شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

چند نکته ضروری درمورد سفر به ارمنستان

مقالات

ارمنستان کشوری با پیشینه فرهنگی، تاریخی و مذهبی که در نقطه مرزی بین دو قاره اروپا و آسیا در جنوب غربی واقع شده است. در گذشته مساحت این کشور ده برابر مقدار امروزی بوده و در حال حاضر جمهوری ارمنستان حدود ۲۹،۷۴۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. ارمنستان در حدود ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و جغرافی دانان باستان این کشور را ” بام آسیای صغیر” نامیده اند. این کشور به هیچ دریای آزادی راه نداشته و ازسمت شمال با گرجستان، از سمت غرب و جنوب با ترکیه، از سمت شرق و جنوب غربی با آذزباییجان و از سمت جنوب با ایران هم مرز می باشد. بد نیست بدانید که ارمنستان اولین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفته است و اولین کلیسا در جهان در ارمنستان ساخته شد. این کشور یکی از کشورهای تک قومی در جهان می باشد. ایروان پایتخت این کشور در جهان با نام شهر صورتی شناخته می شود و رشته کوه های آرارات سمبل ملی این کشور بوده و میوه زردآلو هم یک از نماد های ارمنستان به شمار می آید.

واحد پول این کشور هم درام  است که هر درام معدل ۷۵۰ تومان می باشد.ارمنستان  با توجه به نزدیکی و هم مرز بودن با ایران و همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه های سفر به این کشور نسبت به اکثر نقاط دنیا یکی از مقاصد اصلی سفرهای خارجی ایرانیان است و این کشور هر ساله پذیرای تعداد زیادی از مسافران ایرانی می باشد.از آنجاییکه بخش عمده ای از سفرها به ارمنستان به صورت هوایی صورت می گیرد،آشنایی با قوانین و مقررات فرودگاههای این کشور ضروری به نظر می رسد که در ادامه به آنها می پردازیم.نکته ای که باید توجه کنید این است که این قوانین بر طبق آخرین موارد اعلام شده تا یکسال گذشته است که همچنان در حال اجراست اما ممکن است که بسته به شرایط سیاسی و منطقه ای دچار تغییرات بگردد.

اشیای مجاز و قابل ورود به ارمنستان

مطابق قوانین در فرودگاه های ارمنستان مجاز هستید تا حداکثر وزن ۵۰ کیلوگرم با ارزش ۱۰ هزار دلار لوازم شخصی با خود به همراه داشته باشید. بیشتر از این حد مجاز نبوده و برای شما مشکلاتی به همراه دارد. علاوه بر این شما می توانید ۴۰۰ نخ سیگار، ۲ لیتر نوشیدنی و ۶ نوع محصولات عطری با حجم ۵ لیتر را وارد ارمنستان کنید.

اشیای ممنوع

از به همراه داشتن داروهای غیرقانونی، مواد مخدر، انواع سلاح گرم و سرد، مواد منفجره، انواع میوه و سبزیجات بدون مدارک رسمی و فیلم های مستهجن خودداری نمایید. به همراه داشتن این اشیا در هنگام خروج از ارمنستان نیز ممنوع بوده و در زمره مهمترین قوانین فرودگاهی این کشور به حساب می آید.

محدودیتها

اگر قصد دارید مواردی چون گیاهان وحشی، حیوانات وحشی یا حیوانات خانگی را وارد ارمنستان کنید، باید مجوز محیط زیست را به همراه داشته باشید. بعلاوه، گواهی سلامت پزشک برای هر حیوان نیز نیاز است تا از این طریق بیماری وارد کشور نشود. گواهی سلامت هر حیوان باید حداقل تا شش ماه اعتبار داشته و حداکثر بیست روز قبل از سفر نیز واکسیناسیون حیوان انجام شده باشد. اگر قصد دارید تا قطعات هنری را وارد ارمنستان کنید، باید از طرف وزارت فرهنگ یک مجوز به علاوه یک عکس از هر قطعه به همراه داشته باشید. این آثار شامل مالیات می شوند و باید بابت هرکدام ۱۰ دلار بپردازید.

قوانین و مقررات ارزی

اگر بخواهید در این ارمنستان خرید یا فروشی را انجام دهید، حتما باید از واحد پول این کشور یعنی”درام”(AMD)استفاده کنید. اما این به این معنی نیست که شما نمی توانید هیچ ارزی وارد این کشور کنید. سقف ورود و خروج ارز در ارمنستان هیچ محدودیتی ندارد، اما در صورتی که بیش از ۱۰ هزار دلار به همراه داشته باشید، لازم است تا توضیحاتی را در مورد آن به مامور فرودگاه بدهید و دلایل به همراه داشتن این مقدار ارز را بیان نمایید. برای مسافرانی که از سه کشور روسیه،روسیه سفید(بلا روس) . قزاقستان به ارمنستان سفر می کنند، به همراه داشتن ارز بلامانع بوده و هیچ سوال و جوابی نیز براساس قوانین فرودگاهی ارمنستان در کار نیست. اگر در هنگام ورود به ارمنستان بیش از ۱۰ هزار دلار به همراه دارید، لازم است که این پول را به ثبت برسانید و در صورتی که قصد خروج این مقدار ارز را داشته باشید، باید از طریق سیستم بانکی این کشور اقدام نمایید.

چند نکته درحوزه سلامت

یکی از مهمترین موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید، سلامتی شماست. قطعا دوست ندارید تا روزهایی که می توانید به تفریح و استراحت بگذرانید، بیمار شده و خود و همراهانتان را درگیر سازید. برای پیشگیری از این وضعیت توصیه هایی داریم که با رعایت آن ها می توانید سفری سلامت را تجربه نمایید:

۱٫قبل از ورود به کشور ارمنستان مطمئن شوید که واکسیناسیون هپاتیت A، دیفتری، فلج اطفال و تیفوئید را انجام داده اید.

۲٫ارمنستان در زمینه تجهیزات پزشکی و مراقبت ها دارای محدودیت هایی می باشد. تا جایی که بیمارانی که نیازمند درمان های خاص هستند، به انگلیس فرستاده می شوند. از این رو اگر بیماری خاصی دارید، از سفر به این کشور اجتناب نمایید، زیرا در صورت بروز مشکل استاندارهای لازم پزشکی برای شما وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، برخی از داروها نیز در این کشور کمیاب و گران هستند، پس اگر دارویی مصرف می کنید، به اندازه مورد نیاز همراه داشته باشید.

۳٫با توجه به اینکه در ارمنستان ابتلا به بیماری دیفتری از طریق شیرهای آلوده گزارش شده، قبل از مصرف شیر حتما آن را بجوشانید.

۴٫برای آب تنی و شنا این کار را در مناطقی انجام دهید که از سالم بودن آب اطمینان دارید. آب آلوده ممکن است شما را به بیماری های عفونی دچار کند.

۵٫پشه های مالاریا در فصل تابستان در ارمنستان وجود دارند و در اغلب روستاهای این کشور دیده می شوند. بنابراین، قبل از سفر لباس و وسایل مورد نیاز برای دفاع در مقابل این حشرات را تهیه کرده و آن ها را به همراه داشته باشید.

۶٫بیمه مسافرتی را فراموش نکنید. هزینه های درمانی در این کشور بسیار بالاست و اگر دچار مشکل شوید، باید مبلغ زیادی را برای بیمارستان و دارو بپردازید. از این رو توصیه می کنیم حتما بیمه سفر را جدی گرفته و برای دریافت آن اقدام نمایید.

 

*هر کشوری قوانین، فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارد و تا زمانی که شما در آن کشور حضور دارید، ملزم به رعایت این قوانین هستید. ارمنستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. مردم این کشور در مورد لباس و نوع برخورد اصول خاص خود را دارند، خصوصا در مناطق دور افتاده و روستاها این موارد اهمیت بالاتری پیدا می کند. از این رو، اگر قصد سفر به روستاهای ارمنستان را دارید، حتما در نوع پوشش خود کمی با دقت تر تصمیم گرفته و با محلی ها نیز رفتار خوبی داشته باشید. اگر می خواهید از محلی ها و مردم مناطق مختلف عکاسی کنید، حتما برای گرفتن عکس از آن ها اجازه بگیرید.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط