیله بلوتوث و وای‌فای ممکن می‌شود. حالا شرکت شیائومی طی پستی به طور ضمنی اعلام کرده که سه شرکت بزرگ تولیدکننده گوشی های هوشمند چین (شیائومی، اوپو،ویوو)با همکاری یکدیگر قصد ایجاد چنین قابلیتی برای دستگاه های تولیدی خود را دارند. این همکاری کاربران این سه شرکت را این قادر می‌سازد تا بدون نیاز به اینترنت اقدام به انتقال فایل‌های خود با دستگاه های دیگر کنند.

 

به نظر می‌رسد این قابلیت جدید از طریق بلوتوث شبکه‌ای peer-to-peer ایجاد می‌کند که مانندAirDropمی‌تواند سرعت انتقال فایل‌ها را تا ۲۰ مگابایت بر ثانیه برساند. شیائومی گفته  که دیگر شرکت‌های تولیدکننده اسمارت‌فون هم می‌توانند به این اتحاد سه‌گانه بپیوندند. انتظار می‌رود تا پایان ماه میلادی جاری، نسخه بتایی از این پروتکل جدید انتقال فایل منتشر شود. شرکت‌های شیائومی، اوپو و ویوو در سه ماهه اول سال جاری ۴۹ درصد بازار را در اختیار داشته‌اند و با اضافه شدن شرکتی جدید، به خصوص هوآوی ، بسیاری از هندست‌های موجود در خاک چین را بی‌نیاز از اینترنت برای انتقال فایل می‌کند. البته هنوز هیچ کدام از شرکت‌ها علاقه‌ای برای همکاری با این اتحاد سه‌گانه نشان نداده‌اند.

گوگل از سال ۲۰۱۱ در اندروید قابلیتی تحت عنوان Android Beam دارد که از NFC برای انتقال تصاویر، ویدیوها، اطلاعات مخاطبین، لینک صفحات اینترنتی و غیره استفاده می‌کند. برای این کار باید دو دستگاه کنار هم قرار بگیرند. طبق شنیده‌ها، این قابلیت در اندروید کیو(Q) حذف و قابلیت جدیدی با نام Fast Share جایگزین آن خواهد شد. در این قابلیت جدید از بلوتوث برای اتصال استفاده شده است و همین امر شباهت آن باAirDropرا بیشتر کرده است. همچنین اپلیکیشن Files by Google در دستگاه‌های اندرویدی سرعت انتقال ۴۸۰ مگابایت بر ثانیه را برای کاربران فراهم می‌کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط