یکشنبه 17 مارس 2019

پیش بینی های جالب درباره آینده جهان با حضور فناوری ها

اخبار

پیش بینی ها درباره آینده جهان از جمله موضوعاتی بوده که برای اکثر مردم جذابیت داشته است. در زمان حاضر با پیشرفت تکنولوژی و بوجود آمدن فناوری های گوناگون جهان هرروزه دستخوش تغییرات بسیار زیادی می شود. به همین خاطر افراد و صاحب نظران زیادی هستند که همین موضوع تکنولوژی را دست مایه اظهار نظرات خود درباره آینده جهان قرار داده اند. باید توجه داشت که بسیاری از موارد در پیش بینی ها شاید هیچ زمانی موضوع گفته شده اتفاق نیافتد مثل ساخت ماشین زمان و یا زودتر از موعد تعریف شده به وقوع بپیوندد مانند ساخت هواپیما و یا اینکه کمی دیرتر از زمان تعریف شده آن پیش بینی شکل بگیرد. با دو تن از این افراد که اعتبار بین المللی زیادی در عرصه صنعت و فناوری داشته و نظرات آنها برای بسیاری از افراد مرجع به حساب می آید، “ری کورزویل” و “دیترزیچه” مدیر عامل شرکت شهیر مرسدس بنزمی باشند که نظراتی را درباره جهان آینده بیان داشته اند که در ادامه با بخشی از آنها آشنا می شویم.اما قبل از آن باید به این نکته توجه کنیم که موضوع پیش بینی جدای از پیشگویی است. در پیش بینی ها در موضوع خاصی که افراد درآن صاحب تخصص و نظریه هستند و یا در آن موضوع خاص دستاوردی داشته اند اتفاق می افتد که اغلب به صورت نسبی می باشد.اما اساسا پیشگویی فاقد این نوع مکانیزم است.

در ابتدا به پیش بینی های “ری کورزویل”در مورد آینده فناوریها در جهان می پردازیم.وی کسی است که ۲۰ دکترای افتخاری را دریافت کرده و از دستان سه رئیس جمهور ایالات متحده جوایز ارزشمندی را دریافت کرده است.کورزویل همچنین هفت کتاب پرفروش در حوزه تکنولوژی را تالیف کرده است..وی مخترع بسیاری از فناوریها از جمله اسکنرهای مسطح، ماشین های تبدیل چاپ به گفتارمی باشد.همچنین یکی از بنیان گذاران دانشگاه “تکینگی”است و توسط “لری پیج”برای توسعه فناوری هوش مصنوعی کمپانی گوگل انتخاب شده است.به اعتقاد”بیل گیتس”کورزویل بهترین پیش بینی کننده در مورد آینده هوش مصنوعی می باشد.
به اعتقاد کورزویل،سال۲۰۱۹ سال خداحافظی کامپیوترهای شخصی و لوازم جانبی آنها با سیم و کابل خواهد بود.در سال ۲۰۲۱امکان دسترسی به اینترنت بی سیم در۸۵ درصد از نقاط کره زمین امکان پذیر خواهد بود.اجباری شدن هوش رایانه ای در خودرو ها.به این معنی که نشستن پشت خودروی فاقد هوش مصنوعی غیر قانونی خواهد بود،در سال ۲۰۲۴ اتفاق خواهد افتاد..در سال۲۰۲۵بازارهای بزرگ اعضای مصنوعی بدن انسان به راه خواهد افتاد.

سال ۲۰۲۷؛ تبدیل رباتهای خدمتکار با توان انجام کارهای سخت همچون یخچال و قهوه جوش،به یک ابزار و دستگاه معمولی در زندگی روزمره بشر.مقرون به صرفه شدن و قابل دسترسی شدن انرژی خورشیدی برای کلیه ساکنان کره خاکی در سال ۲۰۲۸ اتفاق خواهد افتاد. همچنین به اعتقاد وی،استفاده از چاپگرهای سه بعدی اعضای بدن در تمام بیمارستانهای جهان در سال ۲۰۳۱ امکان پذیر خواهد بود و در سال ۲۰۳۴ نخستین دیدار انسان با هوش مصنوعی اتفاق خواهد افتاد.ظهور رباتهای انسان نما (تجهیز شده به هوش مضاعف) در سال ۲۰۳۸ خواهد بود.

۲۰۳۹؛ کاشت مستقیم نانو ماشین ها در مغز انسان. (غوطه وری بشر در دنیای مجازی بدون هیچ دستگاهی.) در سال ۲۰۴۰ موتور جستجو در بدن انسان کاشته خواهد شد(مشاهده نتیجه این فناوری بر روی لنز یا با عینک مخصوص امکان پذیر می شود.).همچنین افزایش توان اینترنت به مقدار ۵۰۰ برابر امروز در سال۲۰۴۱ اتفاق خواهد افتاد.
در سال ۲۰۴۳ بدن انسان می تواند به کمک نانو رباتها به هر صورت که بخواهد تغییر شکل بدهد.توانایی هوش غیر بیولوژیکی میلیاردها برابر بیشتر از هوش بشر در سال ۲۰۴۴ حادث می شود. سال ۲۰۴۵ آغاز عصر تکینگی یا برگشت ناپذیری فناوری،با تکینگی،زمین به یک ابر رایانه تبدیل خواهد شد. و در نهایت در سال ۲۰۹۹ تکینگی فناوری سراسر زمین را فرا خواهد گرفت.
و اما پیشبینی های مدیر عامل شرکت مرسدس بنز “دیتر زیچه” به نسبت گفته های کورزویل واقعی تر و خوشبینانه تر به نظر می رسد. در ادامه نظرات این مدیر موفق در صنعت خودرو را مرور می کنیم.

به اعتقاد زیچه ۸۰ درصد از رفت و آمدهای شهری در آینده نزدیک حذف خواهند شد و سیستم های اطلاعاتی جای آنها را خواهند گرفت و به این ترتیب آلودگی هوا از بین خواهد رفت و تصادفات و حوادث مربوطه به حداقل ممکن خواهد رسید و البته وقت بیشتری برای استراحت و تفریح خواهیم داشت.وی همچنین در مورد آینده صنعت خودرو می گوید:<<رقیبان ما کمپانیهای تولید خودرو نخواهند بود بلکه شرکتهایی مثل اپل،سیسکو و گوگل هستند.در پنج تا ده سال آینده نرم افزار و اطلاعات همه صنایع را خواهند بلعید.>>

آینده صنعت بیمه: وی می گوید که به دودلیل اصلی شرکتهای بیمه به لبه ورشکستگی خواهند رسید. اول به خاطر کاهش فعالیتهای فیزیکی به خصوص در حمل و نقل و دلیل دوم هم به خاطر پیش بینی بسیار دقیق سیستم های هوش مصنوعی از آینده می باشد.
در آینده بسیار نزدیک ماشینهای بدون راننده و خود ران در خدمت حمل و نقل به صورت گسترده خواهند بود و فرزندان ما دیگر نیازی به گرفتن گواهینامه رانندگی نخواهند داشت و به دنبال این موضوع وجود پارکینگ بی معنا می شود و چهره شهرها تغییر کرده و اخبار وحشتناک رانندگی را نخواهیم داشت.

آینده زندگی شهری: زیچه می گوید:شهرها آلودگی صوتی کمتری خواهند داشت و برق با کمک روشهای جدیدی تولید و ارزان خواهد شد. بحران جهانی آب برطرف می شود و بررسی سلامت افراد و ارزان شده وتشخیص بیماریها از طریق گوشیهای هوشمند امکان پذیر می گردد.
زیچه اعتقاد دارد که جایگرینی به جای گوشت گاو و گوساله نیاز جامعه جهانی را برطرف کرده و گران بودن تولید گوشت با تولید گوشت جدید از بین می رود و به این ترتیب ۳۰ درصد از زمین های کشاورزی که برای تامین غذای دام مصرف می شود،آزاد خواهد شد.
اپلیکیشن ها:در حال حاضر اپلیکیشنی به نام “مودیز”وجود دارد که احساسات شما را نشان می دهد.در سال ۲۰۲۰ اپلیکیشنهای دیگری قادر خواهند بود از طریق آنالیز حالتهای صورت بگویند که کلام گفته شده راست یا دروغ است.اگر این اتفاق بیافتد که البته بسیار محتمل هم هست،چهره بسیاری از افراد به خصوص سیاستمداران دیدنی خواهد بود.

آینده تحصیلات: تا سال ۲۰۲۰، هفتاد درصد از مردم صاحب گوشی همراه خواهند بود و این به این معناست که دسترسی به آموزش جهانی رایگان خواهد شد.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط