دوشنبه 8 جولای 2019

چهار ویژگی کلیدی تکنولوژی بلاک چین (Blockchain)

مقالات

با همه پیشرفت هایی که در فن آوری بلاک چین دیده می شود، اما این فن آوری هنوز در مراحل اولیه توسعه خود قرار دارد. در حال حاضر و به کمک این فن آوری مشکلات زیادی که از باب تقلب و دستکاری ایجاد می شود، قابل حل است و همین موضوع تغییرات وسیعی را در بسیاری از صنایع و سازمان های مالی و اداری دنیا ایجاد خواهد کرد. این فناوری روند ثبت معاملات را دموکراتیزه، شفاف، امن و کارآمد می کند. اصطلاح بلاک‌ چین اولین بار در سال ۱۹۹۱ تعریف شد. گروهی از محققان در صدد این بودند که ابزاری برای ثبت دیجیتال اسناد ایجاد کنند تا دیگر کسی نتواند آنها را تغییر دهد. در ادامه با چهار ویژگی کلیدی بلاک چین که ممکن است در روشن شدن ساختار این تکنولوژی کمک کند، آشنا می شویم. با arzi24.com همراه باشید.

 

غیر متمرکزبودن

بلاک چیناساس تکنولوژی های غیر متمرکز است. این تکنولوژی اجازه می دهد تا ما دارایی های خود را در شبکه به صورت ایمن ذخیره کنیم. دارایی ها می تواند هر چیزی باشد، مانند توکن ها، زنجیره ای از مدارک، یک قرارداد یا اسناد رجیستری. تکنولوژیBlockchainاجازه می دهد تا مالک، تمام جنبه های این فایل ها را از طریق کلید خصوصی خود کنترل کند. تکنولوژیBlockchainخود را به عنوان یک سیستم با ضریب امنیتی بالا ثابت کرده است.بلاک چین این پتانسیل را دارد که تغییرات گسترده ای در صنایع مالی و بانکی ایجاد کند. یک فن آوری امن که به مردم اجازه می دهد بدون اینکه به اشخاص ثالث تکیه کنند، دارایی های خود را کنترل کنند.

 

 

دفترکل عمومی

تکنولوژیبلاک چینیک لایۀ عمومی است.به این صورت که اطلاعات(به مانند انتقال و جابجایی و خرید و…) در مورد تمام معاملات دیجیتال درون زنجیره ارائه شده و برای تمام کاربران قابل مشاهده است.این تکنولوژی کلیه معاملات را ثبت وضبط کرده و اطلاعات را در شبکه ها به اشتراک می گذارد.هر کاربر درون سیستم می تواند معاملات را تأیید کرده و یک کپی مشابه از معامله را ثبت کند.

 

ایمنی اکوسیستم

بلاک چین یک اکوسیستم قابل اطمینان و مطمئن را دارا می باشد. یک شبکه بلاک چین به طور خودکار خود را بررسی و بازرسی کرده و هر چند دقیقه به روز رسانی می کند. این موضوع به ایجاد یک محیط کاملا امن و دور از تقلب و تجاوز هکرها بسیار کمک می کند. در این اکوسیستم،احراز هویت داده ها و اسناد برای سازمان هایی که دارای اسناد حساس، دارایی ها و قراردادهایی هستند که نیاز به حفاظت دارند ضروری است.

 

خلق و استخراج

راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید یک”کوین” را در شبکه بلاک چین ایجاد کنید. شایع ترین روش از طریق استخراج است. کوین ها برای استخراج نیاز به گواهی اثبات کار دارند که این گواهی از طریق انجام کارمحاسباتی درون شبکه ای صادر می شود که از طریق این محاسبات یک بلاک جدید در شبکه بلاک چین توسط ماینرها ایجاد می شود. داده ها با یک فرایند محاسباتی رمزگذاری می شوند تا گواهی اثبات کار صادر شود.

 

 

تمام ساختارهای بلاک چین در سه دسته جای می‌گیرند که عبارتند از:

بلاک چین عمومی

بلاک چین عمومی بدان معنا است که اطلاعات و دسترسی به سیستم برای تمام افرادی که تمایل به شرکت در بلاک چین دارند، امکان پذیر است. بلاک چین های بیت کوین، اتریوم لایت کوین عمومی می‌باشند.

بلاک چین خصوصی

برخلاف بلاک چین عمومی، بلاک چین خصوصی فقط توسط کاربران سازمانی خاص یا کاربران مجازی که دعوت نامه دریافت کرده اند کنترل می‌شود.

کنسرسیوم

این ساختار بلاک چین می‌تواند شامل چند سازمان باشد. در کنسرسیوم، امور توسط کاربران اولیه مدیریت و کنترل می‌شود.

 

*بلاک چین به عنوان فن آوری پایه برای رمز ارزها، برای ایجاد بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر در دنیای امروز پتانسیل بسیار زیادی را داراست. این تکنولوژی به سمت پذیرش به عنوان یک جریان اصلی در حرکت است و ما باید ویژگی های کلیدی و امکانات این تکنولوژی رو به رشد را شناسایی کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط