شنبه 6 آوریل 2019

پیشی گرفتن ارزش بیت کوین از طلا؛ معرفی نخستین پلتفرم اسلامی ارز دیجیتال در قطر

اخبار

مایک نووگراتز، مدیرعامل شرکت “گلکسی دیجیتال” (از مطرح ترین شرکت‌های سرمایه‌گذار در عرصه ارزهای دیجیتال)، می گوید: بیت کوین حجم بازار معاملات طلا با ارزش معادل ۷.۵ تریلیون دلار را پشت سر خواهد گذاشت. وی در صحبت‌هایش با «آنتونی پومپالینو»، بنیان‌گذار شرکت «مورگان کریک دیجیتال» به بیان نقطه نظرات خود در ارتباط با موضوعات مختلفی پرداخت.

“نووگراتز” در ارتباط با گلمن ساکس و Intercontinental Exchange گفت:
خبر دارم که «گلدمن» در حال آماده‌سازی توکن های اوراق بهادار است. در حال حاضر اقدام عملیاتی چندانی صورت نداده‌اند، اما خود را برای پاسخ دادن به سؤالات بسیاری آماده می‌کنند. «کجا قرار است آنها را ذخیره کنیم؟ آیا خود باید مسئولیت سرمایه‌های خود را داشته باشید یا می‌توانید مسئولیت دیگران را نیز بر عهده بگیرید؟ یا اینکه چطور قرار است از این توکن ها استفاده شود؟» را می‌توان ازجمله این سؤالات دانست. ببینید، چهارچوب‌های قانونی هنوز در ارتباط با توکن های اوراق بهادار اجرایی نشده‌اند. به‌سختی بر روی این قبیل توکن ها کار می‌کنیم و فکر می‌کنم که آینده‌ای موفق هم در پیش روی‌مان قرار دارد.

وی همچنین در ارتباط با پیشی گرفتن بیت کوین از بازار ۷.۵ تریلیون دلاری طلا گفت:
به نظر من سرمایه‌گذاری کلان در بیت کوین سودآور خواهد بود. به خاطر همین، اگر شما بتوانید چند درصد از سرمایه‌های خود را در این حوزه قرار دهید، احتمال زیادی وجود دارد که به نتیجه برسد. صداقت در بازار بیت کوین رفته‌رفته در حال جا افتادن است. پلتفرم بکت(Bakkt)راه‌اندازی خود را کمی عقب انداخته، اما به طور قطع قرار نیست که تا ابد با تأخیر همراه باشد و روزی وارد بازی خواهند شد. از طرف دیگر بخش‌های دیگری نیز هستند که وارد این حوزه می‌شوند.
او در خصوص رسیدن بازار بیت کوین به طلا طی بیست ساله آینده افزود:
ارزش بازار طلا در حال حاضر بین رقم ۷.۵ تا ۸ تریلیون دلار در نوسان است. بازار ما در حال حاضر صد برابر عقب‌تر از این‌چنین ارزشی است. اما قرار نیست که طی یک یا دو سال آینده، بیت کوین بازاری به همین ارزش پیدا کند. اما در یک دوره زمانی بیست ساله چطور؟ امکان وقوع این اتفاق وجود دارد؟ به‌راحتی این اتفاق امکان‌پذیر است. این موضوع به دیگر رقبا هیچ شانسی برای رقابت نخواهد داد. و به نظر من سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند بسیار موفق باشد.

*البته باید توجه داشت که این نظرات صرفا شخصی بوده و هیچ تضمینی برای به ثمر رسیدن اینگونه پیش بینی ها وجود ندارد.
نخستین پلتفرم اسلامی ارز دیجیتال در قطرمعرفی شد
در حاشیه پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقتصاد اسلامی در قطر، پلتفرم (iDinar) به‌عنوان نخستین پلتفرم اسلامی مبتنی برفناوری بلاک چین رونمایی شد و با توجه به ماهیت این ارز دیجیتال ،رمزارز مذکور مکانیزمی شبیه به ارزهای پایدار (StableCoin) را داراست.
iDinar پلتفرمی مبتنی بر بلاک چین برای تبادل ارز دیجیتال بر اساس نرخ طلا است. در این پلتفرم ارزش هر آی‌دینار برابر با یک گرم طلا است بنابراین پشتوانه طلا دارد و به نسبت توکن‌های صادر شده، طلا ذخیره می‌شود تا ارزش آن را نسبت به قیمت جهانی طلا ثابت نگاه دارد.
به گفته تیم این پلتفرم، آی‌ دینار نه تنها ابزاری مناسب برای سرمایه‌گذاری طلا است بلکه بستری برای معاملات در انواع بازارهای دارایی اعم از سهام و اوراق قرضه و همچنین تسهیل پرداخت‌ها خواهد بود.

به گفته یکی از اعضای اصلی تیم این پروژه، هدف اصلی پلتفرم آن است که قوانین مبادلات، مطابق با شریعت اسلامی باشد. بر همین اساس به نظر می‌رسد که راهکاری مبتنی بر سیستم دادوستد پایاپای در این پلتفرم پیاده‌سازی شده است که می‌توان توکن‌های آن را به عنوان یک مال به صورت مشروع در نظر گرفت. نام توکن‌ها هم از دینار قطر گرفته شده است.
این پلتفرم همچنین دارای نوعی صرافی دیجیتالی مجاز است که می‌توان انواع محصولات را در آن معامله کرد و از نهادهای قانون‌گذار قطر مانند QFC مجوزهای لازم را کسب کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط