پنج شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷

کدام بهتر است؟ مستر کارت یا ویزا کارت

مقالات

امروزه استفاده از کارتهای پرداخت  بانکی به امری  عادی در مراودات مالی در جوامع بشری تبدیل شده است  بعضی از این کارتها به صورت جهانی و گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. تعداد زیادی کارتهای بین المللی پرداخت وجود دارند که از میان آنها ویزا کارت و مستر کارت به نظر معروفتر و معتبرتر از بقیه می آیند.ویزا کارت و مسترکارت، دو سامانه پرداخت هستند که در خارج از ایران بسیار پرکاربردند. مزیت این کارت‌ها نسبت به کارت‌های شتاب، طیف وسیع پرداخت در همه نقاط دنیاست. این دو سامانه پرداخت، توسط دو شرکت مختلف (که صرفا بانک نیستند)، ارائه می‌شوند. بسیاری از کاربران ویزا کارت و مسترکارت، تفاوت چندانی میان این دو احساس نمی‌کنند؛ ولی استفاده از این کارت‌ها را نسبت به کارت‌های مشابه، مثل امریکن اکسپرس، ترجیح می‌دهند.با مثالی به اهمیت استفاده از این کارتها می پردازیم مثلا فرض کنید که به یک سفر خارجی رفته اید ،حمل پول نقد در سفر و تبدیل آن به پول رایج کشور مقصد، برای خیلی از مسافران پردردسر و وقت گیر به حساب می آیدعلاوه بر این، بسیاری از مردم برای خرید کالای مورد نیازشان در فروشگاه‌های مجازی خارجی، با مشکلات زیادی روبرو می‌شوندراه حل ساده مستر کارت یا ویزا کارت استفاده از کارتهای پرداخت بین المللی می باشد .

تاریخچه

مستر کارت(Master Card): مسترکارت، فعالیت خود را در سال ۱۹۶۶ آغاز کرد و با تغییراتی در سیستم پرداخت خود، در سال ۱۹۶۹، با جدیت بیشتر فعالیت خود را ادامه داد. مسترکارت در آغاز فعالیت با نام مسترشارژ شناخته می‌شد. همچنین این سامانه پرداخت تا قبل از سال ۲۰۰۶، تنها در آمریکا و چند کشور دیگر مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما پس از جهانی شدندش، کاربران بسیاری به استفاده از آن روی آوردند.

ویزا کارت(Visa Card): قبل از آغاز فعالیت ویزا کارت، به عنوان سیستم یکپارچه، کارت‌های اعتباری متعددی ارائه می‌شد که تنها در آمریکا و برخی کشورهای کاربرد داشت، اما با شروع فعالیت ویزا کارت در سال ۱۹۶۰، اولین سامانه پرداخت الکترونیکی یکپارچه راه‌اندازی شد که انجام بسیاری از کارهای پرداخت و انتقال پول را تسهیل بخشید.

اشتباه رایجی وجود دارد که برخی ، ویزا کارت و مسترکارت را کارت‌های اعتباری تلقی می‌کنند؛ باید توجه داشته باشید که ویزا کارت و مسترکارت، سامانه‌های پرداخت و انتقال وجه میان بانک ارائه‌دهنده کارت و مشتری هستند. پرداخت از طریق این دو کارت، در همه نقاط دنیا مورد قبول است، اما شما می‌بایست، با توجه به کشور مقصد و محبوبیت کارت مورد نظر در این کشور، نسبت به تهیه ویزا کارت و یا مسترکارت اقدام کنید.

  • ویزا کارت و مسترکارت از محبوبیت ویژه‌ای نسبت به سایر سامانه‌های پرداخت، برخوردار هستند. به طوری که میزان استفاده از مسترکارت در آمریکا ۳۵ میلیون نفر و ویزا کارت ۳۰ میلیون نفر است.
  • تفاوت اصلی ویزا کارت و مسترکارت به نوع شبکه پرداختشان مربوط می‏‌شود.
  • ویزا کارت، خدمات خود را در دو سطح «Basic» و «Signature Visa» انجام می‌دهد؛ این در حالی است که مسترکارت خدمات خود را در کلاس‌های Basic ،World و World elite ارائه می‌دهد، که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند.
  • ویزا کارت با استفاده از ویژگی Visa Savings Edge، برای کاربران خود تا ۱۵ درصد تخقیف فراهم می‌کند. مسترکارت هم با ویژگی Easy Saving، امکان ذخیره مبلغ اضافی (پس از تخفیف) را دارد. از طریق این کارت‌ها، رزرو هتل، اجاره خودرو و موارد دیگر با تخفیف پرداخت می‌شود.
  • دریافت کارمزد سالانه، از دیگر تفاوت‌های ویزا کارت و مسترکارت است. ویزا کارت، به دلیل ارائه طیف وسیعی از خدمات، کارمزد بیشتری دریافت می‌کند.

کدام کارت بهتر است؟

شبکه ویزا و مستر به صورت کلی تفاوت های بسیار نامحسوس دارند. چرا که درگاه این دو، با رقابت بسیار نزدیکی، در سراسر دنیا گسترده هستند. گستردگی این دو شبکه در ۹۹% موارد مشابه هم است. مثلا تعداد فروشگاه هایی که کارت مستر را قبول می کنند با تعداد فروشگاه هایی که ویزا را قبول می کنند بسیار مشابه هم هستند. هر جایی که مستر کارت را قبول می کند به احتمال زیاد ویزا کارت را هم قبول می کند و به ندرت اتفاق می افتد که یک فروشگاه فقط یکی از این دو کارت را قبول کند. در زمینه فروشگاه های آنلاین و خودپرداز های نیز شرایط مشابهی وجود دارد. این موضوع را بر روی دستگاه خودپرداز، صفحه پرداخت فروشگاه آنلاین، درب ورودی فروشگاه های می توانید ببینید.ویزا کارت و مسترکارت در ایران، به دلیل تحریم وبه تبع آن  مشکلاتی از این دست ارائه نمی‌شوند، اما شما می‌توانید از طریق مراجعه به وبسایت ارزی۲۴ با آدرس اینترنتی www.arzi24.com و با مراجعه به منوی مربوط به مستر کارت یا ویزا کارت اقدام به دریافت خدمات در زمینه های مورد نظر بفرمایید.

 

اشتراک گذاری این مطلب

مطالب مرتبط