یکشنبه 21 آوریل 2019

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان؛ توقف تولید ایرباس A380 از سال ۲۰۲۱

اخبار

اولین پرواز هواپیمای غول پیکر شرکت آمریکایی استراتولانچ (Stratolaunch) که در سال ۲۰۱۱ توسط فردی به نام پل آلنپایه‌گذاری شد با موفقیت صورت گرفت.

نخستین پرواز این هواپیما دو ساعت و سی دقیقه به طول انجامیده که طی آن توانست به ارتفاع ۱۷ هزار فوتی پرواز کند و حداکثر سرعت هواپیما تا میزان ۳۰۴ کیلومتر بر ساعت برسد. این هواپیمای شش موتوره که با شکلی خاص طراحی شده است دارای دو مخزن سوخت بوده که برای پرتاب موشک به مدار زمین ساخته شده است. وزن این هواپیما نیز به میزان ۵۰۰ هزار پوند بوده و طوری طراحی شده که بتواند تا میزان سه موشک متصل به مرکز بال‌ های عظیم خود را به فضا پرتاب کند. طول بال ‌های بزرگترین هواپیمای جهان ۱۱۷ متر بوده که می تواند موشک‌ های فضاپیما را از ارتفاع ۳۵ هزار فوتی به فضا پرتاب کرده و موتورهای خود را روشن نماید.
هدف شرکت استراتولانچ از ساخت بزرگترین هواپیمای جهان این است که بتواند موشک ‌های فضایی را به دومین لایه اتمسفر منتقل کرده تا به فضا پرتاب شوند. استراتولانچ قصد دارد تا در ابتدا برای پرتاب راکت ‌های پگاسوس ایکس ‌ال ساخت شرکت هوافضای”نورث روپ گرومن”از این هواپیما استفاده کند.

این شرکت در اندیشه‌ ساخت مدل‌ های مفهومی از یک هواپیمای فضایی سرنشین‌ دار و همچنین مدلی سنگین ‌تر از وسیله‌ پرتابش است تا بتواند محموله ‌ای با وزن شش هزار کیلوگرم را در مدار زمین قرار دهد. این وسایل پرتاب مجهز به موتوری به ‌نام PGA خواهند بود که خود شرکت استراتولانچ در حال توسعه‌ آن می باشد. این موتور که از پیشرانه‌ های اکسیژن مایع و هیدروژن مایع استفاده می‌ کند، ۲۰۰ هزار پوند نیروی رانش تولید خواهد کرد.
شرکت استرتولانچ در وبسایت خود این ‌طور بیان کرده بود که خروج این هواپیمای غول ‌پیکر از آشیانه خود برای آزمایش زمینی، آزمایش موتورها، آزمایش حرکت هواپیما بر روی باند و در نهایت اولین پرواز خود، گامی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود. حال که نزدیک به یکسال از آن موقع می گذرد استراتولانچ توانسته تا پرواز بزرگترین هواپیمای جهان که ساخته دست او می باشد را برای اولین بار مشاهده نماید. با توجه به روند برنامه های این شرکت قرار است تا در سال ۲۰۲۲ این هواپیما بتواند اولین پرتاب موشک خود را از لایه دوم اتمسفر به انجام رساند.

توقف تولید ایرباسA380در پی نزاع تجاری اروپا و آمریکا
به نظر می رسد تصمیم ایرباس برای توقف تولید A380 یک جدال تجاری فرا اقیانوس اطلسی بر سر ادعاهای دوطرفه مربوط به سوبسیدهای غیرقانونی هواپیما به راه اندازد. ایرباس یک طرح دو ساله را برای توقف ساخت بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان اجرایی می‌کند.
“ایرباس” اعلام کرد در بحبوحه نزاع تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر حمایت دولتی از ایرباس و رقیب آمریکایی آن، بوئینگ ، توقف تولید این هواپیما به خاطر کاهش فروش، یک مدل هواپیمای مسافربری را حذف کرده است.

پس از ۱۵ سال و هزاران صفحه اقامه دعوی، دو طرف در پروسه داوری در سازمان تجارت جهانی گیر کرده‌اند تا میزان خسارتی که هرکدام از طریق حمایت زده‌اند مشخص شود .

سازمان تجارت جهانی سال گذشته اعلام کرد که اتحادیه اروپا نتوانسته وام های توسعه ای دولتی را برای A380 ، بزرگترین هواپیمای مسافری جهان بردارد و جدیدترین جت دوربرد اروپایی A350 باعث خسارت به بویینگ و کارگران آمریکایی شده است.
حالا اتحادیه اروپا آماده می شود به سازمان تجارت جهانی ثابت کند که سوبسیدهای A380 دیگر وجود ندارد چون این هواپیما از بازار خارج شده است. بخش مربوط به A380 باید از این پرونده خارج شود چون پس از ۲۰۲۱ دیگر ساخته نخواهد شد.

آمریکا ادعا می‌کند که سوبسیدهای پرداخت شده به A380 به شکل وام‌های دولتی، به طور جبران‌ناپذیری باعث کاهش فروش بوئینگ شده و باید از طریق تحریم حل شود.

داوری سال گذشته بخشی از یک درگیری دو طرفه بین اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر سوبسیدهای هواپیما بود که می تواند باعث اقدامات تلافی‌جویانه این دو ابرقدرت تجاری شود.
دولت ترامپ سال گذشته اعلام کرد اگر اتحادیه اروپا همچنان به منافع آمریکا آسیب برساند، اقدامات متقابل در مورد کالاهای اروپایی انجام خواهد داد. قوانین سازمان تجارت جهانی به آمریکا اجازه می‌دهد هر صنعتی را هدف قرار دهد چون تمام کالاها در یک گروه قرار میگیرند .
بویینگ پیش‌بینی کرده این عوارض به میلیاردها دلار در سال برسد و از اوایل ۲۰۱۹ آغاز شود.
ایرباس اعلام کرد دیگر نیازی به بازپرداخت وام‌های دولتی A380 ندارد چون دولت‌ها توافق کرده‌اند در ریسک این پروژه ۱۵ میلیارد یورویی سهیم شوند .
تخمین زده می‌شود وام های پرداخت نشده دولتی مربوط به A380 یک میلیارد یورو باشد .
آمریکا از ایرباس درخواست کرده از این وام های اروپایی استفاده نکند یا آن را با نرخ های بازار پرداخت کند.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط