یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷

پیشنهاد تحریم سوئیفت از سوی عضو مجلس نمایندگان آمریکا

اخبار

به نظریک عضو مجلس نمایندگان آمریکا جهت اجرا شدن قطعی تحریمهای ایالات متحده علیه ایران تحریمهای سوئیفت لازم است چراکه بدون تحریم سوئیفت دور زدن تحریمها از سوی ایران به سهولت انجام می گیرد وتحمل تحریمها را برای ایران آسان می کند.

​اما به نظر بعضی از دیپلماتهای اروپایی گسترش تحریم های مالی آمریکا علیه ایران باعث می‌شود بقیه دنیا سیستم های مالی بانکی جایگزین ایجاد کنند که سیطره طولانی‌مدت دلارآمریکا را تضعیف می کند .این مسئله زمانی مطرح شده که ترامپ  و دولتش طی تحریمهای سخت قصد دارد ایران را از سیستم بانکی بین المللی بیرون کند. با آغاز تحریمهای ایران توجهات به سمتجامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی که همان سوئیفت می باشد، جلب شده است. نهادی مستقل از نمایندگان بانک های دنیا از ده اقتصاد بزرگ که کمک میکند بانک های سراسرجهان با یکدیگر معامله کنند .

آمریکا این گروه جهانی را کنترل نمی کند ولی می تواند تهدید کند آن تعداد از اعضای هیئت مدیره این سیستم که به ایران در سرپیچی از تحریم‌ها کمک می‌کنند، از کار در آمریکا محروم می‌شوند .

این حرکت بسیار موثر است چون سوئیفت جریان های مالی محلی و جهانی را با فراهم کردن مسیری امن برای ارتباط، تسهیل می کند. با فشار بر سوئیفت برای بیرون کردن ایران از این شبکه، آمریکا می تواند اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کند.

با همه این موضوعات سوال که مطرح می شود این است که واکنش جهانی درباره این موضوع چیست؟ یک دیپلمات غربی گفت این حرکت برای سرعت بخشیدن به مذاکرات در مورد لزوم یک سیستم جایگزین غیر وابسته به دلار و سیاست آمریکا کافیست. حرکتی که می تواند نهایتاً به دلار آمریکا ضربه بزند .

این دیپلمات گفت در حال حاضر به خاطر گستره سلطه مالی آمریکا به عنوان یک ارزش ذخیره جهانی، تحریم ها موثر هستند. ولی اجبار سوئیس به بیرون کردن ایران باعث می شودچین یاروسیه سیستم سوئیفت خودشان را بسازند که به نفع هیچ کدام از ما نیست.

پیتر روسکام، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت تحریم‌های سوئیفت لازم است تا تحریم های آمریکا علیه ایران قطعی باشد. بدون تحریم سوئیفت ایران می‌تواند به راحتی تحریم ها را دور بزند  و تحمل فشار تحریمها را برای ایران آسان کند.

در این میان رئیس‌جمهور روسیه هشدار داد که در صورت سخت گیری آمریکا علیه ایران، دلار تضعیف می‌شود. وی گفت ما می‌بینیم که چه اتفاقی با این تحریم‌های اساساً غیرقانونی می افتد. به نظر من این یک اشتباه استراتژیک بزرگ از طرف آمریکایی هاست چون دارند اعتبار دلار را به عنوان یک ارز ذخیره جهانی تضعیف می‌کنند و این خط پایان برای آنهاست .

سازمان دفاع ازدموکراسی که متخصصان آن طرفدار اعمال تحریم‌ها هستند اعلام کرد تهدید یک کشور به اخراج از سوئیفت، یکی از جدی ترین تحریم های مالی است. در حالی که تهدیدهای ایران و کره شمالی به جایی رسیده که باید از ابزار سوئیفت برای حفاظت از امنیت آمریکا ودنیا استفاده کنیم، ولی سیاست گذاران باید در استفاده از این ابزار در پاسخ به بحران های ژئوپلیتیکی محتاط باشند .

وزارت خزانه داری آمریکا در ماه مه سال جاری اعلام کرد که این  تحریمها علیه ایران اعمال می شود. شکست در فشار بر سوئیفت باعث کوتاه آمدن آنها از موضع ارعابشان خواهد شد.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط