شنبه 6 جولای 2019

همکاری یازده شرکت آمریکایی با ناسا بر روی پروژه آرتمیس (Artemis)

اخبار

به اعلام “ناسا” یازده شرکتی که در زمینه هوا فضا در حال فعالیت هستند، قصد دارند با رقمی بیشتر از ۴۵ میلیون دلار در طراحی و آزمایش اولین نمونه‌ های فرودگر برای مأموریت “آرتمیس” (Artemis) همکاری کنند.

پروژه آرتمیس، مأموریت بازگشت انسان به ماه است و قرار است ناسا طی آن، فضانوردان را تا سال ۲۰۲۴ میلادی به نزدیکی قطب جنوب ماه اعزام کند.در میان این شرکت‌ها، نام شرکت هوا- فضای “نورثروپ گرومن”و “سیرا نوادا”(Sierra Nevada) در کنار اسامی مشهوری مانند “اسپیس ایکس”و “بلو اوریجین”(Blue Origin) به چشم می‌خورد.

این شرکت‌ها درصدد هستند اولین نمونه‌های سیستم فرود انسانی را طراحی کنند تا بتوانند فضانوردان را از مدار بالای ماه به مدار پایین آن برسانند، روی سطح ماه فرود آورند و دوباره به نخستین محل بازگردانند. این سه مرحله به ترتیب انتقال، فرود و صعود نام دارند. هر شرکت، مجموعه بخصوصی از مکانیسم‌ها یا طراحی‌ها را ارائه خواهد داد اما ارائه کل طرح از هیچ شرکتی انتظار نمی‌رود.

Greg Chavers، سخنگوی ناسا طی مصاحبه ای گفت: ما مشتاق هستیم بازخوردهای صنعتی ابتدایی را درباره سیستم فرود انسانی به دست آوریم و این همکاری می‌تواند امکان به دست آوردن آن را فراهم کند. این رویکرد جدید، طرح یا عناصر خاصی را برای سیستم فرود انسانی ارائه نمی‌دهد. ناسا به سیستمی نیاز دارد که بتواند فضانوردان را روی سطح ماه فرود بیاورد و سپس آنها را به سلامت بازگرداند. ما برای رسیدن به این هدف، امکانات ویژه‌ای در اختیار شرکای تجاری خود قرار می‌دهیم.

می‌توان گفت اگرچه شرکت‌های طرف قرارداد، نخستین گام را در تولید یک سیستم مهم برداشته‌اند اما این مرحله، هنوز برای ناسا، مرحله گردآوری اطلاعات محسوب می‌شود. هیچکدام از این شرکت‌ها قرار نیست روی مرحله صعود کار کنند و همین موضوع نشان می‌دهد که برنامه‌ریزی برای این بخش از پروژه، کاملاً پیش نرفته است. گزارش‌ها حاکی از این هستند که اسپیس ایکس، درباره مرحله فرود و بلو اوریجین روی مراحل فرود و انتقال مطالعه خواهند کرد.

شرکت‌های طرف قرار داد ناسا در این پروژه عبارتند از:

*آئروجت راکت‌داین (AerojetRocketdyne)

*بلو اوریجین

*بوئینگ

*داینتیکز (Dynetics)

*لاکهید مارتین (Lockheed Martin)

*مستن اسپیس سیستم (Masten Space Systems)

*نورثروپ گرومن اینوویشن سیستمز

*اوربیت‌ بیاند (OrbitBeyond)

*سیرا نوادا

*اسپیس ایکس

*اسپیس سیستمز لورال

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط