پنج‌شنبه 5 سپتامبر 2019

والمارت رمزارز مخصوص خود را ایجاد خواهد کرد

اخبار

در حالی که فیسبوک در حال همکاری با شرکایش برای ارائه ارز دیجیتال خود به نام لیبرا می باشد، غول خرده فروشی آمریکایی، “والمارت” هم اعلام کرد که در صدد ایجاد ارز دیجیتال مخصوص خود است. طبق برنامه، ارز دیجیتال والمارت در گروه ارزهای دیجیتال پایدار (Stable Coins) خواهد بود که توسط یک ارز رایج  پیشتیبانی می شود. به گفته والمارت مشتریانی هم که حساب بانکی ندارند می توانند از این ارز دیجیتال استفاده کنند.

 

به نقل از دفتر ثبت اختراعات و نشان‌های تجاری آمریکا یک گواهی  با عنوان «سیستم و روشی برای ارز دیجیتال بر پایه بلاک چین» به ثبت رسیده است. در این سند آمده است:ایجاد یک ارز دیجیتال که یک واحد آن به یک واحد از یک ارز فیات وابسته است؛ ذخیره اطلاعات یک واحد از ارز دیجیتال بر روی یک بلاک از بلاک چین؛ خرید و پرداخت به‌ وسیله یک واحد از ارز دیجیتال.

والمارت در توضحیات این پروژه جدید خود از کارمزد صفر یا نزدیک به صفر برای ذخیره ارزش کاربران صحبت کرده و می‌افزاید که امکان تبدیل سرمایه‌ها به ارزهای رایج توسط مراکز و شرکای منتخب امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین کاربران می‌توانند نسبت به مشاهده تبلیغات نیز تصمیم بگیرند.

در ادامه توضیحات به کاربرد راحت و امکان استفاده از این ارز در همه‌ جا اشاره شده و باتوجه به ارتباط آن با دلار آمریکا، می‌توان به‌سادگی به سپرده‌گذاری یا برداشت آن اقدام کرد. این احتمال نیز وجود دارد که ارز دیجیتال والمارت به‌جای پشتوانه‌سازی با دلار، به‌ وسیله یک ارز دیجیتال دیگر پشتوانه‌سازی شود.

در پروژه والمارت از کارمزدهای نزدیک به صفر صحبت شده و کسانی که سیستم‌های بانکداری را پرهزینه می‌دانند می‌توانند از موسساتی نظیر والمارت برای مدیریت ثروت خود بهره ببرند، جایی که می‌تواند اکثر نیازهای روزمره مالی و محصولات مورد نیاز هر‌روزه‌ی آنها را تامین کند.

 

والمارت از ارز دیجیتال خود با عنوان «ارز دیجیتال حفاظت شده توسط بلاک چین» نیز یاد می‌کند و ادعا می‌کند با استفاده‌کردن از آنها به جای کارت‌های اعتباری بانک‌ها بیشتر به چالش کشیده می‌شوند:این ارز دیجیتال، می‌تواند به عنوان اعتبار انسانی عمل کند. به‌نحوی که یک فرد، خود نسبت به ارزش دارایی‌های دیجیتالی‌اش به‌مانند یک کارت اعتباری عمل می‌کند.

در ادامه والمارت دورنمای وسیع‌تری از پروژه خود ترسیم می‌کند و اکوسیستم مبتنی بر بلاک چین خود را وسیله‌ای برای ایجاد محلی به‌منظور تبادل ارزش و جمع‌سپاری می‌داند.بدین ترتیب این امکان برای کاربران به‌وجود خواهد آمد که از این پلتفرم برای خود یا برای دیگران، کالا یا خدمات خریداری کرده و برای تعمیرات‌شان برای مدت زمان معینی تعمیرکار یا فردی دیگری را استخدام کنند.

فیس‌بوک هم با پروژه‌ای مشابه و با هدف ایجاد یک شبکه ارز دیجیتال، درصدد است که تبادلات مالی بین‌المللی را با کارمزدهای بسیار کمتر تسهیل کند، اما فعلا مشکلات قانون‌گذاری سد راه این شرکت شده اند..

درمورد والمارت، پروژه‌ بلاک چینی‌اش بر حوزه‌های «مدیرت زنجیره تامین»، «بازار مصرف‌کننده» و «ابزارهای هوشمند»، متمرکز است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط